Pamiętniki

Seria: Fortuna i fatum
Wydawnictwo: W.A.B.
Mémoires
joly_fh

O liczbie kobiet, które zdobył, krążyły legendy! Alchemik, szarlatan i hipnotyzer. Stał się sławny po aresztowaniu za bezbożność i czary. Casanovę przyjmowano na dworach wielkich tego świata: carycy Katarzyny, Fryderyka Wielkiego, Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jego pojedynek z polskim magnatem i przyjacielem króla, Franciszkiem Ksawerym Branickim stał się sensacją towarzyską. Poszło oczywiście o kobiety. Nade wszystko jednak kochał rozkosze życia, co szeroko opisał w swych pamiętnikach, które nadal czyta się z wypiekami na twarzy.

źródło opisu: W.A.B., 2013

źródło okładki: www.wab.com.pl

Nina | 2017-08-13
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2017
Przeczytana: 13 sierpnia 2017

Sama nie wiem co napisać. Jedno jest pewne, nie pamiętam, żeby przeczytanie jakiejkolwiek książki zajęło mi tyle czasu. Postanowiłam sobie, że muszę przeczytać te książki, które zalegają na moim Kindlu od wieków. Ta była tam najdłużej więc się zaparłam i przeczytałam. Cóż, wypieków na twarzy nie miałam, emocji większych we mnie nie wzbudziła, oprócz myśli "Mój Boże, jak można być tak naiwnym". Postać Casanovy rozczarowuje raczej, niż zachwyca, a sama historia jego życia nuży. Warto przeczytać ze względów historycznych, świetnie oddaje klimat osiemnastego wieku, rozpasanie szlachty i namiętności nią rządzące. Dla mnie bardzo przeciętna lektura.

Finkla | 2017-12-14
Na półkach: Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: 14 grudnia 2017

Właściwie to nie wszystkie pamiętniki (pewnie za dużo by ich było na jedną książkę), a tylko część, z usuniętymi fragmentami, które mogłyby okazać się mniej interesujące dla polskiego czytelnika. Kończą się na wyjeździe z Warszawy, kiedy Autor ma niewiele ponad czterdzieści lat i jeszcze prawie drugie tyle przed sobą.

Nadal nie rozumiem, co te wszystkie masowo uwodzone kobiety widziały w Casanovie. Nawet we własnym pamiętniku sprawia wrażenie hazardzisty, hulaki, dziwkarza (dziesięciodniowy celibat to już nadzwyczajny post, przyprawiający o męki) i blagiera. Że się z jedną ani drugą nie ożeni, to raczej jasne. Dzisiaj nazwalibyśmy go pedofilem (niektóre dziewczynki miały po czternaście lat). Może liczne kochanki pociągała inteligencja, a może właśnie to szastanie pieniędzmi?

Więcej tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2017/12/pamietniki-casanovy.html

Ela | 2011-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2011

Czytałam tą książkę z namaszczeniem.
Zasługuje ona na skupienie. Dała mi wiele przyjemności z czytania. Znalazłam się w epoce pięknej którą autor oddał tak cudownie iż niemal na skórze czułam jego uniesienia i zachwyty.
Choć rozczarowujemy się postacią Casanovy jako taką- w obiegowej opinii jest on niesłychanym zalotnikiem, i jak dziś byśmy rzekli podrywaczem, to jego wspomnienia rozmazują ten obraz. Bo choć czasem płytki, to naprawdę zdolny do miłości.
Książkę wciskam na ten regał z moimi ulubionymi. Naprawdę mnie urzekła.

Dosyć długo czytałam tą nowelkę. Nie trafiła w mój gust.
Miłość, sex, kobiety, pasja.
Warto jednak było poznać losy najsłynniejszego kochanka świata.
Reszta- kwestia gustu.

Magdalena T | 2014-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2014

Ta książeczka jest tylko cząstką z życia naszego bohatera. Oryginalnych tomów jest piętnaście a może nawet i siedemnaście, jednak na język polski nigdy nie przetłumaczono ich w całości. Owszem pojawiały się zapiski Casanovy ale tylko we fragmentach i to pod kontrowersyjnymi tytułami takimi jak: Od kobiety do kobiety oraz Mrożąca krew w żyłach ucieczka z więzienia ołowianego. W życiu tego człowieka działo się jednak znacznie więcej. Dlatego też tłumacz postanowił przybliżyć nam postać Casanovy w szerszym formacie, wybrał to co najciekawsze i co może nas zainteresować tym samym poszerzając treść. Co do treści to powiem szczerze, że jest wciągająca. Przybliża czytelnikowi życie i obyczaje jakie panowały w tamtym czasie. Postacie były nadzwyczaj przebiegłe i barwne. Obyczaje zaś i język zupełnie inne niż w dzisiejszych czasach. Jednak nie zawsze życie kochanka było tak barwne jak się wydaje. Uwielbiał kobiety, uwodził je i zazwyczaj nie miał skrupułów, bywały jednak takie momenty, w...

