Steve Jobs

Wydawnictwo: Insignis
1 218
Monika Adamczyk

Ekskluzywna biografia twórcy firmy Apple -Steve'a Jobsa (jedyna napisana przy jego współpracy) pióra Waltera Isaacsona, autora bestsellerowych biografii Benjamina Franklina i Alberta Einseina. Opierając się na ponad czterdziestu rozmowach z Jobsem, przeprowadzonych w ciągu dwóch lat, a także na wywiadach z ponad setką osób: członkami rodziny, przyjaciółmi, przeciwnikami, konkurentami i...

Opierając się na ponad czterdziestu rozmowach z Jobsem, przeprowadzonych w ciągu dwóch lat, a także na wywiadach z ponad setką osób: członkami rodziny, przyjaciółmi, przeciwnikami, konkurentami i kolegami Jobsa, Walter Isaacson spisał wciągającą opowieść o pełnym wzlotów i upadków życiu oraz płomiennej osobowości twórczego przedsiębiorcy, którego wykraczająca poza wszelkie schematy pasja i perfekcjonizm zrewolucjonizowały sześć branż: komputery osobiste, filmy animowane, muzykę, telefony, tablety i publikacje cyfrowe.

W czasach, kiedy społeczeństwa całego świata dążą do zbudowania gospodarek ery cyfrowej, Jobs pozostaje najbardziej wyrazistą ikoną wynalazczości i wyobraźni kształtującej rzeczywistość. Wychodząc z przeświadczenia, że najlepszym sposobem stworzenia wartości w XXI wieku jest zintegrowanie kreatywności z technologią, założył firmę, w której nieskrępowane niczym wizjonerstwo połączyło się z zadziwiającymi osiągnięciami nowoczesnej techniki.

Choć Jobs współpracował przy powstawaniu tej książki, nie domagał się ani kontroli nad tym, co zostanie w niej ujęte, ani nawet prawa do przeczytania jej przed wydaniem. Niczego nie zatajał, wręcz przeciwnie: zachęcał ludzi, których znał, do szczerych wypowiedzi.

O osobach, z którymi pracował i rywalizował, wypowiadał się bez ogródek, czasem nawet brutalnie. A równie szczere relacje przyjaciół, wrogów i kolegów Jobsa sprawiają, że jego pasje, pragnienia, perfekcjonizm, artyzm, przewrotność i obsesyjna potrzeba kontroli – słowem: wszystko to, co ukształtowało jego podejście do biznesu oraz doprowadziło do powstania innowacyjnych produktów – poznajemy bez upiększeń i koloryzowania.

Gnany przez wewnętrzne demony, Jobs potrafił doprowadzać swoje otoczenie do furii i rozpaczy. Ale jego żywiołowa osobowość i tworzone przez niego produkty były ściśle zespolone – podobnie jak warstwa sprzętowa i oprogramowanie urządzeń Apple – funkcjonując jak jeden zintegrowany organizm. Przemawiająca do wyobraźni historia Jobsa ukazuje, jak ważne są w życiu pomysłowość, siła charakteru, talenty przywódcze i wierność wartościom.

źródło opisu: Insignis Media

źródło okładki: Insignis Media

Marago | 2015-01-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Prezent
Przeczytana: 07 stycznia 2015

Doskonała biografia Steve'a Jobsa popełniona przez Waltera Isaacsona. Świetna. Nie znalazłam w niej słabych punktów. Od pierwszej strony książka wchłania, wręcz porywa. Nawet łapiąc oddech obsesyjnie o niej myślimy, by uronić łzę przy ostatniej kropce. Jest tak sugestywnie napisana, że główny bohater staje się naszym znajomym, kimś bliskim, domownikiem. Jest postacią z krwi i kości - jednocześnie fantastyczną i koszmarną, kimś niezwykłym, geniuszem mojego pokolenia. Jobsa nie da się pominąć w dzisiejszym świecie i to nie tylko na rynku komputerowym, muzycznym czy filmowym. Tego wszystkiego o człowieku, który "myślał inaczej" na "skrzyżowaniu techniki i humanistyki" dowiecie się Państwo z książki. Polecam, polecam, polecam.

Shimik | 2015-12-21

Steve Jobs, twórca firmy Apple. Prywatnie kawalarz i geniusz. Książka opowiada historię życia Jobsa. Jest zabawna. Opowiada jak wylatuje się ze szkoły, jak wymyśla się nowe kawały, które wpędzają w coraz większe tarapaty. Podobało mi się, można się było pośmiać i nie było nudne. Także uważam książkę za ciekawą lekturę!

