Ni pies, ni wydra, czyli koszmar bycia nastolatkiem

Okładka książki Ni pies, ni wydra, czyli koszmar bycia nastolatkiem Helena Stańczyk
Okładka książki Ni pies, ni wydra, czyli koszmar bycia nastolatkiem
Helena Stańczyk Wydawnictwo: Dwie Siostry interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
Dwie Siostry
2024-03-13
2024-03-13
komiks dorastanie dojrzewanie emocje uczucia

Okładka książki Hop, hop, książę z bajki! Sylvie Misslin, Amandine Piu
Hop, hop, ksią... Sylvie Misslin, Ama...
Okładka książki Co uczucia robią nocą? Tina Oziewicz, Aleksandra Zając
Co uczucia rob... Tina Oziewicz, Alek...
Okładka książki Pucio robi porządek Marta Galewska-Kustra, Joanna Kłos
Pucio robi por... Marta Galewska-Kust...

Bycie nastolatkiem bywa trudne, krępujące, przepełnione całym wachlarzem emocji i zupełnie nowych sytuacji. Dużo łatwiej jest, gdy wiadomo, że inni są w podobnej sytuacji, gdy ma się wsparcie i zrozumienie.

To książka nie tylko dla nastolatków, ale także i rodziców, by sobie przypomnieli jak to jest mieć naście lat i by mądrze wspierali swoje pociechy.

"Ni pies, ni wydra" to książka, która was zaskoczy. Inna, nieszablonowa, zaskakująca. Nie jest to kolejna pozycja "poradnikowa" o dojrzewaniu. To zupełnie inny punkt widzenia. Autorka, na podstawie ankiety przeprowadzonej do swojej pracy dyplomowej, zebrała historie młodych młodych ludzi. Te szczere wyznania stanowią bazę doświadczeń i emocji, jakie towarzyszą dorastającym dzieciom. I choć nam wydają się one czasem błahe, pamiętajmy, że dla nastolatka mogą być bardzo ciężkie.

Młodzi ludzie dzielą się swoimi przeżyciami związanymi z odchudzaniem, tamponami, goleniem nóg, pryszczami, pierwszym stanikiem, współżyciem. Opowiadają o swojej tożsamości, orientacji. Są to doświadczenia czasem śmieszne, zabawne, podnoszące na duchu, ale i te poważniejsze, żenujące i krępujące.

Każda z historii została przedstawiona w komiksowej formie. Myślę, że taki przekaz jest ciekawszy i zachęci młodych ludzi do szczerych rozmów i otworzenia się.

"Ni pies, ni wydra"...

Bardzo mi się podobała, tylko czasem nie mogłam odróżnić, czy jest jeszcze poprzednia osoba, czy już kolejna. Mam też różne rozmyślania na temat życia nastolatków (sama jestem) ale super książka ❤️

To nie jest jeszcze jedna książka o dojrzewaniu. A może jest, tylko w zupełnie innym wymiarze. Ale przecież wydawnictwo Dwie Siostry słynie z wydawania rzeczy nieszablonowych, nietuzinkowych i zaskakujących. Kiedy trafił do mnie komiks Heleny Stańczak Ni pies, ni wydra ucieszyłam się, ale spodziewałam się, że będzie to jeszcze jedna pozycja opisująca proces dojrzewania. Nic bardziej mylnego. To zupełnie inna, wyróżniająca się pozycja.

Komiks powstał jako praca dyplomowa w liceum plastycznym (cóż za rewelacyjny pomysł) i zawiera historie, które autorka zebrała na podstawie internetowej ankiety. Siłą rzeczy to historie bardzo różne i pochodzące z różnych czasów, ale przez to ukazujące różnorodność spektrum doświadczeń wieku nastoletniego.

Są tu pokazane sytuacje, które z perspektywy czasu wydają się dość błahe, jednak dla doświadczających je młodych ludzi mogły być prawdziwą tragedią, co często sami podkreślają. Przeczytacie tu o malowaniu się, goleniu nóg, walce z pryszczami. O pierwszych miesiączkach, stanikach, orgazmach. Jest kilka historii lekkich, a nawet wesołych, ale też poruszone są kwestie trudne - związane z dojrzewaniem, orientacją czy tożsamością. W tych szczerych opowieściach niejeden czytelnik odnajdzie echa własnych przeżyć.

Autorka i wydawnictwo stawiają na szczerość i nie cenzurują opowieści, nie wybierają ich pod tezę i nie zamieniają w lekcję. A jednak sam komiks jest bardzo ważną nauką dla każdego czytelnika. Przypomina, że nastolatki mierzą się z bardzo różnymi problemami i bywa, że ich doświadczenia są naprawdę trudne. Jednocześnie ta różnorodność oznacza też pewną wspólnotę doświadczeń, w których możemy się w czasie lektury odnaleźć. Opowieści można czytać na wyrywki, zwłaszcza że część historyjek udaje się zawrzeć w obrębie jednej strony, ale to tylko pokazuje, że nie ma doświadczeń mniej i bardziej ważnych. Każda, nawet najmniejsza historia, jest istotna, bo jest czyimś doświadczeniem.

To nietypowa, wyjątkowa lektura, która powinna trafić zarówno w ręce młodzieży, jak i dorosłych. Młodszych czytelników może przekonać, że nie są odosobnieni w swoich przeżyciach i doświadczeniach i dać w ten sposób otuchę i poczucie przynależności. Za to czytelnikom dorosłym przypomni, że bycie nastolatkiem bywa czasem koszmarnie trudne i uwrażliwi na przeżycia, które z racji wieku potrafimy traktować z dużą dozą pobłażania. To nie poradnik ani gotowa recepta na problemy, ale frapująca, skłaniająca do refleksji lektura.

No właśnie: ni pies, ni wydra, czyli kto? Nastolatek!

Ta książka wyróżnia się kilkoma cechami. Po pierwsze tym, że jest to komiks o dojrzewaniu. Po drugie tym, że Autorka, Helena Stańczyk, zebrała 84 historie od swoich przyjaciół, rodziny, ludzi, którzy do niej napisali na Facebooku, i z tych opowieści stworzyła właśnie komiksy. Są one niezwykłe, bo przedstawiają autentyczne doświadczenia- często trudne, ośmieszające, wstydliwe kiedy ma się kilkanaście lat. Dotyczą między innymi pierwszego stanika, zarostu, odkrywania swojej tożsamości płciowej, emocji, gotowości i niegotowości do seksu, dyskomfortu, miesiączki, skrępowania w byciu indywidualistą, indywidualistką, stylu ubierania się, pierwszych związków, potrzeby depilacji nóg, relacji z rodzicami i rówieśnikami... Historie są krótkie (1-2 strony),ale esencjonalne.

Podczas lektury przypomniałam sobie o bardzo wielu moich osobistych przeżyciach z okresu dojrzewania. Wtedy wydawało mi się, że tylko ja jedna na całym świecie przeżywam takie rozterki. Gdybym tylko mogła przeczytać wtedy tę książkę... Może byłoby mi lżej, wiedząc, że nie jestem odosobniona. Dlatego "Ni pies, ni wydra" to czytelnicze wsparcie. Literackie pogotowie dla nastolatków. Młodzieżowa książka ratunkowa. Ale raczej nie nazwałabym jej poradnikiem.

No właśnie: ni pies, ni wydra, czyli kto? Nastolatek!

• (2) - Do kupienia
  • Dziecięce - (3) na przyszłość
  • Komiks
  • Dla młodzieży
  • Samodzielne

Dodaj cytat z książki Ni pies, ni wydra, czyli koszmar bycia nastolatkiem