TheLostSymbol | 2014-06-22
Przeczytana: 17 czerwca 2014

Kto nie słyszał nigdy o Casanovie, jednym z największych kochanków wszechczasów”? Podejrzewam, że takie osoby można policzyć na palcach jednej ręki, bo chociażby zdawkowy, ale jednak mamy jakiś obraz Casanovy. Ja zaczęłam się zastanawiać nad tą postacią po przeczytaniu artykułu w gazecie, który dotyczył jego starości, która nie była kolorowa. To mnie zaintrygowało, bo zastanawiałam się, czy naprawdę wiódł takie rozpustne życie, aby zasłużyć sobie na poniewieranie i upokorzenia na starość.

Słowo ‘Casanova’ w naszym języku ma raczej pejoratywne znaczenie, ale po przeczytaniu „Pamiętników” moje wyobrażenie o nim nabrało trochę łagodniejszej formy. Zaczęłam go postrzegać, nie jako wyrachowanego i szukającego wiecznych uciech mężczyznę, ale człowieka uzależnionego od uczucia zakochania, uwielbiającego kobiety, ale nie postępującego wbrew ich woli. Kobiety miały świadomość jego niestałości, dlatego też, po czasie uciech dochodziły do wniosku, że przyszedł czas na stabilizację i...

Na półkach: Przeczytane, Włoska

to niemal powieść przygodowa. Historia pojedynku Casanovy z Branickim przednia. Słynny uwodziciel da się lubić!
a tak pisze o Polakach: "pod przykrywką układnych manier i łagodności zachowali coś dzikiego i barbarzyńskiego. W ich wylewnej przyjaźni jak i w gorącej, pamiętliwej nienawiści wyczuwa się jeszcze Sarmatów i Scytów. Zdają się nie rozumieć, że honor zabrania napadać gromadą na wroga, gdy się nadarzy sposobność"

Roman Dłużniewski | 2016-12-13

W szkole podstawowej któryś z kolegów przyniósł tę książkę do klasy. Czytaliśmy po kolei, chroniąc się przed okiem Rodziców. Byłem jednak zbyt młody. Książka mnie wręcz znudziła. A jak byłoby dzisiaj ? Czy podobałyby mi się przygody i podboje kochanka wszech czasów ?

lullaby | 2014-01-04
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 04 stycznia 2014

Wraz z pamiętnikami Casanovy wyruszyłam w niezwykle barwną literacką podróż. Zwiedziłam niemałą część Europy i ucztowałam na niejednym wielkim dworze. Z ogromnymi pokładami zainteresowania śledziłam losy „kochanka wszech czasów” – jego coraz to nowsze znajomości, podróże i awanturnicze przygody. Trzeba przyznać, że jako autorowi – nie brakowało mu fantazji. I choć według badaczy Casanova nieco ubarwia niektóre wydarzenia, coś dodaje, coś pomija, to ani trochę nie przeszkadza to w odbiorze całości. Parę pomieszanych dat, czy nazwisk, w żadnym razie nie może zaszkodzić intrygującej prawdzie przekazu. Ale ileż pikanterii dodaje fakt, że czytamy o rzeczach prawdziwych!

Te niezwykłe i autentyczne zarazem dzieje opisane zostały na ponad dwóch tysiącach czterystu stronach materiału! Niebywałe miał zatem zadanie Tadeusz Evert, który to z kilkuset kartek zapisanych przygodami Casanovy, wybrał dla czytelnika te zgoła najciekawsze. W pigułce podaje nam się opowieść o losach człowieka, który...

Tirindeth | 2014-03-23

Giacomo Casanova był intrygującym mężczyzną – inteligentnym, elokwentnym, a nade wszystko pożądanym w wielu kręgach i przez wiele kobiet. Casanova w swoim niezwykle długim życiu (zmarł w wielu 73 lat) parał się różnymi zajęciami, lecz w historii zapisał się przede wszystkim jako najsławniejszy kochanek wszech czasów. Tym, co po sobie pozostawił, jest dwanaście tomów pamiętników – Histoire de ma vie. Niestety w Polsce wydano tylko fragmenty tego obszernego i niewątpliwie interesującego dzieła. Ja sięgnęłam po fragmenty, w których możemy przeczytać o przygodach Casanovy w Szwajcarii i we Włoszech. Muszę przyznać, że była to bardzo ciekawa podróż do XVIII-wiecznej Europy.

Wenecki kochanek pewnego dnia podczas pobytu w Zurychu spotyka piękną kobietę, w której od razu się zakochuje. Mężczyzna postanawia zbliżyć się do niej za wszelką cenę i nawet odkrycie, że dama jest mężatką, nie zniechęca go do dalszych awansów. Warto zauważyć, że jeszcze chwilę wcześniej Casanova rozważał...