Pablos | 2011-12-09
Na półkach: Przeczytane, [2011]
Przeczytana: 08 grudnia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Steve Jobs sobie wymyślił, że jego biografię, prawdziwą, autoryzowaną, pełną faktów a nie domysłów i prywatnych opinii powinien napisać specjalista. Jego wybór padł na Waltera Isaacsona, autora biografii m.in. Einsteina, Kissingera i Franklina. Steve’owi się nie odmawia, także z czasem pisarz się zgodził.

Do myślenia daje rok, w którym założyciel i prezes Apple zgłosił się do biografa po raz pierwszy: 2004. Dziś dobrze wiemy, co ta data oznaczała - Jobs właśnie się dowiedział o swojej chorobie, raku trzustki. Nim jednak Isaacson usiadł do pracy minęło kilka lat.

Książka jest oparta na ponad czterdziestu wywiadach z Jobsem oraz wszystkimi, którzy byli ważni nie tylko dla niego czy dla Apple, ale w ogóle dla technologii cyfrowej. Autor rozmawiał zarówno z przeciwnikami, jak i przyjaciółmi Steve’a, a efektem jest ponad siedmiuset stronicowa cegła opowiadająca jak naprawdę z Jobsem było. Od samego początku, do roku 2011, gdy praca nad biografią została ukończona, i zaledwie miesiąc...

Jarek Zawisza | 2017-12-18
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 16 maja 2015

Aby biografia mogła przybliżyć czytelnikowi opisywaną w niej postać w intrygujący sposób, zamiast zamienić się w wyliczankę wydarzeń i dat. Jej autor musi spełnić przynajmniej te cztery warunki:

1. wybrać interesujący temat
2. snuć ciekawą, wciągająca opowieść
3. posiadać "lekkie pióro"
4. wykazać się rzetelnością

Walter Isaacson bez wątpienia wszystkie te warunki spełnia, i to jeszcze jak spełnia!
Steve Jobs jest wręcz wymarzonym tematem dla biografów, a jego perypetie życiowe z pewnością staną się kanwą dla jeszcze wielu opowieści.
Pomimo opasłości tomiszcza (ponad 700 stron) opowieść jest tak wciągająca że strony same znikają, a my ze zdziwieniem stwierdzamy że już świta.
Lekkość z jaką autor potrafi poruszać się po niejednokrotnie trudnych i nieprzyjemnych tematach sprawia że zaczynamy odczuwać sympatię do bohatera.
Dokładność umiejscowienia wydarzeń w czasie i przestrzeni oraz częste powoływanie się na rozmowy ze Stevem sprawia iż nie mamy wątpliwości co do rzetelności...

Melanka | 2013-10-06
Przeczytana: 06 października 2013

Jestem pod wrażeniem produktów Appla...zachwycił mnie jeszcze w 1999 iMac - taki trochę kosmiczny komputer stacjonarny z przezroczystą obudową, przez którą było widać wszystkie jego "wnętrzności". Steve Jobs, który przyczynił się do powstania tak wielu pięknych produktów, był genialny, a przy tym wyjątkowo trudny, charyzmatyczny, często obrażający innych w swoim zero-jednynkowym wartościowaniu świata. Dodać należy o jego tendencji zniekształcania rzeczywistości która, myślę, że przyczyniła się do sukcesu.
Mam wrażenie, że biografia jest bardzo "produktowa" i skoncentrowana w dużej mierze na życiu zawodowym...jest to zasadne z racji tego, że Steve Jobs bardzo dużo czasu poświęcał pracy, jak również z uwagi na zachowanie prywatności najbliższej rodziny. Książka warta przeczytania. Szefowie niech nie kopiują sposobu zarządzania Jobsa bo wykończą ludzi.

Piotr | 2017-11-22

Książka rewelacyjna, a sam jej bohater nietuzinkowy.
Historia, niesamowitego i skomplikowanego geniusza.

Biografia oprócz zamiłowania Steva do pasji technologii, skupia się również psychologicznie na jego cechach osobowościowych, wątkach miłosnych, a także procesu postępowania choroby i okresu kiedy Steve się leczył.
Autor książki stara się oddać, jak najbardziej obiektywny charakter książki, stworzyć portret psychologiczny Jobs'a na podstawie dostępu do bardzo wiarygodnych źródeł (wywiadów ze współpracownikami Jobs'a, jego przyjaciółmi, a także rodziną).

