Książka Roku 2018

Bromba i inni

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
magiczne, baśniowe istoty

Historia Bromby należy do historii zawikłanych, pełnych zaskakujących niespodzianek i komplikacji. Jednym słowem, przypomina samą Brombę, tę najniezwyklejszą postać ze wszystkich postaci zwykłych i małych.

źródło opisu: MAW, 1984

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Carmel | 2018-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2018

Maciej Wojtyszko ma dar pisania językiem plastycznie intrygującym, poprzez zderzanie pozornie kompletnie niepasujących do siebie skojarzeń. "Bromba i inni" to taki właśnie Wojtyszko - opowiadacz w najwyższej formie szczerego humoru; to cudownie bezpretensjonalny i ożywczy zbiór opowiastek o stworach nie z tej ziemi. Dla mnie to powrót do lektur z dzieciństwa. Ile z dziecięcych fascynacji dziwami świata dało się przywołać? Bardzo dużo, co jest zasługą talentu autora.

Bajeczki w formie absolutnie się nie zestarzały, choć pewne elementy realiów mają nieco nostalgiczny rys późnego PRL-u, ale to akurat mi to odpowiadało. Dzięki temu, współczesne dzieci wciąż będą z otwartymi oczami chłonąć historie bohaterów, a ich rodzice, co najwyżej będą mieli dodatkową przyjemność, taką reminiscencyjną.

To, co u Wojtyszki jest ponadczasowe, to bezwiedne zmuszanie czytelnika do poszerzania horyzontów myślowych poprzez nietrywialnie spojrzenie na świat. Czy można się męczyć odpoczywaniem robiąc to z...

Książka kultowa, jednak nie byłam tego świadoma, gdy wyszperałam ją ze szkolnej biblioteki. Nazwisko autora chyba wydało mi się nieco znajome, albo dziwny tytuł rozbudził ciekawość, grunt, że wypożyczyłam. No i podczas lektury odpłynęłam jak inni. Teraz już nie ma takich książek, takiego połączenia bajkowości, baśniowości, fantastyki, dziecinnych wizji o tym, co ukrywa się w szafie czy pod łóżkiem, z dawką pogodnego humoru.

Książka kultowa, nadal mnie śmieszy do rozpuku. A postać Gżdacza to esencja mojego dzieciństwa. Książka czytana mi przez mojego starszego brata:)

Polecam dzieciom generacji komputerowej:)

Agacha | 2013-07-13

To była książka!!!!!!!!!!!

Mario | 2012-03-27

Jeszcze jedna z ksiąg mądrości. Można ją czytać jak zbiór sympatycznych opowiastek dla dzieci, albo humorystycznych dla dorosłych, albo jako kompletny opis świata, życia, ludzi. Albo jako to wszystko naraz...

louve | 2010-09-30

Jedna z moich ulubionych książek, utrzymująca się na tej pozycji od zamierzchłych czasów pierwszych kroków z czytaniem. Humor, surrealizm, fantazja, cała ta książka jest po prostu mistrzowska. A bohaterowie? Gnuś, Bromba, Glisando... :D

Hub | 2010-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2010

Wróciłem do tej książeczki wiele lat o pierwszym przeczytaniu. I rozbawiła mnie tak samo, tak samo urzekła wyobraźnią i kaskadą pomysłów, znów nastroiła uśmiechowo-melancholijnie.

To jedno z najwspanialszych dzieci Macieja Wojtyszki.

yokopoko | 2010-04-18

Pozytywna książka! :) Świetna dla czytelników w każdym wieku. :)

Kaja | 2013-09-01

Ukochana książka z mojego dzieciństwa. Na początku czytała mi ją mama, dzięki czemu bardzo długo byłam potem nazywana Zwierzątkiem mojej Mamy. Kiedy już na tyle podrosłam, że mogłam przeczytać ją sama, zachwyciła mnie ponownie. A kiedy czytałam ją ponownie rok temu, przy okazji pisania pracy licencjackiej, zachwyciłam się jej dwuznacznością: jedni ludzie to urodzone Bromby, inni to Glusie, a jeszcze inni mają w sobie dużo z Kajetana Chrumpsa. To książka, która nigdy nie zanudza, obojętnie ile lat ma czytelnik.
Przy okazji tej książki przytoczę zdarzenie. Seminarium licencjackie. Wybieramy tematy prac. Mój wybór padł na "Serwis internetowy bromba.pl". Pani profesor zadaje mi pytanie: czy pani wie co to jest Bromba? Bez zająknięcia odpowiadam, skąd znam Brombę, że to jedna z moich ulubionych książek i kto ją napisał. Rozglądam się po twarzach moich koleżanek z seminarium - patrzą na mnie jak na kosmitę. Pani profesor zadaje pytanie: czy ktoś z państwa słyszał o Brombie? Cisza. To...

Woody | 2017-11-28
Przeczytana: 11 kwietnia 2012

Arcyksiążka dzieciństwa :) Bromba, Gżdacz, Fumy - to byli moi książkowi przyjaciele w dzieciństwie! Wracam regularnie do tej książki, i wciąż bawi mnie tak samo. Pogmatwane, abstrakcyjne historie stworów nieistniejących w świecie prawdziwym. Jak to szalenie działało na wyobraźnię! Dzięki Maciejowi Wojtyszce moje dzieciństwo było bogatsze. Ubarwił mi też życie dorosłe, przez które noszę i nosić będę Psztymucla, Fikandra i Pciucha :)