Beethoven
Beethoven
kasia85

Olaf | 2013-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2013

Najbardziej wymuskani znawcy nie potrafią już pisać w ten sposób. Oprócz tego nie jest to książka dla tłuszczy, tylko specjalisty, bo co kilka stron podawane są fragmenty zapisu nutowego kompozytora. W biografii są fragmenty, w których pani autorka wdaje się w "analizę" Saint Simona i innych socjalistycznych utopistów, w celu wykazania jakiś związków,ich poglądów z poetyką tworzenia dzieła sztuki przez Beethovena. Cóż psychoza pt. komunizm nierzadko kazała pisać większe głupstwa.
Sam kompozytor? Cóż HARD COROWIEC pełną parą. Człowiek nieprzeciętnej wyobraźni (IX Symfonia została napisana "w głowie" autora, gdyż ten już nie słyszał) i co najważniesze za bary walczący z losem. Podobno ostanim jego gestem, była wyciagnięta i grożąca niebu pięść. To zupełnie jak w utworze Pantery Hollow "I shake my fists at skies above
Mad at God". Nie wiem skąd to skojarzenie, ale chyba chodzi tu o tą samą wściekłość i bunt.

Kalegar | 2015-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2015

Książka pisana w pięknym stylu. Autor przechodzi przez całą twórczość kompozytora bez mocnego rozdrabniania się i naświetlania prywatnych spraw autor. Tak, są opisy związków Beethovena z kobietami, jego przyjaźnie, lecz są one jedynie tłem dla jego muzyki.
Co ciekawe, co i rusz pojawiają się zapisy nutowe najróżniejszych kompozycji (od sonat i kwartetów do symfonii), dlatego warto jest czytać książkę z komputerem i wyszukiwać akurat omawiane utwory.
Co trochę może drażnić, to omawianie rewolucji francuskiej, walki klas i marksistowska wykładnia historii. Można to jednak jakoś przeboleć, bo książka ma wiele innych walorów.
Bardzo serdecznie polecam.

Książka merytoryczna, bez zbędnych ozdób...szkoda że nie było jeszcze internetu gdy ja czytałem; o większości kompozycji tam opisywanych nie miałem zielonego pojęcia - dzis nie byłoby problemu.

Family | 2012-12-30

łdz