Templariusze

Wydawnictwo: Marabut
Les templiers
83-916703-4-1
Pistacia

Książka "Templariusze" przedstawia dzieje zakonu templariuszy, które wciąż budzą zainteresowanie ogromnego kręgu czytelników. Zgromadzenie powołane do życia w 1118 roku miało pierwotnie zapewnić ochronę pielgrzymom zmierzającym do Ziemi Świętej, lecz wkrótce stało się jedną z najpotężniejszych organizacji w Europie. Nie bez powodu zatem jego historia kryje w sobie tyle tajemnic i wywołuje tak liczne kontrowersje - tym bardziej, że w ciągu wieków pokryła się patyną mitów i legend o herezji, bałwochwalstwie i ukrytych skarbach.

źródło opisu: wysylkowo.pl

źródło okładki: odia.pl

Calmin | 2013-11-06
Na półkach: Przeczytane, historia
Przeczytana: 02 listopada 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka jest stosunkowo krótkim opracowaniem gdyż liczy zaledwie 116 stron, mimo to można określić ją mianem epopei zakonu templariuszy. W książce autorka opisuje to jak zakon powstawał jak funkcjonował, na czym polegała jego działalność, skąd się wzięło jego bogactwo a także okoliczności i proces templariuszy.
Autorka w rozdziale I „Początki zakonu” a także w IV „Epopeja zakonu” opisuje okoliczności i początek działalności zakonu a dalej podaje kolejne fakty z historii zakonu. Są to dwa rozdziały ściśle faktograficzne, choć Regine Pernod już w pierwszym rozdziale podkreśla fakt że wokół zakonu templariuszy z biegiem czasu narosło wiele mitów nie znajdujących potwierdzenia w źródłach. W rozdziale drugim zatytułowanym „Organizacja i życie codzienne zakonu” opisana została Reguła zakonu i Les Retraits regulujące poszczególne czynności dnia codziennego w zakonie czy sposób przyjmowania nowych współbraci a także struktura i obowiązki wynikające z piastowania poszczególnych funkcji. W...

Artur Schodziński | 2014-07-27
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 27 lipca 2014

Ciekawie przedstawione dzieje Templariuszy. Bardzo obiektywne podejście do tematu. Polecam jako wprowadzenie do tematu.

Adrian Szydlik | 2014-04-01
Przeczytana: 24 marca 2014

Również szybko poszło, można było wrzucić jeszcze więcej ciekawostek czy informacji, jednak dobre źródło wiedzy o Templariuszach na początek ;)

Alaryk | 2014-08-11
Przeczytana: 09 sierpnia 2014

Książkę czyta się dobrze. Przeciętnemu czytelnikowi problem może stwarzać jedynie rozdział poświęcony architekturze templariuszy.
Pozycja przeznaczona jest raczej dla czytelników chcących otrzymać podstawową wiedzę na temat templariuszy niż dla czytelników zainteresowanym głębszym zapoznaniem się z tematem zakonu.
Za pozycją przemawia poparcie licznymi źródłami pisanymi z okresu templariuszy oraz nawiązania do wielu prac innych historyków. Kolejnym pozytywnym elementem są osobiste opinie autorki wyrażone w książce ( wydają się one być trafne i poparte są zazwyczaj dobrymi argumentami)

Minusy: Dzieło zawiera zdecydowanie zbyt mało faktów dotyczących działalności zakonu (autorka skupia się przede wszystkim na przedstawieniu życia codziennego).
Mało jest mowy o działaniach templariuszy poza Ziemią Świętą i Francją (praktycznie ich brak oprócz kilku faktów).
Wielbiciele militariów lub historii sztuki wojennej mogą być zawiedzeni :)
Pozycja pozostawiła u mnie dość duży niedosyt, choć...

gggagg | 2011-09-21

Najlepsza ksiażka wydana w Polsce na ten temat.

| 2015-09-09
Przeczytana: 09 września 2015

Dość ciekawa i rzeczowa książka, opierająca się na dokumentach z epoki i przeprowadzanych badaniach archeologicznych. Autorka odrzuca wszelkie legendy narosłe wokół templariuszy i skupia się tylko na faktach. Książka jest jednak krótka, więc dużo zagadnień potraktowanych jest zbyt pobieżnie.

Durutti90 | 2015-03-17
Przeczytana: 15 marca 2015

Nuda, nuda i jeszcze raz nuda. Fascynujące że wiem ile zarabiał murarz pracując u templariuszy gdy z kolei sam ich proces był przedstawiony w jak najwęższym możliwym zakresie...

Redrum | 2016-05-19
Przeczytana: 19 maja 2016