Sługa kości

Wydawnictwo: Rebis
Servant of the Bones
horror
horror

Azriel jest duchem, aniołem i demonem w jednej osobie - kocha dobro, nienawidzi zła. Urodzony w Babilonie wbrew swojej woli zyskuje nieśmiertelność; postanawia wykorzystać dar, by przez stulecia walczyć z siłami ciemności. Do ostatecznej konfrontacji dochodzi w naszych czasach, wśród nowojorskich drapaczy chmur. Tam właśnie Azriel staje twarzą w twarz z człowiekiem, który uosabia wszystko to, czego nienawidzi i czym gardzi. Książka, napisana z pasją i niezwykłym rozmachem, prowadząc czytelnika poprzez przestrzeń i czas, zmusza do refleksji na temat odwiecznej walki dobra ze złem.

źródło opisu: Rebis, 2010

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Aria | 2010-11-16
Na półkach: Przeczytane, Moje! :)
Przeczytana: 08 listopada 2010

„Nie pamiętałem Jeruzalem. Nie urodziłem się tam. Moja matka została wywieziona jako dziecko przez Nabuchodonozora wraz z całą naszą rodziną i plemieniem, a ja ujrzałem światło dzienne jako Hebrajczyk w Babilonie…”*

Kim jest Azriel nie wie nawet on sam. Duch, anioł, demon. Jest tym wszystkim i każdym z osobna. Kiedyś był śmiertelnikiem, pragnął uratować swój lud, poświęcił siebie, lecz tego nie wystarczyło. Musiał zostać Sługą Kości.
Istotę Sługi Kości nie można wytłumaczyć w kilku zdaniach, sam Azriel do końca nie mógł pojąć kim lub czym jest, dlaczego został tym kim jest i czemu ma służyć jego egzystencja. Jego życie rozpoczęło się wieki temu i płynęło przez tysiąclecia pokazując mu upadki i rozkwity wielkich i małych kultur. Teraz Azriel przyszedł do Jonathana, naukowca i pisarza, pragnąc opowiedzieć mu swoja historię.

Początek „Sługi Kości” do złudzenia przypomina „Wywiad wampirem”. Nieśmiertelna istota chce opowiedzieć o swoim wielowiekowym życiu śmiertelnikowi. Dyktafon...

Scarlettrose | 2016-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2016

Azriel to jego historię poznajemy. Niegdyś człowiek zmieniony w sługę kości egzystuje przez wieki zmieniając władców, którym jest posłuszny lub nie. Wraz z opowiadaną historią przez samego Azriela poznajemy jego, jego początek, wspomnienia, motywy. Duch ten szuka odkupienia i dostępu do bram niebios.
Po czasie spędzonym na śnie budzi się w miejscu, w którym zostaje popełnione morderstwo. W ten sposób zostaje wplątany w historię ze Świątynią Umysłów musi wybrać, za którą ze stron się opowie: dobra czy zła.
A. Rice jak zwykle stworzyła cudowny świat, na tyle realny, że czujesz jakbyś tam był.

Joanna Bożek | 2010-10-30
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2010
Przeczytana: 28 października 2010

Cz zdarzyło Ci się, że książka Cię do siebie przyciągnęła?
Zdarzają się takie momenty że wystarczy tylko jedno spojrzenie na okładkę i już wiesz, że właśnie tę książkę chcesz przeczytać.
Tak było w tym przypadku, ta niesamowita okładka sprawiła, że zapragnęłam poznać zawartość tej książki.

Fabuła jest niesamowicie wciągająca Sługa Kości który za życia nosił imię Azriel pewnego dnia pojawia się w chacie na odludziu i ratuje od śmierci skrybę którego nazwał Jonathanem. Pojawia się tam aby opowiedzieć o swoich losach.
Można by rzec, że jest to pewnego rodzaju wywiad, ale jednak nie do końca bo nasz cudowny bohater opowiada wszystko o sobie, o swoim życiu jako Azriel i bycie już jako sługa kości praktycznie bez pomocy żadnych pytań, a historia jaką nam opowiada jest niesamowita, magiczna i fascynująca.
Poznajemy historię świata oczami ducha anioła i demona w jednej osobie, który zadziwił wszystkich swoją dobrocią i miłością.
Bardzo podobało mi się, że w fabule książki często pojawia...

