Wesoła gromadka

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
A--

W niniejszym tomiku Bohdan Butenko zebrał niezwykle niegdyś popularne wierszyki dydaktyczne. Acz w nietypowej, bo parodystycznej postaci. Opowiastki o urwisach i nicponiach, gdzie wszelkie psoty i niegrzeczności – ku przestrodze, a także ku nauce – nie mogą ujść płazem, zachwycają czarnym humorem połączonym z makabreską i odrobiną absurdu. Choć głównie o dzieciach, to NIEKONIECZNIE DLA DZIECI są przeznaczone. Trochę śmieszą, trochę przerażają, a wyjątkowy kształt nadają im charakterystyczne, nierzadko frywolne ilustracje i stylowe fotografie.
[z okładki]

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 2009

źródło okładki: http://www.nk.com.pl/wesola-gromadka/787/ksiazka.html

Czytam-Sobie | 2016-04-26

Genialne, zarówno pod względem treści, jak i formy!
Wybór starych dydaktycznych wierszyków dla dzieci ilustrowany makabreskami Bohdana Butenki. Wbrew pozorom – absolutnie nie dla dzieci. Ale chyba i nie dla rodziców: zastosowanie obecnie tych metod wychowawczych grozi odebraniem dzieci, więzieniem, społecznym potępieniem i w ogóle…
No to nie wiem dla kogo…
Ale przeczytać i pooglądać należy koniecznie!
;)))))

Askadasuna | 2013-11-11
Przeczytana: 31 sierpnia 2013

Książka trafiła w moje ręce jako prezent od Dariusza Rekosza i od początku zachwyciła mnie swoją okładką, która kojarzy mi się z tapetami w domach lub mieszkaniach starszych pań i panów, którzy, przy kawce lub herbatce, opowiadają różne historyjki z życia codziennego, zajadając przy tym ciasto. Z racji mojego częstego bywania w bibliotece wiem, że te opowiastki w dużej mierze skupiają się wokół rodziny, a szczególnie wnuków i prawnuków. Jednak pomimo wzbudzenia we mnie takich sympatycznych odczuć Wesoła Gromadka trafiła na półkę, a ja zaczęłam czytać inną książkę coraz częściej zerkając w stronę czerwonego grzbietu skrywającego w sobie opowieści o dzieciach, ale niekoniecznie dla dzieci.
Kilka dni temu zachęcona czarnym humorem i makabreską (wyjątkowe słowo, prawda?) sięgnęłam po ten pięknie oprawiony zbiór wierszyków i... oczom nie mogłam uwierzyć! Po otwarciu nie napotykamy zwykłych, białych stron, ale gruby papier w kolorze żółci i czerni, stare zdjęcia będące inspiracją dla...

| 2016-04-10
Na półkach: 2016.04, 2016, Przeczytane
Przeczytana: 10 kwietnia 2016

To jest książeczka, do której wracam co jakiś czas i zawsze rozśmiesza mnie do łez. Zbiór zawiera kilka historyjek obrazkowych opatrzonych wierszykami dotyczącymi dzieci oraz ich... swoistego pojmowania dobra i zła. Książeczka przeładowana jest czarnym (miejscami bardzo) humorem, makabreską, absurdem, groteską i odrealnieniem, po prostu mistrzostwo w lapidarnej formie. I mimo że wiele historyjek jest banalnych, to jednak język Bohdana Butenko potrafi ująć je w takiej formie, że tylko boki zrywać.

Jagoda | 2015-08-07
Na półkach: Książki 2015, Przeczytane
Przeczytana: 07 sierpnia 2015

O ileż lepsze takie wierszyki dydaktyczno-makaabryczne niż nudne pogadanki. Okładkę wydania, którym dysponuję (reprint, rok wydania 1997) zdobi jeszcze napis: THRILLER PRADZIADKÓW RACZEJ DLA DOROSŁYCH. A ja się zapytuję, jak może być raczej dla dorosłych, skoro już na początku widnieje motto: "Słuchajcie, dzieci, uczcie się, jak to niegrzecznym bywa źle"? Ponieważ zaś każde niemal nieposłuszeństwo skutkuje śmiercią, to chyba jednak jest to dla dzieci, ku przestrodze, bo po co ta wiedza tym dzieciom, którym udało się jakoś dożyć wieku dorosłego? No, chyba że chcą sobie robić rozrywkę z literatury dydaktycznej...

