Dawca

Harvest
978-83-7359-659-7
kamk

Inne wydania

Trzymający w napięciu thriller medyczny mistrzyni tematu, głównej konkurentki Robina Cooka i Michaela Palmera. Doskonała lektura zwłaszcza dla tych, którzy mają wątpliwości co do funkcjonowania służby zdrowia... Dwie osoby gotowe do operacji i tylko jedno serce, które można przeszczepić. Gdy doktor Abby DiMatteo podejmowała decyzję, by dokonać przeszczepu u umierającego siedemnastolatka, nie przypuszczała, że wywoła tym lawinę wydarzeń. Kim jest czterdziestosześcioletnia, bogata kobieta, która, wedle przełożonych, winna była otrzymać narząd? Tego Abby nie wie. Wie jednak, że coś jest nie w porządku - jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki pojawia się drugie serce i operacja może się odbyć. Cud? To mało prawdopodobne. W wyniku podjętych decyzji, pracę traci przełożona kobiety, a sama Abby zaczyna stawiać sobie niewygodne pytania. Czy to możliwe, że narządy do transplantacji pochodzą z nie do końca legalnych źródeł? Gdzie leżą granice etyki lekarskiej? Dyrekcja nie życzy sobie rozgłosu, ale sumienie zmusza Abby do poprowadzenia prywatnego śledztwa.

Czytając "Dawcę" po raz pierwszy miałam jeszcze blade pojęcie o medycynie oraz małe doświadczenie w thrillerach medycznych. Wtedy oczywiście byłam zachwycona wartką akcją, przerażona procederem przedstawionym w tej książce oraz zaskoczona zakończeniem.

"Dawca" ma wszystko, czego oczekuję od tego gatunku. Problem poruszany w książce był świetnym wyborem na thriller o takiej tematyce. Jak przemawia Coben z większości okładek - "W tym gatunku nie ma nikogo lepszego" i ja się z tym zgadzam. Tess trzyma poziom porównywalny do najlepszych książek Cooka.

Powróciłam do niej ostatnio, po tych kilku latach, mając już jakieś pojęcie o środowisku, i uderzyło mnie w niej coś innego. Zauważyłam, że Tess zwróciła uwagę na coraz większy brak zaufania do zawodu lekarza oraz na porażająco łatwy sposób na zniszczenie jego reputacji. Myślicie, że takie akcje jakie przedstawiła w swojej książce - próby zdyskredytowania lekarza poprzez wyszukiwanie jego pacjentów i prześwietlanie ich przypadków pod...

Monika | 2013-12-01
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 01 grudnia 2013

Moje pierwsze spotkanie z panią Tess Gerritsen było bardzo udane. Książka porusza ciekawy temat i jest przyzwoicie napisana. Na minus zapisuję jej przewidywalność. Zazwyczaj nie udaje mi się odgadnąć, kto zabił, kogo i dlaczego ;) Tym razem wszystko było podane jak na tacy, do tego stopnia, że nawet ja domyśliłam się zakończenia.

korcia | 2013-10-20
Przeczytana: 16 października 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Tess Gerritsen jest mistrzynią w swoim gatunku, czyli thrillerach medycznych. Zawsze z ogromną ciekawością sięgam po kolejne jej dzieła, bo wiem, że czeka mnie świetna lektura na wysokim poziomie. Czy tak było również tym razem? Autorka swoją karierę pisarską zaczęła od romansów kryminalnych, ale dopiero thrillery medyczne przyniosły jej właściwy rozgłos. I to właśnie od "Dawcy" jej kariera zaczęła nabierać rozpędu.

Jakow "był drobny jak na swój wiek, drobniejszy niż inni chłopcy, którzy żebrali w podziemnym przejściu na ulicy Arbatskaja, ale mając jedenaście lat, potrafił już wszystko. Od czterech lat palił papierosy, od ponad trzech kradł, a od dwóch lat sprzedawał się klientom. Tego ostatniego zajęcia nie lubił, ale kazał mu to robić wujek Misza. Skąd by inaczej brali pieniądze na chleb i papierosy?".

Do chłopca i jego trzech towarzyszy uśmiecha się los. Zjawia się pewna para, która obiecuje, że znajdzie dla nich kochające rodziny w Ameryce. Jednak czy Gregor i Nadia...

gwiazdka | 2014-08-26
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 26 sierpnia 2014

Książka niesamowicie wciągająca. Bardzo dynamiczna akcja wciągająca już od pierwszych stron. Jak to bywa w powieściach Tess Gerritsen, akcja toczy się w szpitalu. Niewątpliwie i w całości jest to thriller medyczny, w dodatku bardzo udany. W miarę sympatyczna główna bohaterka postanawia odkryć co naprawdę dzieje się w jej miejscu pracy i w wyniku tego wplątuje się w bardzo niebezpieczne sytuacje. Do tego dochodzi oczywiście motyw miłosny, chociaż ten na szczęście nie zajmuje tutaj dużo miejsca, za to bardzo ciekawie przedstawia się wątek kryminalny. Oczywiście rozwiązanie w zasadzie nasuwa się czytelnikowi bardzo szybko, chociaż czołowy „zły charakter” mnie zaskoczył. Zakończenie w zasadzie też mi się podobało, ale nie zaskoczyło.

Bardzo ciekawie wypadł też moim zdaniem temat rosyjskich dziećmi, od początku oczywiście autorka pozwala czytającemu odgadnąć główną myśl, ale jednak warto było wstawić go do powieści. Pierwszą połowę nie tyle przeczytałam co połknęłam, zakończenie...

