Karol Szalony

Tłumaczenie: Anonimowe (oprac. Janusz Kutta)
Wydawnictwo: Somix
Chroniques de France
8385130-23-3
klasyka
Arek

Inne wydania

Akcja powieści "Karol Szalony" Aleksandra Dumasa rozgrywa się w okresie niezwykle burzliwym w dziejach Francji końca XIV i początku XV w. Był to czas rozprzężenia wewnętrznego, anarchii i wojen domowych. Karol Szalony, król Francji od 1380 r., popadł w chorobę umysłową. Fakt ten wykorzystały rywalizujące ze sobą grupy, przede wszystkim książęta burgundzcy oraz książę orleański i jego krewniacy - hrabiowie Armaniac. Te i inne wydarzenia stały się kanwą powieści historycznej A. Dumasa, obfitującej w intrygi, spiski, mrożące krew w żyłach pojedynki, efektowne sceny batalistyczne, zdrady i miłostki. Wszystko to sprawia, że mamy do czynienia z nader interesującą powieścią o wielowątkowej fabule.

[Somix, 1989]

violabu Toczytam | 2015-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2015

„Karol Szalony” nie jest powieścią spod charakterystycznego dla Aleksandra Dumasa znaku płaszcza i szpady, bowiem jako że czas zdarzeń to późne średniowiecze, określić można ją mianem „zbroi i kopii”. W ówczesnym świecie zdominowanym przez mężczyzn turnieje rycerskie i bitwy biorą górę nad namiętnościami.
Fabułę swojej pierwszej powieści historycznej autor osadził na szkielecie faktów historycznych (na podstawie dostępnych mu źródeł) i w ten sposób przeprowadził czytelnika przez trudny dla Francji okres panowania Karola VI Szalonego. Nieszczęsny monarcha, choć człowiek światły, to jednak z powodu długotrwałych stanów apatii, nie potrafiący przeciwstawić się wrogom, którzy czaili się nawet wewnątrz jego kraju. Jednym z nich była jego żona Izabela Bawarska.
Powieść pisana była w odcinkach dla prasy. Dumas w swoich „Pamiętnikach” wspominał, że sam nie był pewien, jaki ostatecznie z tego powodu kształt będzie miała cała książka. Możliwe, że dlatego też nie wszystkie wątki są...

Izabell | 2014-02-10
Przeczytana: 05 lutego 2014

"Karol Szalony" jest to powieść zaliczana do gatunku powieści historycznej. Akcja powieści rozgrywa się pod koniec XIV i początkiem XV wieku we Francji, który to okres był bardzo burzliwy w dziejach Francji. Tytułowy bohater król Francji Karol VI Walezjusz "Szalony", nazywany tak ze względu na swoją chorobę, był zwany także przez swój lud "Ulubionym". Początek jego panowania przypada na okres względnie spokojny i dostatni dla kraju. W miarę postępu jego psychicznej choroby, Francja popadła w liczne konflikty wewnętrzne, intrygi, nastąpiło pogłębienie anarchii, walka o przejecie regencji, bezmyślnie zostało roztrwonione całe bogactwo Francji.
Powieść mimo tego ze opisuje w gruncie rzeczy dramatyczne wydarzenia, ból, samotność i cierpienie "Szalonego" władcy Francji jest niezmiernie interesująca i myślę, że Ci którzy czytali tę powieść zgodzą się ze mną, że autor Aleksander Dumas przedstawił wydarzenia w sposób niezwykle fascynujący. Wszystkie przedstawione postanie, a jest ich wiele...

nellanna | 2015-04-02

Ten autor już mnie zachwycał i denerwował, niestety tu jest przeciętnie. Dobre , staranne opisy i trochę historii ale bohaterowie drętwi i tacy sobie.

Antoniuss | 2016-02-23
Przeczytana: 2014 rok

W tej Aleksander Dumas wkroczył na teren dla siebie nietypowy, gdyż książka ta opowiada o jednym z najtrudniejszych momentów w historii Francji. Jej bohaterem jest Karol VI, za rządów którego królestwo prawie się rozpadło - w przeddzień decydującej fazy wojny stuletniej. Powieść ta zasadniczo dzieli się na dwa aspekty - jest to tragiczna historia chorego, osamotnionego człowieka, który mimo teoretycznie ogromnej władzy nie ma nawet wpływu na własne życie, oraz opowieść o upadku Francji pogrążającej się w chaosie. Oba wątki rozwijają się w trakcie powieści, przeplatając się w nieco chaotyczny sposób. Jest szczególnie widoczne w końcowej fazie powieści - francuskie pandemonium udziela się fabule w sposób aż nadto dosadny. Dziesiątki bohaterów i wątków powodują chaos, przez który trudno ustalić: czy Paryż jest już w rękach Anglików, czy jeszcze nie? Powieść ta jest z pewnością przestrogą dla Francuzów i ma przypominać im o zgubnych skutkach niezgody która jest przedstawiona jako...

Anita | 2013-04-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 16 kwietnia 2013

Nie do końca rozumiem jak to możliwe, ale mimo iż często gubiłam się w fabule powieść Dumasa była dla mnie interesująca. Nie ogarniałam postaci, powiązań między nimi i miejsc, w których toczyła się akcja, ale mimo to coś mnie ciągnęło do tej książki. Była też momentami wzruszająca. Podoba mi się język jakim jest napisana, szczególnie przypadło mi do gustu jedno zdanie: "Królewicz tylko nie rozpaczał; z ręką przyłożoną do serca Francji, liczył jego drgania i widział, a raczej przeczuwał, że ona żyć jeszcze będzie."

Agata | 2013-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2013

Pięknie napisana powieść Dumasa, ukazująca dzieje Francji za panowania Karola VI, zwanego "Ulubionym", ukochanego przez lud króla, którego życie było pełne rozpaczy i nieszczęść.

Maromira | 2014-03-21
Przeczytana: 21 marca 2014

Książka spodobała mi się, chociaż gdzieś w połowie pogubiłam się w akcji. Mimo to jakoś rozumiałam, co się dzieje. Pozycja warta uwagi.

Marquee | 2015-03-21
Przeczytana: 07 marca 2015

Dumas za w płaszczu i ze szpadą
Myślę, że zaliczenie tej pozycji do klasyki literatury popularnej nie będzie przesadą. Tym razem autor przenosi czytelnika do XIV wiecznej Francji, gdzie panuje tytułowy Karol Szalony. Został on okrzyknięty tym przydomkiem przez zauważalne znamiona choroby psychicznej. Tę sytuacje wykorzystują jego wrogowie. Wartka akcja, ciekawe intrygi- czyli cały Dumas. Polecam.

Shimik | 2015-03-06
Radosław Korzeński | 2016-07-28

To nie jest klasyczną powieść "płaszcza i szpady", ponieważ akcja dzieje się w późnym średniowieczu w czasach wojny stuletniej. Pokazuje losy chorego psychicznie Karola VI.