Nie można rozczytywać się w biografiach czy książkach biznesowych bez sięgnięcia po tą konkretną biografię autorytetu jakim był Steve Jobs.
A czy był autorytetem? Na pewno tak. Czy był wizjonerem - oczywiście.

To jest jedna z ciekawszych pozycji wśród biografii szczegółowo wnikająca nie tylko w sferę biznesową życia Jobs'a, zagłębiając się w tematy techniczne, ale co ważniejsze pokazująca Steve'a Jobs'a jako człowieka -...

Magdalena | 2017-01-21
Przeczytana: 19 stycznia 2017

Biografia jednego z wielkich tego świata.
Oczywiście jak każdy człowiek nikt nie jest idealny i fajnie, że w tej książce Jobs nie został opisany jako niewiniątko. Ale za to był wierny swoim przekonaniom i zrobił wielkie rzeczy. Już wiem, dlaczego tak bardzo zawsze podobały mi się produkty Apple. Bo były wprost magiczne.
Do tego studio Pixar ... Bajki z tego studia zawsze najbardziej mi się podobały. I nie ważne ile lat minie one się nie starzeją. Są ponadczasowe. Teraz wiem, dlaczego.
Warto przeczytać tę biografię. Wiele z tego, co osiągnął ten człowiek na pewno zachwyci nie jedną osobę i upewni, że mając pomysł i swoje przekonania można zajść daleko.
Końcówka to wyciskacz łez. Jak dla mnie.
Książkę czyta się bardzo szybko, pomimo, że jest co czytać.
GORĄCO POLECAM ! ! !

chiara | 2016-03-31
Przeczytana: 31 marca 2016

Książka jest znakomicie napisana, muszę powiedzieć, że przekonała mnie do Steve'a Jobsa 5 lat po jego śmierci, o wielu rzeczach z niej dopiero się dowiedziałam. Nie popadając w przesadę wyjaśnia, skąd wzięła się swoista "religia" Apple. Mimo, że doceniam jakość tych produktów, po lekturze książki nie straciłam dystansu, który najlepiej wyraża świetny mem Marty Frej przedstawiający dwie rozmawiające modnie odziane przyjaciółki: "Wiesz, według amerykańskich naukowców, jak kupisz jednocześnie ajfona, ajmaka i ajpada, to ci trzykrotnie wzrośnie ajkju" :-)

Monika | 2015-11-12
Przeczytana: 2015 rok

Bardzo dobrze napisana biografia, skrupulatnie i analitycznie. Uprzedzam, że spora część tekstu to dzieje samej firmy Apple. Dość szczegółowo opisane są kolejne etapy tworzenia nowych produktów, same produkty, relacje między współpracownikami. Życie prywatne Jobsa to zaledwie mała garstka tej książki, co w sumie odzwierciedla proporcje rzeczywiste. Czytelnik, którego wcale nie kręci technologia czy mechanizmy biznesowe, będzie czasem musiał cierpliwie przebrnąć przez kawałki informatyczne. Zwłaszcza, że książka nie jest z tych na jeden wieczór, liczy ponad 600 bogatych słownie stron. Nic nie jest jednak niepotrzebne, wszystko kręci się wokół głównego bohatera.
Książkę polecam. trzeba jednak zarezerwować na nią trochę czasu. Twórcę firmy Apple warto po prostu poznać. Osoba to nietuzinkowa, nie do jednoznacznej oceny.

kris81CK | 2014-06-21
Przeczytana: czerwiec 2014

Książka ta opisuje życie jednego z największych innowatorów i wizjonerów XX wieku - Steve'a Jobs'a. Nie jest to jednak biografia przedstawiająca go wyłącznie w samych superlatywach - autor ukazuje swego głównego bohatera również jako zwykłego człowieka, z pewnymi brakami oraz wadami. Ponadto z książki tej dowiedzieć się można wiele o historii firmy Apple, jej produktach (opisywanych od momentu ich planowania do wdrożenia na rynek) oraz ewolucji całej branży IT w latach 1975-2010. Książkę polecić mogę każdej osobie zainteresowanej historią firmy Apple lub rynku IT, ale także (a może przede wszystkim) ludziom chcącym poznać kreatywne i innowacyjne podejścia do projektowania produktów oraz zarządzania firmą zgodne z wizją Jobs'a.