Kolejny wciągający thriller medyczny pani Gerritsen.
Co my tu mamy? Handel ludzkimi narządami.
Już samo to brzmi strasznie. Prawda?
Pamiętam, że czytając tę książkę nie mogłam zrozumieć jednej rzeczy
a mianowicie - do czego zdolni są ludzie dla pieniędzy, dla kariery?
Czy życie ludzkie przedstawia jeszcze jakąś wartość?
Gdzie się podziały do diaska zasady moralne, etyka lekarska?
Pani Gerritsen ma ten wyjątkowy dar do wywoływania w czytelniku
najgłębszych emocji.
Na temat tej książki już chyba wszystko zostało napisane, mnie
pozostaje już tylko zachęcić Was drodzy czytelnicy do sięgnięcia i
przeczytania "Dawcy".
Polecam. Warto.

Korobek | 2015-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2015

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona tą książka. To moje drugie spotkanie z Tess Gerritsen - pierwsze było klapą ("Dolina umarłych") ale "Dawca" to naprawdę wciągający kawałek lektury. Nie przeszkadzał mi brak "klimatu", tym razem autorka porwała mnie akcją. Na początku intryga wydawała mi się przewidywalna i w ogólnym zarysie była, jednak nie spodziewałam się, że po drodze wydarzy się tak dużo - trzymających w napięciu - "zaskakiwajek" :) Ostatnie 100 stron czytałam naprawdę podekscytowana. Tą pozycją Pani Tess zrehabilitowała się w moich oczach. Pozycja godna polecenia.

Michał | 2011-03-01
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 01 marca 2011

Interesujący thriller medyczny, połączony z lekką sensacją. Główna bohaterka jest na stażu hirurgicznym, jest w szczęśliwym związku z kolegą z pracy, jej kariera zdaje się iść w dobrym kierunku. W zasadzie widać nawet już na horyzoncie sporą szansę.

Jednak jak to bywa w książkach, ta sielanka zostanie brutalnie przerwana.
Czy gdzieś w Ameryce kwitnie handel ludzkimi organami? Kto i skąd je bierze?

Fabuła jest interesująca, powiem nawet, że kilka razy zostałem zaskoczony. Choć niestety kilku rzeczy można się spokojnie domyślić.
Także wkurzające jest to, że jak zawsze w książkach ratunek musi przybyć w ostatniej chwili. Ta konwencja staje się jak dla mnie z lekka nudząca.
Autorka ciekawie opisała życie w szpitalu, choć początkowe strony mogą się z lekka dłużyć. Choć z drugiej strony, nie należę do fanów powieści medycznych i mogę nie być tutaj miarodajny.

Jest to historia, którą warto poznać, przy okazji możemy zadać sobie pytanie, czy są rzeczy za które warto zapłacić każdą cenę?

Ania | 2013-03-25
Przeczytana: 25 marca 2013

Od tej ksiazki trudo się oderwać,jest bardzo ciekawa.Opowieść powstała na podstawie strasznej tragedi jaka ma miejsce w Rosji.Ginących tam dzieci,które są pużniej sprzedawane za granicą jako dawcy organów.

elyria | 2014-11-06
Na półkach: Przeczytane, 52 (2014 rok)

Thriller medyczny trzymający w napięciu? Brzmi intrygująco? Zdecydowałam się na spotkanie z twórczością Tess Gerristen. Mistrzynią thrillerów medycznych. Z ogromną ciekawością sięgnęłam po Dawcę. Przez myśl mi nie przeszło, że będzie to lektura na tak wysokim poziomie.

Karen Terrio uległa wypadkowi samochodowemu. Kobieta trafia do szpitala Bayside Hospital z wieloma obrażeniami wewnętrznymi. Jej stan jest krytyczny. Młoda lekarka, stażystka Abby DiMatteo zrobiła, co było w jej mocy. Karen jest sztucznie utrzymywana przy życiu przez maszyny… Jej bliskim przyszło podejmować decyzje dotyczące pobrania organów do przeszczepu. Dwie osoby i jedno serce, które można przeszczepić. Siedemnastoletni chłopiec i bogata starsza kobieta. Przed młodą, niedoświadczoną lekarką postawiono niezwykle trudny wybór. Komu dać nowe życie? Dokonując wyboru nie sądziła, że wywoła taką lawinę wydarzeń. Kobieta po czasie zaczyna dostrzegać, iż szpital nie funkcjonuje tak jak powinien. Czy to możliwe, że...

emindflow | 2016-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2016

Debiutancki thriller medyczny pióra Tess Gerritsen to już absolutna klasyka gatunku.
Mimo upływu lat książkę czyta się rewelacyjnie.
Nie ma co się rozpisywać o książce, o której powiedziano i napisano wszystko. Dla mnie ta powieść ma wszystko to, czego oczekuję od tego gatunku, nie widzę w niej słabych punktów. Jest świetnie pomyślana intryga, jest interesująco pokazane środowisko lekarskie, jest umiejętnie podgrzewany klimat narastającego zagrożenia, jest wzbudzająca sympatię główna bohaterka. Zwraca uwagę zakończenie, które choć dość przewidywalne (to jest norma w thrillerze medycznym), to nie dla wszystkich bohaterów okazuje się być happy endem.
Tess Gerritsen potwierdza swoje mistrzostwo, a „Dawca” mimo upływu lat wciąż pozostaje niedoścignionym wzorem dla licznego grona naśladowców.
Zdecydowanie polecam.