Czarny Faraon

Wydawnictwo: Libros
Le Pharaon noir
historyczna
kirikot

Minęło pięć wieków od czasów panowania Ramzesa II, jest rok 730 p.n.e. Państwo egipskie zmierza do nieuchronnej ruiny : świątynie północnego Egiptu opustoszały, bogowie odeszli w niepamięć, panuje niesprawiedliwość i korupcja. Rządzący południowym Egiptem czarny faraon Pianchi z XXV dynastii, Nubijczyk, władca mądry i sprawiedliwy, nie akceptuje owej nieuchronności, pragnie, by bogowie ponownie zamieszkali w zjednoczonym Egipcie. Pianchi musi przeciwstawić się Libijczykowi Tefnachtowi, ambitnemu, władczemu księciu z Północy, który zamierza podporządkować sobie kraj siłą. Czy dzięki własnej odwadze i magii swojej żony uda mu się dokonać tego, co wydaje się niemożliwe?

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie autorskie

allison | 2012-08-14

Po książki Christiana Jacq'a sięgnęłam pierwszy raz chyba dziesięć lat temu, gdy rozczytywał się w nich mój starszy syn.
"Czarny faraon" to powieść dla każdego - od nastolatka po seniora:).

Chociaż opowieść o czarnoskórym faraonie, doskonałym strategu i uczonym, nie jest wolna od schematów, czytało mi się ją szybko i przyjemnie. Na pewno sprzyjała temu wartka akcja, pełna nagłych i niespodziewanych zwrotów. Smaczku dodają fabule liczne intrygi, podstępy, zdrady, a także elementy magii.

Warto na kilka godzin przenieść się w świat pełen niebezpieczeństw, emocji i fascynującej, pełnej tajemnic kultury starożytnego Egiptu.

Powieści francuskiego egiptologa mają jeszcze jedną zaletę - utwierdzają w przekonaniu, że dobro jest na tyle silne, by swoją mocą pokonać nawet największe zło.
I choć przesłanie to może wydać się nieco infantylne i naiwne, na pewno stanowi wartość, dla której można ze spokojnym sumieniem polecić książki Jacq'a młodym czytelnikom.

elfijka | 2013-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2013

Zazwyczaj marudzę, że niektórzy piszą książki o 100 lub 200 stron za długie, bo są to strony zbędne (nie wnoszą niczego do akcji). W tym przypadku autor napisał książkę za krótką, w której wiele rzeczy dzieje się w cudowny sposób. Często rośnie napięcie, ale nie ma jego kulminacji. Poza tym stylizacja językowa leży, co bardzo mnie dziwi, gdyż autor jest egiptologiem. W ogóle nie oddaje klimatu starożytnego Egiptu, bardzo jest to wszystko powierzchowne, a jedyne, co nam przypomina o tym, gdzie toczy się akcja, to opis obrzędów, czy strojów. Męczyłam tę książkę i uważam, że można by ją ubogacić, szerzej opisując pewne wątki - nie była bowiem zła, ale pozostawia rozgoryczenie, że nie jest napisana lepiej.

tazi | 2013-07-15

Jak wszystkie książki tego autora- bardzo dobre połączenie historii z literaturą, faktów z fikcją.

even2 | 2010-08-29
Przeczytana: 14 lutego 2009

Jak każda książka tego autora zabiera mnie w świat, który dobrze znam.

Judyta | 2011-03-16
Przeczytana: maj 2010

Nie moja tematyka, wiec nie bede sie wypowiadac na temat tej ksiazki.

Aga | 2015-06-04

Super powieść dla tych, którzy lubią klimaty Egiptu

LittleHappyMonster | 2016-11-26
ArekDzig | 2016-09-20