Morderstwo w La Scali

Wydawnictwo: W.A.B.
978-83-7414-565-7
prawda, morderstwo, Mediolan

"Morderstwo w La Scali" to thriller, jakiego się nie spodziewasz. Inteligentny i namiętny. Młoda Angielka żyjąca w Mediolanie, dziennikarka Judith Passalacqua, zdaje relację z prowadzonego przez siebie śledztwa. A przy okazji opowiada o znienawidzonych przez siebie Włoszech, o religii i terroryzmie, o winie i karze. Jest wieczór pierwszego listopada 1995 roku. La Scala wystawia spektakl...

Jest wieczór pierwszego listopada 1995 roku. La Scala wystawia spektakl poświęcony śmierci reżysera Pier Paolo Pasoliniego, homoseksualisty i buntownika, zamordowanego w tajemniczych okolicznościach dokładnie dwie dekady wcześniej. Organizatorem spektaklu jest słynny producent filmowy Mario Cisi, charyzmatyczny i pełen energii mimo swoich dziewięćdziesięciu lat. Otacza go niezwykły dwór. Tu można zobaczyć z bliska, a nawet dotknąć, ludzi sławnych i bogatych, pociągających i odrażających. Wieczór poświęcony zbrodni kończy się nową, bardzo osobliwą zbrodnią. Zabójca zostaje ujęty na miejscu. Przyznaje się do winy. Niby wszystko jasne. Tyle że zbrodniarz nie ma motywu...

Judith Passalacqua, wysportowana blondynka o zimnych oczach, dziewica, fanatyczna Angielka i protestantka – w ciągu jednej nocy przeżywa swoją niemożliwą miłość i jej śmierć. Widzi sławę, sukces, degenerację i tajemniczą, absurdalną zbrodnię. Po latach wraca na jej trop. Ale nie szuka zemsty, szuka prawdy.

Mili | 2013-10-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 18 października 2013

Thriller,sensacja,kryminał... Jak na książkę przypisaną do takich gatunków wypada kiepsko. Nie tego człowiek się spodziewa sięgając po literaturę z tych półek. Na niespełna 300 stron pojawiają się dwie akcje ( nie są jakoś szczególnie rozbudowane). Poza tym wstawki w obcych językach(nie wszystkie tłumaczone) są nużące i niewygodnie. Angielski jak angielski,nie wadził aż tak bardzo z racji zaznajomienia... Za to włoski był nie do zniesienia w pewnych momentach. Warto się zaopatrzyć w słownik od razu... Po trzecie, ile razy można czytać,że główna bohaterka jest dziewicą... W pewnym momencie zaczyna to irytować...Wiadomo,jest to kluczowa rzecz w budowie tej postaci ale wszystko ma swoje granice. Ogólnie książka jest męcząca i nieciekawa.

Mateusz | 2010-05-23
Na półkach: Mam, Przeczytane

Podszedłem do książki po huraoptymistycznych opiniach i z wiarą, że będzie to interesujące odświeżenie literatury najnowszej... To moja pierwsza książka tego autora.
Być może za wysoko postawiłem poprzeczkę, albo Piątek gra w innej konkurencji?
Nie przepadam za operą i italiańskim podejściem do życia - może to kolejny powód?
Fabuła nudziła, forma i narracja była całkiem inteligentna, ale jakoś... przesadnie pretensjonalna(?). Sam nie wiem...
Może następnym razem? Może w Pałacu Ostrogskich?

Majana | 2015-01-12
Przeczytana: 11 stycznia 2015

To moje pierwsze spotkanie z literaturą pana Piątka. Nie wiedziałam czego się spodziewać, ponieważ nie czytałam recenzji tej książki.
Ogólnie podobała mi się, chociaż momentami może ciągnęła się jak włoskie spaghetti, ale ja lubię spaghetti i kocham Włochy. Wszelkie włoskie wstawki szalenie mi się podobały.
Główna bohaterka trochę denerwująca z tą swoją idealną osobą, ale całość wypada nawet dobrze. Dużo nadrobiło zakończenie, które przeczytałam jednym tchem.

jerusalem | 2010-12-14
Przeczytana: 09 grudnia 2010

Najpierw przeczytałem recenzje książki w kilku gazetach i były bardzo optymistyczne. Po roku przypominam sobie o tej pozycji, wiec lecę do biblioteki. Dodaję ją w tym serwisie do "teraz czytam" i przy okazji ze zdziwieniem stwierdzam, że książka strasznie jest zjechana. Ledwo 2 gwiazdki wyciąga. No to myślę, heh.. będzie ciekawie.
No i było.

Literatura Piątka nie jest mi obca. Od czasu jego debiutu czyli Heroiny,staram się czytać na bieżąco jego pozycje.Podoba mi się styl,prowadzenie fabuły jak i fajne spostrzeżenie na otaczający na świat. W "Morderstwie..." fajnie Piątek portretuje Włochów. Świetnie opowiedziana historia morderstwa, które zostało "zapoczątkowane" przez zamordowanie 25 lat wcześniej Pier Paulo Pasoliniego. Wstawki włoskie i angielskie, może i na początku denerwowały, ale później wsiąka się w nie i przynajmniej ja, przestałem je zauważać.
A sama końcówka świetna, i na nowy rok życzę sobie, żeby więcej takich książek pojawiało się na polskim rynku. Zasłużone 4...

Booka | 2010-06-29
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 27 czerwca 2010

Czego spodziewa się człowiek, który wybiera książkę pt. 'Morderstwo w La Scali' i napisem z tyłu 'thriller'? Oczywiście bardzo pretensjonalnej książeczki, w której trup pojawia się na 113 stronie (książka ma chyba 242), a autor stara się udowodnić, jak dobrze zna język włoski. Wtrącenia po włosku i angielsku są tak wkurzające, że autentycznie przemęczyłam książkę w tydzień. Że też ja nie potrafię odłożyć książki, którą zaczęłam czytać...

Henioo | 2013-09-24
Przeczytana: styczeń 2010

Angielko-włoszka na tropie mordercy reżysera/aktora teatralnego.
Strata czasu...

Julia | 2016-10-27