Przez burze ognia

Tłumaczenie: Joanna Dziubińska
Cykl: Przez burze ognia (tom 1)
Wydawnictwo: Otwarte
Under the Never Sky
paranormal romance
Sophie

ROZDZIELIŁ ICH ŚWIAT POŁĄCZYŁO PRZEZNACZENIE Aria żyje w Reverie – rozwiniętym technologicznie świecie oddzielonym od dzikiej natury szczelną kopułą. Jak wszyscy Osadnicy spędza czas w wirtualnych Sferach dostępnych tylko za pomocą specjalnego Wizjera. Kiedy zostaje wygnana za przestępstwo, którego nie popełniła, wie, że śmierć jest blisko. Perry jako Wykluczony musi walczyć o...

ROZDZIELIŁ ICH ŚWIAT

POŁĄCZYŁO PRZEZNACZENIE

Perry jako Wykluczony musi walczyć o przetrwanie w brutalnym świecie plemiennych wojen, kanibali i eterowych burz. Udaje mu się przeżyć tylko dzięki wyjątkowym zmysłom pozwalającym wyczuć niebezpieczeństwo i ludzkie emocje.

Drogi Arii i Perry’ego się przecinają. Tylko Perry może ocalić dziewczynę od śmierci. Tylko Aria może pomóc mu odkupić winy. Razem rozpoczynają niebezpieczną podróż…

W swej bestsellerowej powieści Veronica Rossi stworzyła oszałamiające światy pełne niebezpieczeństw, okrucieństwa i piękna, niczym z najlepszych powieści fantasy i science fiction.

źródło opisu: Wydawnictwo Otwarte, 2013

źródło okładki: http://otwarte.eu/books/przez-burze-ognia/

Oficjalna recenzja
Wiedźma książek: 1200

Pod eterowym niebem

Debiutancka powieść Veroniki Rossi to twór dość dziwaczny – mieszanka fantasy i science fiction skierowana głównie do nastoletniego odbiorcy. Choć może nie tak niespotykany, jak może się początkowo wydawać. Znajdziemy tu świat skonstruowany na zasadzie przeciwieństw – opływające w dobrobyt, zamknięte miasta rodem z odległej przeszłości i osady żywcem wyjęte z czasów okołośredniowiecznych, zamieszkałe przez ludzi zdanych wyłącznie na siebie i prymitywne wytwory własnych rąk – co wywołuje pewne skojarzenia z Igrzyskami śmierci Suzanne Collins i pozwala snuć przypuszczenia, że „Przez burze ognia” powstało na fali popularności tejże książki.

Aria, jak wszyscy mieszkańcy Kapsuł Podu, żyje jednocześnie na dwóch płaszczyznach – jej ciało tkwi wśród szarości i nijakości ograniczonego kopułą miasta, umysł natomiast odbywa wirtualne podróże poprzez Sfery, jak głosi popularny slogan, „lepsze niż rzeczywistość”. To tam, a nie w świecie realnym, ludzie wchodzą w relacje ze sobą, tam poznają smaki, zapachy, barwy, wcielają się w dowolne role w setkach krain, stylizowanych na miejsca znane z kart historii i map geograficznych. Miejsca, które mają za zadanie zrekompensować im zamknięcie, izolację konieczną, by przetrwać w świecie skażonym przez eter.

Peregrine, zwany Perrym, natomiast, wraz ze swym ludem – plemieniem Fal, żyje na zewnątrz, gdzie każdy dzień jest walką. Eter wywołuje choroby, mutacje, burze, które wypalają do gołej ziemi wszystko, co znajdą na swej drodze, z uprawami mającymi wykarmić dziesiątki ludzi włącznie. Dla jego i jemu podobnych, Wykluczonych, nie ma miejsca pod kopułami Podu.

Zarówno Aria, jak i Perry, popadają w tarapaty, a ich drogi krzyżują się, by odtąd biec obok siebie, a następnie razem. Obserwujemy zmiany, jakie zachodzą w ich relacjach, a także w samej Arii, która niespodziewanie znalazła się w środowisku, w którym właściwie nie powinna przeżyć dłużej, niż kilka godzin czy dni. Jesteśmy świadkami ich przygód, poznając jednocześnie coraz więcej szczegółów dotyczących nieszczególnie przyjaznego świata, w którym przyszło im żyć.

