Sienkiewicz, trylogia,
historyczna
Naddia

Ta wyjątkowa publikacja zachwyci miłośników twórczości Henryka Sienkiewicza – trzy powieści w jednym tomie! Czytelnicy znajdą tu więc: Ogniem i mieczem (tomy 1–2), Potop (tomy 1–3) oraz Pana Wołodyjowskiego.
Przygody bohaterów zostały wzbogacone pięknymi, kolorowymi, malarskimi ilustracjami. Ten unikatowy zbiór to obowiązkowa pozycja w każdej domowej bibliotece.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/wyniki-wyszukiwania/599475/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/wyniki-wyszukiwania/599475/

ardnaskela | 2016-11-20

Przeczytałam ze trzy razy i myślę, że jeszcze kilka mnie czeka. Moja ulubiona książka Sienkiewicza. Dla mnie istota polskości chociaż są tacy którzy uważają, że Sienkiewicz dla Polaków jest szkodliwy a Trylogia szczególnie.

Ja raczej zgadzam się z tym co śpiewał geniusz Grechuta w piosence Ojczyzna:

Pięknem wierszy Mickiewicza,
powieściami Sienkiewicza
z tej mowy jak ze źródła czerpiesz siłę swą
mądre bajki Krasickiego,
poematy Słowackiego
przeżyć twych bogactwo to Ojczyzna twa
to Ojczyzna twa

Nic dodać nic ująć. Polecam. Tak zwany must have.

Wkp | 2017-04-04

TRYLOGIA NARODOWA

Są tacy, którzy kochają te powieści i są też tacy, którzy ich nienawidzą. Podobnie zresztą, jak ekranizacji powstałych na ich kanwie. Tę drugą grupę reprezentują przede wszystkim uczniowie zmuszani przez lata do mierzenia się z dziełami Sienkiewicza, jako lekturą obowiązkową; wiem o tym dobrze, bo zniechęcony szkolnymi czytadłami unikałem wszelkich klasyków jak ognia. Niesłusznie, przekonałem się o tym po latach, ale jak to mówią lepiej późno, niż wcale. Potwierdza to także sienkiewiczowska „Trylogia”, która stanowi naprawdę ciekawą opowieść napisaną w iście wspaniałym stylu.

Fabularnie rzecz przenosi nas do siedemnastowiecznej Polski, Polski pełnej problemów, ale i chwały. Trudów i zwycięstw. W skali makro odnoszą się one do całego narodu, w skali mikro dotyczą poszczególnych bohaterów. Postacie wiodące stają w obliczu miłości do kobiety, ale miłości naznaczonej trudnościami, które trzeba pokonać. Okoliczności nie sprzyjają uczuciu, pojawiają się inni chętni do...

Konkwistadorrr | 2014-08-11
Przeczytana: 2014 rok

Zaznaczyłem to w ocenie poprzez gwiazdki - arcydzieło. Tu tylko tak ogólnie z tego względu, że wrażenia z każdej części opisałem już wcześniej w tym portalu.
Pamiętam jak jeszcze w szkole średniej trzeba było to czytać jako lekturę, konkretnie "Potop". Zupełnie nie byłem na to przygotowany. Ot gówniarz, lat kilkanaście, zafascynowany bohemą, awangardą, tego typu przemijalnymi bzdurami.
Mając lat niewiele ponad trzydzieści postanowiłem sięgnąć po Trylogię. Obiecywałem sobie to już wcześniej. Jestem Polakiem, trzeba spróbować, jak będzie źle to nie skończę i tyle. Bogu dzięki, dojrzałem, poczułem, zrozumiałem piękno tego dzieła. Ot musiało trochę lat minąć i Bogu dzięki miałem okazję doświadczyć tej literatury, już nie na siłę.
"Trylogia" szczególnie dziś (może każdy tak pisze żyjąc w swojej epoce) jest potrzebna. Warto by była czytana. Honor, odwaga, dane słowo, miłość (nie "miłość), szacunek do religii katolickiej, Boga, Kościoła - wszystko tu jest. Może i trochę...

Amoretta | 2014-09-25

Trylogia to ponadczasowy, wszechstronny zbiór wiedzy o Polsce, Polakach i historii. Pomogła mi na maturze z historii swego czasu, często bazowałam na niej w różnych wypowiedziach na polskim. Jest to zbiór powieści, których się nie zapomina. Czasami przydługie opisy strojów sarmackich czy podawanie faktów z historii Polski przynudzają, lecz jak zasiadasz do lektury pod kątem rozszerzania wiedzy czyta się je milej niż suche fakty z podręcznika historii. To jest nasza powieść narodowa, a nie żaden PAN TADEUSZ, który do Litwy wzdychał!
Poza tym te cudowne, przerysowane postacie. Będąc dzieckiem i oglądając serial o PANU WOŁODYJOWSKIM zakochałam się w Zagłobie. Jego postać to cała nasza szlachta sarmacka, tak uwypuklona i wyśmiana, a jednocześnie ukazana ich zaradność w nagłej sytuacji.np. upicie Rocha Kowalskiego i wmówienie mu koligacji rodzinnych.
Nie mogę pominąć wątków romansowych ,których nie znajdę w żadnym romansie. Cudowni mężczyźni, wolą zginąć za ojczyznę, niż zdradzić ją dla...

