Freakonomics. A Rogue Economist Explores The Hidden Side of Everything
ciekawostki
biznes, finanse
aojka

Nowe, poszerzone i poprawione wydanie światowego bestsellera. Pasjonująca książka odkrywająca prawdziwe motywy ludzkich zachowań i pierwotny sens ekonomii. Czy zastanawiałeś się, ile tak naprawdę zarabiają handlarze narkotyków? Czy wiesz, że sieć dystrybucji narkotyków jest nie mniej złożona i nie gorzej zorganizowana niż sieć restauracji McDonald's? Co stanowi większe zagrożenie:...

Nowe, poszerzone i poprawione wydanie światowego bestsellera.

Czy zastanawiałeś się, ile tak naprawdę zarabiają handlarze narkotyków? Czy wiesz, że sieć dystrybucji narkotyków jest nie mniej złożona i nie gorzej zorganizowana niż sieć restauracji McDonald's? Co stanowi większe zagrożenie: pistolet czy basen, wypadek samochodowy czy zamach terrorystyczny?

Dwójka błyskotliwych ekonomistów-detektywów stara się zrozumieć ukryte mechanizmy rządzące otaczającym nas światem. Levitt i Dubner prześwietlają banalne z pozoru zjawiska, by odsłonić ich nieznane oblicze i potrafią znaleźć zaskakująco proste rozwiązania niezwykle skomplikowanych problemów. Dzięki nieszablonowym pytaniom, niestandardowemu spojrzeniu na rzeczywistość i dużej dawce humoru autorzy próbują rozwikłać takie między innymi zagadki:
Co łączy nauczycieli z zapaśnikami sumo?
Czym naprawdę zajmuje się Ku-Klux-Klan?
Dlaczego dilerzy narkotyków wciąż mieszkają u mamy?
Jaki jest rodzic doskonały?
Dlaczego kara śmierci nie odstrasza przestępców?

Freakonomia to nowa książka w serii Punkty Przełomowe, w której ukazał się już bestseller Malcolma Gladwella Poza schematem. Sekrety ludzi sukcesu. W serii ukazują się książki odkrywcze, przełomowe, pokazujące najnowsze osiągnięcia z dziedziny marketingu, nauk społecznych, a także opisujące najbardziej palące zagadnienia otaczającej nas rzeczywistości.
Seria Punkty Przełomowe uczy myśleć inaczej.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

ZaaQazany | 2018-07-09
Na półkach: ZaaQ'18, Przeczytane
Przeczytana: 09 lipca 2018

Nobel z dziedziny ekonomii w 2017 roku trafił do Richarda Thalera z uzasadnieniem, że nagroda została przyznana za wkład w ekonomię behawioralną. Zapytacie, a co ma wspólnego Thaler z książką Levitt'a i Dubner'a. Teoretycznie wszystko, gdyż "Freakonomia" jest niczym innym jak przejawem stosowania ekonomii behawioralnej.
Za wikipedią - ekonomia behawioralna jest dziedziną analizy ekonomicznej, która weryfikuje założenia ekonomii neoklasycznej w oparciu o wyniki badań socjologicznych i psychologicznych. Moim skromnym zdaniem w psychologii odzwierciedleniem tej dziedziny są psychologia zachowań konsumenckich bądź psychologia różnic indywidualnych, bądź jakakolwiek inna dziedzina psychologii badająca funkcjonowanie człowieka w społeczeństwie i wpływ tego zachowania na podejmowanie decyzji. Jest to trend, pokazujący, że co raz więcej obszarów badań naukowych stanowią zagadnienia interdyscyplinarne, będące właściwe dla kilku dziedzin nauki naraz.
Freakonomia jest książką w swej istocie...

Cruorcia | 2018-04-18
Przeczytana: 17 kwietnia 2018

Pozycja bardzo ciekawa, nieszablonowa, objętościowo niezbyt obszerna, porusza tematy zupełnie ze sobą niepowiązane, przez co tym bardziej jest ciekawa.
Trzeba wziąć oczywiście pod uwagę fakt, że wszelkie przytoczone dane dotyczą Stanów Zjednoczonych i w większości przypadków nie mają odniesienia, lub to odniesienie jest znikome, do naszych warunków (choćby przez wzgląd na to, że osoby czarnoskóre mieszkają w naszym kraju w mniejszości a w Stanach nie i dodatkowo ich historia tam jest dość burzliwa). Trzeba podejść do tej książki jako do ciekawostki.
Dodatkowo minusem jest to, że dodatki częściowo dublują to, co było we właściwej części książki, częściowo to co było uzupełniają, a częściowo dotyczą zupełnie czego innego. Wiem, że miało to pokazać jakie zmiany były dokonane w wersji poprawionej, jednak czytanie tego samego drugi raz, czy uzupełnienia do tego, co czytałam na początku, moim zdaniem trochę mija się z celem.
Ogólnie polecam dla ciekawskich osób, niekoniecznie znających...

książek: 2043
SEKAi | 2015-09-07

Bardzo ciekawe podejście i zastosowanie Ekonomii, w codziennym życiu. Po jej lekturze zmieniłem zdanie co do Aborcji. Normalnie ekonomia jest trudna i zawiła, ale nie język jest zawiły ale opieranie się na aksjomatach mających wmawiać nam ze ekonomia opiera się na dogmatach.