I choć postać Arii potrafi porządnie zmęczyć swoim ciągłym biadoleniem, choć narracja, a w szczególności dialogi, pozostawia wiele do życzenia, a wątek nastoletniej miłości ocieka lukrem, „Przez burze ognia” wcale nie jest książką złą w swojej kategorii. Rossi udało się osadzić tę opowieść w realiach, które potrafią zaciekawić, wpleść w nią kilka pozytywnie zaskakujących pomysłów i rozwiązań, nakreślić dla niej tło, które wydaje się być czymś więcej, niż tylko dwuwymiarową makietą, mimo wszechobecnej naiwności. Pojawiło się tu nawet coś w rodzaju rozważań nad istotą człowieczeństwa, o dziwo!

Choć elementy science fiction obecne w książce oryginalnością nie grzeszą i autorka, wprowadzając je, operuje pewnymi uproszczeniami, może się okazać że takie połączenie gatunków zainspiruje niejedną młodą osobę do poszukiwań, co też innego ma do zaoferowania nurt fantastyki naukowej. Podsumowując, można więc pokusić się o opinię, że książka nie tylko na całkiem przyzwoitym poziomie spełnia swoją rolę rozrywkowego czytadła dla fanów „Igrzysk śmierci”, ale także niesie ze sobą coś w rodzaju misji pobocznej.

Agata Rugor

Nie powiem, żeby to była jakaś rewelacja. Jednak w końcowym wyniku książka przypadła mi do gustu. Najbardziej podobał mi Perry. Trochę denerwuje mnie, gdy na początku bohaterka jest zwykłą dziewczyną, a później okazuje się, że otacza ją tajemnica i nie jest tym kim myślała, że jest. Aczkolwiek w jej przypadku jest to nawet znośnie. Cieszę się, że już niebawem ma się pojawić kontynuacja.

"Przez burze ognia" to książką jedyna w swoim rodzaju. Przyznaję, że sięgając po nią spodziewałam się czegoś innego. A jednak całkowicie mnie ona pochłonęła. Ci Dzicy przypominają mi trochę ludzi żyjących w czasach kamienia łupanego. Jedyna różnica jest taka, że są bardziej rozwinięci intelektualnie. Co do stylu pisania to moim zdaniem jest przystępny. Jest tutaj podział na role: Aria i Perry (jego prawdziwe imię to Peregrine). Już się z takim przypadkiem spotkałam choćby w "Idealnej chemii" SImone Elkeles. I uważam, że to jest całkiem znośne. Zwłaszcza, że ciągłość jest zachowana i łatwo jest...

nadzieja1925 | 2015-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2015

„LEPSZE NIŻ RZECZYWISTOŚĆ” – czyli kolejna wizja przyszłości.

„Jeśli to będzie najlepszy wieczór w waszym życiu, to pamiętajcie, że zawdzięczacie to mnie.”
Podzielony świat – jedni zamknięci w kopułach, inni wśród natury. Pierwsi mają wszystko podane na talerzu, drudzy o wszystko muszą walczyć. W kopułach świat rzeczywisty jest tak nudny, że ludzie żyją i bawią się tylko za pomocą wirtualnych Sfer, otrzymują żywność i biernie przeżywają swoje życie. Natomiast Dzikusy z zewnątrz zrobili kilka kroków wstecz i walczą o pożywienie, którego i tak jest mało. Napotykają kanibalów, a co jakiś czas męczą ich burze, które wszystko wokół siebie niszczą. Jedynym plusem są ich nadnaturalne zdolności...
„Spadnij sobie z własnego dachu, Perry.”
Aria i Perry – dwójka obcych sobie osób, z dwóch różnych światów, ale gdy ich ścieżki się przecinają, nie tylko połączy ich cel, ale i uczucie.

Nic nadzwyczajnego. Nowa wizja przyszłości – może i tak, pomysł – nawet ciekawy, ale książka mdła, nudna i...

mclena | 2015-09-30
Przeczytana: 30 września 2015

"Po co czuć ból, jeśli jest zbyteczny? Po co wiedzieć czym jest prawdziwy strach, jeśli niebezpieczeństwo zrobienia sobie krzywdy nie istnieje? Spotęgowaliśmy to, co uważaliśmy za dobre, i usunęliśmy to, co złe."

