Valentine Pontifex

Tłumaczenie: Krzysztof Sokołowski
Cykl: Kroniki Majipooru (tom 3)
Wydawnictwo: Solaris
Valentine Pontifex
fantasy, fantastyka
Feanor

Trzeci tom jednego z najsłynniejszych cykli science fiction. Majipoor to olbrzymia planeta, zamieszkana przez wiele ras napływowych, wśród których ludzie są rasą dominującą. Na Majipoor żyją też tubylcy, dziwna i wyobcowana rasa zmiennokształtnych, których wszyscy się boją. Z racji braku surowców cywilizacja na planecie jest raczej słabo rozwinięta, ale nie brak i zaawansowanych technologii.

źródło opisu: Wydawnictwo Solaris, 2009

źródło okładki: www.wydawnictwosolaris.pl

Silaqui | 2014-03-05
Przeczytana: 24 stycznia 2014

"Valentine Pontifex" to tytuł trzeciej księgi zaliczanej do Kronik Majipooru. Chronologicznie druga po "Zamku Lorda Valentine’a", opublikowana została dopiero po "Kronikach Majipooru". Zagmatwane, ale mające sens, zwłaszcza przy kolejnym czytaniu części cyklu. Uprzednio mieliśmy do czynienia z przeglądem historii Majipooru, historii skupionej na osobniczych przeżyciach i ich znaczeniu dla historii globu. Tutaj znów spotykamy pozbawionego kiedyś władzy Koronala i jesteśmy świadkami jego moralnych rozterek. Z planetą dzieje się coś złego, wszędzie pełno złowrogich znaków, a pospolici mieszkańcy spotykają się z przeciwnościami zażegnanymi tysiące lat temu. Dlaczego, mimo pełnej miłości polityki Valentine’a na tym wielkim lądzie dzieje się źle? Co burzy spokój najpogodniejszych mieszkańców?...
Całość dostępna tutaj: http://www.kronikinomady.pl/2014/03/valentine-pontifex-robert-silverberg.html

marta_456 | 2015-07-07

Kontynuacja poprzednich części. Nadal bardzo ciekawie opisany świat. Chociaż zdążyło się już go nieco poznać w poprzednich tomach, to okazuje się, że nadal ma swoje tajemnice. No i moja ulubiona postać Valentine nadal nie rozczarowuje. Książka wciąga już od pierwszych zdań, nie ma więc takiego problemu jak z poprzednią częścią. Polecam.

Michał_Rozkrut | 2016-11-06
Iga | 2016-10-11