Dyktanda czyli... w jaki sposób wujek Staszek wówczas Michasia - dziś Michała - uczył pisać bez błędów

Wydawnictwo: Przedsięwzięcie Galicja
dyktanda Lem
Inne
jusola

zbiór dyktand-humoresek

MsSurrealist | 2013-07-25
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Must Have
Przeczytana: 25 lipca 2013

Po przeczytaniu tej książeczki mam nieodpartą ochotę przetestować zamieszczone w niej dyktanda na jakichś dzieciach. Jakichkolwiek. Zastanawiam się nawet dlaczego jeszcze żaden nauczyciel nie wpadł na pomysł zastąpienia dennych i nieciekawych dyktand, obowiązujących w polskich szkołach, na Lemowe perełki. Po takim sprawdzianie wiedzy można bardzo gładko przejść od dyskusji nad konwencją, formą, osobowością literacką, stylem, turpizmem, poetyką kryminału bądź absurdu, językiem samym w sobie i setką innych jeszcze zagadnień. Naprawdę dziwi mnie dlaczego nikt tej publikacji nie wykorzystał w taki sposób…? W każdym razie zamierzam przetestować jej działanie na jakimś przypadkowo napotkanym dziecku, prędzej czy później. Sama zakochałam się w tym wesołym i makabrycznym zbiorku.
Uważam to za najlepszy dowód, iż jednak ISTNIEJE ratunek dla wszystkich dorosłych ( i tych mniej dorosłych) osobników z dysgrafią, dysortografią i innymi przypadłościami tego typu. Lem Was wyleczy. Szybko i...

Ania_OK | 2014-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2009

Nigdy nie zapomnę min gimnazjalistów, kiedy pisali dyktando o wątróbce. Dzień wcześniej zaszli mi za skórę, karą (symboliczną) stała się kartkówką, w której sporządzano wykwintne danie.
Klasa męska, a ja dyktuję im tekst Lema "Najlepsze są wątróbki młodych chłopców jeżdżących zwykle na rowerze" z trudnością panowałam nad sobą. Była to moja mała, nieszkodliwa zemsta, wszyscy świetnie się bawili, choć na początku byli strasznie przerażeni.
- Ale pani wymyśliła!
- To nie ja, to Lem!
Szanuj polonistę swojego, możesz mieć gorszego!

monotema | 2010-09-04
Przeczytana: 06 czerwca 2002

Lem potrafił wszystko. Zbiór "Dyktand..." jest prześmieszny. Sądzę, że gdyby stosowano takie teksty na dyktandach w szkole, ortografia byłaby najbardziej ulubioną dziedziną wśród uczniów.

| 2012-10-24

nigdzie nie można dostać :(