Freakonomia. świat od podszewki. Wydanie uzupełnione i poprawione

Wydawnictwo: Onepress
Darmowe dodatki Edytuj książkę
biznes, finanse

Freakonomia stanowi pierwotny sens ekonomii: badać prawdziwe motywy ludzkich zachowań i pokazywać,dlaczego ludzie robią to, co robią. Codziennie patrzymy na otaczający nas świat i usiłujemy zrozumieć rządzące nim zasady. To, co wydaje się proste, okazuje się mieć drugie dno, a to, co sprawia wrażenie skomplikowanego, jest w istocie banalne. Przykład? Większość ludzi jest przekonana, że Ku-Klux-Klan to potężna i groźna organizacja terrorystyczna. A jednak znalazł się człowiek, który rzucił

Raziel | 2019-01-28

Czasami nie wszystko wydaje się oczywiste. Bywa tak, że przyczyna i skutek są zupełnie inne, niż mogłoby się spodziewać. Książka Freakonomia Stevena Levitta i Stephena Dubnera z pewnością zaskoczy Was niejednokrotnie i pokaże jak pozornie nic nieznaczące rzeczy mają na siebie kolosalny wpływ.

Freakonomia to bardzo ciekawy tytuł wśród przeczytanych książek. Pokazuje badania, fakty, a nie stawia na hipotezy. Brakowało mi nieco większej ilości przykładów, a może krócej opisanych. Byłem ciekaw kolejnych pozornie mało znaczących związków, a książka szybko się skończyła. Ostatni rozdział wydawał się ciekawy, ale mam wrażenie, że stał się nieco przegadany, przez co czułem już pod koniec nudę. Pomimo tego sam tytuł uznaję za ciekawy, który poniekąd otworzył mi oczy, że nie wszystko jest takie jak się wydaje. Czasami trzeba spojrzeć z szerszej perspektywy i dłużej się zastanowić. Freakonomia może być fajną odskocznią od innych książek.

Czy w jakimś stopniu uznałbym ją za książkę...

ZaaQazany | 2018-07-09
Na półkach: Przeczytane, ZaaQ'18
Przeczytana: 09 lipca 2018

Nobel z dziedziny ekonomii w 2017 roku trafił do Richarda Thalera z uzasadnieniem, że nagroda została przyznana za wkład w ekonomię behawioralną. Zapytacie, a co ma wspólnego Thaler z książką Levitt'a i Dubner'a. Teoretycznie wszystko, gdyż "Freakonomia" jest niczym innym jak przejawem stosowania ekonomii behawioralnej.
Za wikipedią - ekonomia behawioralna jest dziedziną analizy ekonomicznej, która weryfikuje założenia ekonomii neoklasycznej w oparciu o wyniki badań socjologicznych i psychologicznych. Moim skromnym zdaniem w psychologii odzwierciedleniem tej dziedziny są psychologia zachowań konsumenckich bądź psychologia różnic indywidualnych, bądź jakakolwiek inna dziedzina psychologii badająca funkcjonowanie człowieka w społeczeństwie i wpływ tego zachowania na podejmowanie decyzji. Jest to trend, pokazujący, że co raz więcej obszarów badań naukowych stanowią zagadnienia interdyscyplinarne, będące właściwe dla kilku dziedzin nauki naraz.
Freakonomia jest książką w swej istocie...

Cruorcia | 2018-04-18
Przeczytana: 17 kwietnia 2018

Pozycja bardzo ciekawa, nieszablonowa, objętościowo niezbyt obszerna, porusza tematy zupełnie ze sobą niepowiązane, przez co tym bardziej jest ciekawa.
Trzeba wziąć oczywiście pod uwagę fakt, że wszelkie przytoczone dane dotyczą Stanów Zjednoczonych i w większości przypadków nie mają odniesienia, lub to odniesienie jest znikome, do naszych warunków (choćby przez wzgląd na to, że osoby czarnoskóre mieszkają w naszym kraju w mniejszości a w Stanach nie i dodatkowo ich historia tam jest dość burzliwa). Trzeba podejść do tej książki jako do ciekawostki.
Dodatkowo minusem jest to, że dodatki częściowo dublują to, co było we właściwej części książki, częściowo to co było uzupełniają, a częściowo dotyczą zupełnie czego innego. Wiem, że miało to pokazać jakie zmiany były dokonane w wersji poprawionej, jednak czytanie tego samego drugi raz, czy uzupełnienia do tego, co czytałam na początku, moim zdaniem trochę mija się z celem.
Ogólnie polecam dla ciekawskich osób, niekoniecznie znających...

kolodzit88 | 2017-12-12

Przystępna i ciekawa pozycja. Omówienie na przykładach mechanizmów działania. Gorąco polecam.

Robert | 2017-06-06

Bardzo inspirująca książka. Warta uwagi i atencji :)

Łowca | 2016-05-04

Bardzo pożyteczna książka

smi | 2016-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2016

Warto przeczytać - poszerza horyzonty.

Wordshop | 2015-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2015

Dane w zaskakujący sposób potrafią obnażyć rzeczywistość. Potrzeba inteligencji i pomysłowości, aby zadać odpowiednie pytanie pozwalające wyłuskać te dane. Autorzy tej książki to potrafią. Inspiruje do samodzielnego myślenia.

marmalade-sky | 2015-09-17

Recenzje opisujące Freakonomię jako pasjonującą, rewolucyjną książkę demaskującą tajemnice rządzące światem, sprawiły, że niezwłocznie ją kupiłam. Czy mnie zachwyciła? Czy zszokowała? Czy zdemaskowała jakąś tajemnicę? Niekoniecznie. Wszyscy oszukują. Taka jest nasza ludzka natura. I czy my do opisu tego zjawiska użyjemy przykładu zapaśników sumo, czy nauczycieli, czy sprzedawczyń oscypków na Krupówkach, nie wprowadzi to jakiejś rewolucji w światopoglądzie czytelnika. A że mafia działa jak porządna korporacja pokroju McDonald's? Cóż, to chyba też nie jest odkrycie Ameryki. Do dalszych rozdziałów nie dobrnęłam. Znudziło mnie wałkowanie wciąż tych samych zjawisk na różnych (co z tego, że ciekawych?) grupach społecznych.

książek: 2043
SEKAi | 2015-09-07

Bardzo ciekawe podejście i zastosowanie Ekonomii, w codziennym życiu. Po jej lekturze zmieniłem zdanie co do Aborcji. Normalnie ekonomia jest trudna i zawiła, ale nie język jest zawiły ale opieranie się na aksjomatach mających wmawiać nam ze ekonomia opiera się na dogmatach.

Tymczasem jako nauka humanistyczna powinna mieć praktyczne zastosowanie, i poruszać kwestie wszelakie tak aby były łatwe do przyswojenia. Jednak w niezliczonych publikacjach funduje nam się zawiłą terminologię opartą na abstrakcji. Ta pozycja to świeży powiew, przekona nas do nauk ekonomicznych i pozwoli zrozumieć jak łatwo i praktycznie je zastosować, że ekonomia podobnie jak matematyka posługuje się narzędziami operując na danych które mogą wyjaśniać złożone kwestie w prosty sposób.

Polecam każdemu