"Przez burze ognia" to ksiązka w której spotykamy się kolejną wizją przyszłości naszej planety. Na początku nie mogłam sie w nią wgryźć, tamtejsze realia były ciężkie go ogarnięcia i wstępnie czułam się trochę zbyt zagubiona. Tutaj problemem dla mnie jest także narracja trzeciosobowa - nie lubię być z boku, wolę "brać udział" w historii.

Aria żyje w szczelnym zamknięciu przed światem zewnętrzym, w kopułach, gdzie ona i inni mieszkańcy wiodą dość wirtualne życie. To co obecnie dla nas jest nierealne, tam jest w zasięgu myśli i odpowiednich stref, które przystosowane są do określonych czynnośc - dzieki wyzjerowi - nakadce na oko, która im umożliwia przenosić się w wybrane prze nich obszary. Nie znając bólu, strachu i innych negatywnych emocji oraz aspektów zwyczajnego...

MarCyśka | 2015-07-07
Na półkach: Przeczytane, Mam! 😍🤓
Przeczytana: 02 lipca 2015

Co tu dużo mówić. Całkiem przyjemna książka. Lekko się czyta..
Trochę dziwne imiona posiadają bohaterowie :P
P.S. Czy tylko mi Krukorzy kojarzyli się bez przerwy z Krukonami z "Harry'ego Pottera"?

Ann | 2014-08-05
Przeczytana: 09 lutego 2013

‘’Przez burze ognia’’ to jedna z pierwszych książek, które kupiłam za własne pieniądze. Wcześniej dostawałam je na urodziny, za świadectwo z paskiem itp. To dlatego już od początku miałam do niej niemały sentyment. Jednak po niecałych dwóch latach nadal wracam to tej książki i jak mimo, że przeczytałam ją już kilka razy to nadal mi się nie znudziła. A takiej książki to ze świecą szukać.

Jeden z największych plusów tej książki (czy może stylu pisania pani Rossi) jest to jak łatwo i szybko się ją czyta. Wręcz nie czuje się upływającego czasu, a opisany przez autorkę świat zaciekawia od pierwszych stron. Sam pomysł wizji przyszłości nie jest może oryginalny, zważywszy na to ile to już książek o takiej tematyce przeczytałam i ile jeszcze mam do przeczytania, jednak w ‘’Przez burze ognia’’ jakimś cudownym sposobem odróżnia się od reszty. Tak, że z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że należy ona do moich ulubionych historii.

Teraz trochę o bohaterach. Arię poznajemy, kiedy to wraz ze...

Weronika | 2015-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2015

MILION SPOSOBÓW,BY ZGINĄĆ JEDEN,BY PRZEŻYĆ
Dwie różne osoby,dwa różne charaktery,dwa inne światy.
Aria-dziewczyna z rozwiniętego technologicznego świata ,żyje z dala od dzikiej natury jej świat jest oddzielony kopułą.Swój czas spędza w wirtualnych Sferach dostępnych tylko za pomocą Wizierów.Wszystko jest dobrze aż do czasu gdy dziewczyna traci łączność ze swoją matką.Aria wraz z 4 osobami łamie prawo i wchodzi do SR6 .Decyduje się na to tylko dlatego ,że chce przepytać Sorena (syna wpływowego człowieka) czy nie wie czegoś o jej mamie. Jednak wyprawa nie potoczyła się tak jak chciała dziewczyna ...Gdy się obudziła zostaje zabrana na rozmowę, która ma wyjaśnić co się stało.Dziewczyna dowiaduje się, że przeżyła tylko ona i Soren.Po rozmowie z ojcem Sorena, Aria zostaje zabrana do matki.Jednak to się okazuje nie prawdą i strażnicy rzucają ją z statku i zostaje sama w miejscu zwanym Umieralnią.Dziewczyna musi szybko znaleźć jakiś sposób by skontaktować się z matką bo inaczej stanie...