Agata | 2016-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2016

Zaznaczę na początku - bo matki to stworzenia waleczne i lepiej z nimi nie zaczynać – ten wpis należy potraktować lekko ironicznie, lajtowo. W końcu jego autorką jest kobieta, która potomstwa jeszcze nie posiada.
Wczoraj moja mam przyniosła do domu książkę. Nie byłoby w tym nic dziwnego, bo my obie znosimy do domu ciągle jakieś książki i dlatego mamy coraz mniej miejsca, bo nasze 48 metrów kwadratowych jest nieproporcjonalnie małe do wielkiej pasji czytania.
Ale nietypowa była książka – stara. Chociaż nie do końca wypada mówić o książce, że jest stara. To tak, jakby powiedzieć to kobiecie w twarz, szczególnie takiej, która faktycznie wygląda na swoje pięćdziesiąt czy sześćdziesiąt zim. Bo przyniesiony egzemplarz faktycznie na swoje lata wyglądał i pachniał – kurzem, starą szafą, w której był zamknięty i zapomnieniem.
Ale teraz spróbuję przywrócić ją do żywych, bo warto. I jestem ogromnie zdziwiona, że nikt jeszcze nigdy o niej na blogach nie napisał – a przynajmniej ja nie...

Ulubiona czytanka na dobranoc mojej pięcioletniej córki :) Pomimo, że makabreski, ale bardzo dowcipnie i wesoło napisane historyjki, dzięki którym dzieci na pewno zapamiętają, jak tragicznie mogą skończyć się tak paskudne zachowania jak znęcanie się nad zwierzętami, zabawa zapałkami, czy obgryzanie paznokci i ogólnie nie słuchanie rodziców. Bardzo cenna, bo opatrzona autografem sędziwego autora pozycja w naszej dziecięcej biblioteczce.Polecam i dorosłym i dzieciom - tym małym, oczywiście trochę ostrożnie, ale z odpowiednim komentarzem rodzica na pewno traumy nie będzie :)

Basia_Pelc | 2013-05-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ulubione

Jest to zbiór jedenastu poemacików, które wraz z fotografiami zostały wybrane przez Bogdana Butenko, który jest jednym z moich ulubionych ilustratorów. Oczywiście niesamowicie soczyste i wyraziste ilustracje są autorstwa Butenko.
Książeczka jest ze mną w domu odkąd pamiętam, więc możliwe, że już od 1987 lub 1988 roku.
Każdy wiersz, wyliczanka opisuje zachowanie nieposłusznych, niegrzecznych dzieci.
Zawsze spotyka małych bohaterów drastyczna, nawet najbardziej dramatyczna kara za ich występki. Książka w niesamowicie straszny, przerażający, przerysowany, ostry sposób "uczy" posłuszeństwa.
Oczywiście wszystko należy traktować z przymrużeniem oka, jak każdy typowy czarny humor. Nigdy nie sądziłam, że czarny humor mi będzie odpowiadał, ale ta książka z ilustracjami Butenko i idealnie przez niego dobranymi wierszykami jest istnym majstersztykiem. Przenigdy nie oddam tego wydania, to jedna z moich najlepsza pozycji na...

Matylda | 2011-01-28

Wyśmiewane złe nawyki u dzieci - np obgryzanie paznokci czy niejedzenie, z czarnym humorem ku przestrodze. Zaśmiewaliśmy się z tych historyjek z bratem i kuzynami jako dzieci. Teraz czeka na moje dzieci ale jeszcze są za małe ;-) (każda historyjka kończy się śmiercią, kalectwem itp)

Pola | 2014-11-21
Przeczytana: 1990 rok

Rewelacyjna, pamiętam z dzieciństwa i bynajmniej nie uważam żeby teść była zbyt drastyczna dla dzieci, były po prostu trochę straszne i ciekawe zarazem. Zaginęła gdzieś i bardzo chętnie odkupiłabym egzemplarz.

Róża_Bzowa | 2012-04-10
Przeczytana: kwiecień 2012

Wesoła makabra. Strzeżcie się dziatki, by jej nie przeczytały matki!