Tymczasem jako nauka humanistyczna powinna mieć praktyczne zastosowanie, i poruszać kwestie wszelakie tak aby były łatwe do przyswojenia. Jednak w niezliczonych publikacjach funduje nam się zawiłą terminologię opartą na abstrakcji. Ta pozycja to świeży powiew, przekona nas do nauk ekonomicznych i pozwoli zrozumieć jak łatwo i praktycznie je zastosować, że ekonomia podobnie jak matematyka posługuje się narzędziami operując na danych które mogą wyjaśniać złożone kwestie w prosty sposób.

Polecam każdemu

Darek | 2013-12-29
Przeczytana: 28 grudnia 2013

Ciekawa książka, w której autorzy starali się zbadać problemy od podszewki, szukając ich przyczyn zaglądali tam, gdzie nikomu nie przyszłoby to do głowy. W pewnym artykule o autorze tej książki można przeczytać zdanie, że jego pozycja w świecie nauki wygląda w ten sposób, że grupa naukowców zastanawia się dlaczego maszyna nie działa, tocząc długie dysputy, gdy nagle wchodzi Levitt i spostrzega, że wtyczka nie została wpięta do kontaktu. Mimo wszystko trzeba podchodzić do tej książki i zawartych w niej treści nieco sceptycznie. Nie dlatego, że autorzy się mylą, myślę zresztą, że celem książki było obudzenie w czytelnikach umiejętności krytycznego myślenia. Jednak w wielu sprawach można byłoby się pokusić o dyskusję z autorami, szczególnie tam, gdzie kładą spory nacisk na kontrowersje (jak sądzę z chęci zainteresowania czytelnika, mimo wszystko to nadużycie). Mam wydanie z tekstami prasowymi jednego z autorów, jednak w nich traktuje on opisane problemy zbyt teoretycznie,...

Przemek | 2014-10-31
Przeczytana: 15 września 2014

Levitt,jak na ekonomistę, omawia niespotykane problemy - problemy skali mikro - wracając przy okazji, jak twierdzi, do istoty ekonomii, to znaczy badając, jak to się dzieje, że ludzie dostają to, co chcą dostać.
Jest to z pewnością pozycja, która coś po sobie w czytelniku zostawia - swoją analizę nad każdym z omówionych przypadków (zarówno bardziej jak i mniej interesujących) Levitt przedstawia bardzo przystępnie, opisując krok po kroku swoje rozumowanie, tak, że po całej lekturze można "podłapać" jego sposób myślenia.
Dodatkowym plusem jest to, że problemy omawiane w książce są różnorodne, często związane z łamaniem prawa - przez co książka nie jest nużąca, a czasami przypomina wręcz powieść detektywistyczną.
Polecam!

loliek | 2013-09-05
Przeczytana: 10 października 2011

Książka, która w fantastyczny sposób demaskuje świat medialny, administracyjny, reklamowy i wiele wiele innych. Pokazuje mechanizmy manipulacji w niemal surrealistyczny sposób. Wytyka błędy i zaniechania, wyjaśnia zjawiska polityczne na podstawie faktów a nie marketingowych chwytów.

Jest to przykład lektury, która dosłownie bawi i uczy. Każdy ekonomista i amator satyry powinien wejść w posiadanie tego tytułu. inny światopogląd gwarantowany :)

silv_x | 2014-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2014

Książka traktuje o ekonomii behawioralnej przy czym zbyt mocno koncentruje się na analizie kilku przypadków przez co sprawia wrażenie "ubogiej w treść". Dla zainteresowanych tematem polecam inne, moim zdaniem znacznie lepsze książki, takie jak Daniel Kahneman - Pułapki myślenia czy Malcolm Gladwell - Punkt Przełomowy.

Łukasz Witt | 2013-09-14
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 13 września 2013

Spotkałem w książce parę przydatnych informacji do zabłyśnięcia i wzbogacenia się, aczkolwiek nie przesadzałbym z zachwytami. Podchodziłem do powyższego tytułu z poziomu laika, więc nie miałem odniesienia jak mogłoby być lepiej napisane. Czytało się dosyć szybko, lecz niełapczywie. Można powiedzieć poniekąd, że jest to wiedza bezużyteczna, aczkolwiek bardziej chodzi o odkrywanie istniejących mechanizmów zachowań.

elpiss | 2012-02-13
Na półkach: Przeczytane, 2012

Nie wciąga jak książka z wartką akcją. Na pewno otwiera oczy na świat, pomaga ukształtować światopogląd. Ciekawe teorie, aczkolwiek nie wszystkie argumenty mnie przekonały. Często gubiłam wątek. Taka sobie, spodziewałam się czegoś lepszego.

Mariusz | 2010-07-14
Przeczytana: 01 stycznia 2006

Świetna książka obalająca absurdy naszych wewnętrznych przekonań. Autorzy szukają podwójnego dna tam gdzie wydaje się że nie ma nic ciekawego. W sposób niezwykle interesujący przybliżają nam ekonomie życia społecznego i praw nim kierujących. Jeżeli zainteresuje kogoś pytanie co jest bardziej niebezpieczne basen czy pistolet lub jak wygląda rodzic doskonały to zapraszam do przeczytania tej książki, bardzo polecam.