Lenalee | 2014-01-21
Przeczytana: 26 grudnia 2013

Bardzo zastanawia mnie to, czy i kiedy wreszcie niektórzy autorzy zorientują się, że powielanie niektórych pomysłów, już wcześniej powtarzających się w wielu książkach wcale nie jest interesujące? Czy może każda kolejna książka z antyutopijnego gatunku będzie po prostu pod zbyt wieloma względami kopią innej powieści, będzie zawierała pomysły, które już kiedyś, gdzieś, w jakiejś formie wystąpiły? Dwa zupełnie różne światy, z czego jeden jest rozwinięty technicznie i otoczony kopułą? Było. Dwójka bohaterów pochodzący z tych dwóch, tak różnych od siebie światów, których losy nagle zaczynają się ze sobą łączyć? Było, i to niezliczoną ilość razy. Prawdę mówiąc bez namysłu zdecydowałam się na przeczytanie tej książki... i teraz zaczynam tego żałować. Z jakiego powodu? Po prostu: te dwa dni, podczas których z trudem mieliłam tę historię mogłam poświęcić na znacznie ciekawszą powieść.

„Przez burze ognia” opowiada historię dwójki bohaterów. Aria to dziewczyna wychowująca się w Reverie -...

lacerta | 2015-06-19
Na półkach: Przeczytane, 2015, Rozczarowały
Przeczytana: 19 czerwca 2015

Wysoka ocena na LC i ciekawy opis zupełnie nijak a się do książki, którą dostałam.
Jestem trochę wkurzona, bo spodziewałam się czegoś bardziej wciągającego i naładowanego przygodami. Jednak świat stworzony przez autorkę zupełnie mnie nie porwał i nie zaciekawił. Bohaterowie są nijacy, podobnie jak dialogi. Natomiast opisy są przydługie i nudnawe.
Trochę żałuję, że zmarnowałam swój czas przy tej książce.

Patricia | 2013-12-29
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 25 grudnia 2013

Veronica Rossi stworzyła dwa światy w swojej powieści. Jednym z nich jest świat, który można powiedzieć że ma wszystko czego potrzebują ludzie w każdej dziedzinie życia. Dosyć duże zaopatrzenie medyczne sprawiło że można było zlikwidować wiele śmiertelnych chorób i życie tam było bezpieczne. Świat ten był pod kopułą, która miała chronić jego mieszkańców przed bardzo niebezpiecznymi burzami eterowymi, które niszczyły wszystko na swojej drodze. Ludzie tam mieli zapewnione dogodne życie. Posiadali Wizjery dzięki którym mogli się przemieszczać do każdego miejsca jakiego zapragnęli - tak zwane Sfery. Drugi świat - ukazywał brutalną rzeczywistość, z którą ludzie musieli sobie radzić na co dzień aby przetrwać. Musieli stawić czoła przeciwko burzom eterowym, szerzącym się głodzie i niebezpieczeństwu ze strony kanibali. Życie to było ciężkie i z każdym dniem stawało się co raz trudniejsze.

Główna bohaterka powieści Pani Rossi - Aria, żyje w Reverie. Prowadzi dogodne życie i ma wszytko...

Agata | 2015-07-25
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 23 lipca 2015

Podchodziłam do tej książki trzy razy. Każde podejście kończyło się niepowodzeniem. Miałam oddać ją do biblioteki, ale okazało się, że jest ona zamknięta, więc dałam jej jeszcze jedną szansę.

"Przez burze ognia" ma bardzo ciężki początek. Przynajmniej taki był on dla mnie. Udawało mi się przeczytać dwie kartki i na tym etapie kończyła się moja przygoda z książką. Jednak gdy już udało mi się przebrnąć przez początek, książka okazała się być dobra. Co prawda wizja przyszłości autorki nie zachwyciła mnie, fabuła nie powaliła na kolana, a rozwój akcji nie zaskoczył, to mimo wszystko polubiłam głównych bohaterów. Byłam ciekawa jak będzie rozwijać się ich znajomość, choć od razu można się domyślić jakie będą ich wzajemne relacje.

"Przez burze ognia" polecam przede wszystkim fanom młodzieżowych książek antyutopijnych, ale pamiętajcie, żeby nie zrażać się początkiem ;)