Weronika B | 2013-11-29

Mam wiele ulubionych ksiazek, ale Trylogia jest dla mnie wyjatkowa. Wracam do niej czesto, nadal mam na polce wydanie, ktore kupilam z pierwszej wyplaty- nie mam w regale innych tak "zuzytych" ksiazek.

Maxim212 | 2013-08-24
Przeczytana: 1969 rok

Cykl napisany "ku pokrzepieniu serc" spełnił swoją rolę w czasach zaborów jak i w wtedy, gdy czaszki białe się toczyły przez płonące łąki krwi (naśladuję nieudolnie Baczyńskiego). A że miejscami nieco mija się z prawdą historyczną? No nie bądźmy aż tacy drobiazgowi. Innych pisarzy mocniej poniosła fantazja i dziury w niebie nie ma. Dziś nieco trudniej się to klasyczne dzieło czyta, choćby ze względu na ewolucję (czy wręcz rewolucję) języka. W szkołach nie ma łaciny (wielki to brak w wykształceniu), a i o starej polszczyźnie jakoś tak półgębkiem się wspomina. Jeden z bohaterów jest mi szczególnie bliski. To Onufry Zagłoba. I sądzę, że jak nie ma "Zemsty" Fredry bez Papkina, tak nie ma "Trylogii" bez Zagłoby. Ta postać spina całość.

Maromira | 2017-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2017

Trylogia. Choć to jedynie określenie serii mającej trzy tomy, to w Polsce automatycznie utożsamia się to pojęcie z powieściami Henryka Sienkiewicza – „Ogniem i mieczem”, „Potopem” i „Panem Wołodyjowskim”. Można nie lubić „Trylogii”, ale raczej nie znajdzie się w naszym kraju człowiek, który nie znałby którejś z części, nie czytał choćby fragmentów na lekcji czy nie widziałby choć jednej ekranizacji.

Popularność Sienkiewicza przekłada się na ogromną ilość wznowień, kolejnych edycji, tak więc można wśród książkowych wydań Trylogii przebierać, znajdując dla siebie odpowiedni rozmiar czy grubość okładki. Spośród różnych, szkolnych – bo z opracowaniem – nakładów, lekkich i tanich, wznowienie wydawnictwa REA wygląda imponująco.

Całość została opracowana na jeden, ogromny i gruby tom, tak ciężki, że można by nim zabić. To takie wydanie, które może stać sobie na półce i godnie się prezentować czy też być idealnym pomysłem na prezent – dla fanów klasyki lub/i Sienkiewicza, bo jakby nie...

andziorek | 2011-11-11
Przeczytana: 1999 rok

TRYLOGIĘ uważam za dzieło najwyższego gatunku. Zajmuje ona jedno z najważniejszych miejsc w mym sercu oraz w mojej biblioteczce.
Pierwszy raz sięgnęłam po to arcydzieło w szkole podstawowej - był to przymus, gdyż startowałam w konkursie, poświęconym H. Sienkiewiczowi. Przyznam, że troszkę przerażały mnie te grube tomiska... Jednakże, gdy tylko zaczęłam czytać, pochłonęły mnie one bez reszty...
Najmniej z całej kolekcji lubię "Ogniem i mieczem", a najbardziej "Potop". Perypetie głównych bohaterów są niezwykle interesujące, do tego dochodzą fantastyczne opisy ówczesnej rzeczywistości, obyczajów, stylu życia...
Można by wymieniać wiele zalet (minusów nie dostrzegam;)), gdyż jest to naprawdę kanon polskiej literatury!!! Zachęcam wszystkich, którzy jeszcze nie mięli chęci, ani okazji zdobyć się na przeczytanie TRYLOGII. Nie bójcie się - naprawdę warto!!!

Od pierwszego razu z trylogią , jestem jej wierną fanką,nawet negatywne opinie wszystkich tych literackich mądrali, tego nie zmienią.
Przecież napisana została "ku pokrzepieniu serc" - moje krzepi od lat ,zabory nie są do tego potrzebne.
Czyż taki nudziarz jak Żeromski,stworzyłby ; Zagłobę,Kmicica,czy Basieńkę,no sami powiedźcie mości panowie i jejmościanki.

Trylogia to odpowiednik współczesnych Ludlumów, Forsythów i MacLeanów. Typowe rozrywkowe czytadło wyniesione przez szkołę do rangi klasyka literatury, ze względu na to, że miało służyć "pokrzepieniu serc". Prawdę mówiąc, to nawet dobrze, że Polak potrafił opisać jaśniejsze momenty naszej trudnej historii, bo jesteśmy narodem świętującym głównie nasze klęski, a nie zwycięstwa. Trylogia wciąga. Czyta się ją lekko i szybko, ale nie oszukujmy się, że jest to jakaś wielka literatura.