Amel V | 2014-08-27
Przeczytana: 15 sierpnia 2014

Anne Rice zawsze kręci się w tematyce nieumarłych. Nawet, gdy udaje, że bohater nowej książki jest mumią albo duchem. Azriel to kolejny seksowny, przystojny nieumarły.Pisarka interesuje się przemijaniem, śmiercią, religią, sztuką i sposobami zdobycia nieśmiertelności.

wiejskifilozof | 2012-07-24

Ma cudowny, klimat i niesamowicie wciąga . Minus to, troszkę mało akcji .

Kornelia | 2015-02-22
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 22 lutego 2015

Początek był dla mnie bardzo ciężki, ale opłacało się iść dalej.

alien | 2012-06-12
Przeczytana: 11 czerwca 2012

Książka spodoba się tym, którzy przygodę z Anne Rice zaczynają lub odświeżają.
W recenzji 'Merrick' tejże autorki, napisałam, że umieszczenie nazwiska Rice w polu autora, automatycznie skreśla książce przymiotnik 'nudna'. Teraz te słowa przepychają mi się przez krtań z powrotem. Bo opowieść o Azrielu jest nudna. Gorzej: jest powtarzalna. Czytając, miałam wrażenie, jakbym wracała do opowieści Armanda, jakbym patrzyła raz na Lestata, raz na Lashera, jakbym witała się z Rogerem i Dorą, a po cyklu o Śpiącej Królewnie Rice nie jest w stanie zaskoczyć mnie już żadną dewiacją seksualną.
Książkę przeczytałam, ale przyjemności z tego nie miałam.

Cyriaanne | 2013-03-09
Przeczytana: 03 marca 2013

Anne Rice nie trzeba przedstawiać, słyszał chyba o niej każdy, nawet ten, kto wielbicielem wampirów nie jest. „Sługa kości” to książka nie mająca z wampirami nic wspólnego. To opowieść o duchu, nieszczęsnym stworzeniu, które choć przeznaczone złu, pragnie jedynie dobra.

Historia zaczyna się w starożytnym Babilonie, kiedy Azriel jest jeszcze człowiekiem. Nadmienię, że dość szczególnym - widzi i porozumiewa się z Mardukiem, jednym z babilońskich bogów. Ta umiejętność wkrótce prowadzi do jego śmierci i bycia zamienionym w potężnego demona zwanego Sługą Kości.

Historię Azriela poznajemy opowiadaną przez niego samego. Nie mogłam się oderwać od złotego, pięknego Babilonu. Anne Rice ma szczególny sposób pisania. Nic nigdy się nie dzieje, a jednak czytelnik nie ma wrażenia stagnacji. Tutaj mało jest dialogów, a opowieść jest dość stateczna. Mimo to wciąga i przenosi nas w sam środek opowieści Azriela. Nie opowiada on jej ot, tak sobie. Wszystko ma związek ze współczesną Świątynią Umysłu,...

Aleksandra Herman | 2016-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2016

"Sługa kości" jest najzwyczajniej w świecie nudny. Początek obiecujący, to fakt, ale potem książka robi się właściwie o niczym. Jak głosi opis znajdujący się z tyłu książki "Sługa kości" opowiada nam historię Azriela - anioła i demona w jednym. Postać nadprzyrodzona pewnego dnia odwiedza Jonathana - wielkiego pisarza, który udał się do swojej samotni, by w spokoju popracować nad nowym dziełem. Ratując go przed śmiercią Azriel prosi mężczyznę o to, by spisał na kartce papieru świadectwo jego egzystencji. Moim zdaniem brak tam jakiegoś większego przemyślenia, konceptu. Chyba trzeba mieć specjalny nastrój lub charakter, aby książka przypadła do gustu.

Dakini | 2015-02-22
Na półkach: Przeczytane, Moje!
Przeczytana: 22 lutego 2015

Początek książki może trochę zniechęcić, dość ciężko się czyta, ale później bardzo wciąga. Świetnie zachowany klimat, duża dbałość o szczegóły, ale trochę mało akcji.