Templariusze

Les templiers
templaiusze, historia, zakon
historia
Pistacia

Książka "Templariusze" przedstawia dzieje zakonu templariuszy, które wciąż budzą zainteresowanie ogromnego kręgu czytelników. Zgromadzenie powołane do życia w 1118 roku miało pierwotnie zapewnić ochronę pielgrzymom zmierzającym do Ziemi Świętej, lecz wkrótce stało się jedną z najpotężniejszych organizacji w Europie. Nie bez powodu zatem jego historia kryje w sobie tyle tajemnic i wywołuje tak liczne kontrowersje - tym bardziej, że w ciągu wieków pokryła się patyną mitów i legend o herezji, bałwochwalstwie i ukrytych skarbach.

źródło opisu: wysylkowo.pl

źródło okładki: odia.pl

Sandra Jasona | 2019-05-26
Przeczytana: 26 maja 2019

Historia Templariuszy w zakresie naukowym. Jako, że pochłaniam wszystko dotyczące również zakonów rycerskich z przyjemnością przeczytałam i tę pozycję. Mamy tutaj informacje dotyczące życia, działalności zakonu: zasady wyboru, słowa przysięgi, co jedli, jak się ubierali. Rozdział dotyczący architektury zawiera przede wszystkim zabytki z Francji i Hiszpanii. W części dotyczącej działalności politycznej mamy informacje o zakonie w Ziemi Świętej i o jego likwidacji.

Paździoch | 2018-04-22

Ta popularnonaukowa książka w bardzo przystępny sposób przedstawia losy zakonu templariuszy. W sam raz aby zapoznać się z tematem.

Opis nie jest chronologiczny lecz podzielony na kilka rozdziałów tematycznych, pokazujących poszczególne zagadnienia w szerszej perspektywie. Opisuje proces powstania, regułę zakonu, życie codzienne, działalność militarno-ekonomiczną, architekturę, oskarżenia i proces likwidacji oraz ich spuściznę, głównie w Europie.

Nie brakuje w niej drobnych ciekawostek czy wręcz mało istotnych, wydawałoby się szczegółów podtrzymujących w czytelniku zaciekawienie ale i podkreślających drobiazgowe zgłębienie tematu.

Autorka dosyć dużo uwagi poświecą przyczynom likwidacji zakonu oraz próbuje się zmierzyć z mitami towarzyszącymi temu zjawisku aż do naszych czasów. Logicznie deprecjonuje oskarżenia ale też stara się ocenić templariuszy obiektywnie.

Warto przeczytać.

elsauria | 2017-09-30

Krótko zwięźle na temat acz to pierwsze daje niedosyt informacji. Przy Tak krótkiej książęce jest wyczuwalny brak ciekawostek tajemnic rozwiązanych i tych nie odkrytych. Mimo tego czyta się jednym tchem.

| 2015-09-09
Przeczytana: 09 września 2015

Dość ciekawa i rzeczowa książka, opierająca się na dokumentach z epoki i przeprowadzanych badaniach archeologicznych. Autorka odrzuca wszelkie legendy narosłe wokół templariuszy i skupia się tylko na faktach. Książka jest jednak krótka, więc dużo zagadnień potraktowanych jest zbyt pobieżnie.

Durutti90 | 2015-03-17
Przeczytana: 15 marca 2015

Nuda, nuda i jeszcze raz nuda. Fascynujące że wiem ile zarabiał murarz pracując u templariuszy gdy z kolei sam ich proces był przedstawiony w jak najwęższym możliwym zakresie...

Alaryk | 2014-08-11
Przeczytana: 09 sierpnia 2014

Książkę czyta się dobrze. Przeciętnemu czytelnikowi problem może stwarzać jedynie rozdział poświęcony architekturze templariuszy.
Pozycja przeznaczona jest raczej dla czytelników chcących otrzymać podstawową wiedzę na temat templariuszy niż dla czytelników zainteresowanym głębszym zapoznaniem się z tematem zakonu.
Za pozycją przemawia poparcie licznymi źródłami pisanymi z okresu templariuszy oraz nawiązania do wielu prac innych historyków. Kolejnym pozytywnym elementem są osobiste opinie autorki wyrażone w książce ( wydają się one być trafne i poparte są zazwyczaj dobrymi argumentami)

Minusy: Dzieło zawiera zdecydowanie zbyt mało faktów dotyczących działalności zakonu (autorka skupia się przede wszystkim na przedstawieniu życia codziennego).
Mało jest mowy o działaniach templariuszy poza Ziemią Świętą i Francją (praktycznie ich brak oprócz kilku faktów).
Wielbiciele militariów lub historii sztuki wojennej mogą być zawiedzeni :)
Pozycja pozostawiła u mnie dość duży niedosyt, choć...

Artur Schodziński | 2014-07-27
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 27 lipca 2014

Ciekawie przedstawione dzieje Templariuszy. Bardzo obiektywne podejście do tematu. Polecam jako wprowadzenie do tematu.

Adrian Szydlik | 2014-04-01
Przeczytana: 24 marca 2014

Również szybko poszło, można było wrzucić jeszcze więcej ciekawostek czy informacji, jednak dobre źródło wiedzy o Templariuszach na początek ;)

Calmin | 2013-11-06
Przeczytana: 02 listopada 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka jest stosunkowo krótkim opracowaniem gdyż liczy zaledwie 116 stron, mimo to można określić ją mianem epopei zakonu templariuszy. W książce autorka opisuje to jak zakon powstawał jak funkcjonował, na czym polegała jego działalność, skąd się wzięło jego bogactwo a także okoliczności i proces templariuszy.
Autorka w rozdziale I „Początki zakonu” a także w IV „Epopeja zakonu” opisuje okoliczności i początek działalności zakonu a dalej podaje kolejne fakty z historii zakonu. Są to dwa rozdziały ściśle faktograficzne, choć Regine Pernod już w pierwszym rozdziale podkreśla fakt że wokół zakonu templariuszy z biegiem czasu narosło wiele mitów nie znajdujących potwierdzenia w źródłach. W rozdziale drugim zatytułowanym „Organizacja i życie codzienne zakonu” opisana została Reguła zakonu i Les Retraits regulujące poszczególne czynności dnia codziennego w zakonie czy sposób przyjmowania nowych współbraci a także struktura i obowiązki wynikające z piastowania poszczególnych funkcji. W...

gggagg | 2011-09-21

Najlepsza ksiażka wydana w Polsce na ten temat.