Egipcjanki

2008-11-01
978-83-7391-771-2
Barbara Tkaczow
egipt

Bardzo ciekawa i intersująca lektura. Mogłam uzupełnić swoją wiedzę na temat sławnych kobiet-faraonów (bo przecież o Kleopatrze wszyscy słyszeli) i pozycji kobiet w Starożytnym Egipcie. Polecam każdemu, kto ma ochotę wiedzieć więcej.

Książka została oryginalnie wydana w 1996 roku, wydanie polskie pojawiło się w roku 2008. Jest to więc dość stara pozycja biorąc pod uwagę, że informacje o starożytnym Egipcie potrafią dynamicznie się zmieniać. Tłumacz dodał co prawda sprostowania do wielu wątków poruszanych przez Jacqa, jednak w świetle dzisiejszej wiedzy one również są już przestarzałe (np. informacja, jakoby Ramzes III miał przeżyć zamach na swoje życie; dzisiaj wiemy, że umarł niemal od razu po zamachu).
Oprócz tego pozycja nieco nudnawa (czytałam ją w całości partnerowi i zgodnie stwierdziliśmy, że naprawdę ciekawy był tylko jeden rozdział),moim zdaniem napisana po łebkach - chociaż może akurat taki był stan wiedzy w tamtym momencie.
Książka w 2020 roku raczej bezwartościowa. Jeśli już, to jest obecnie skierowana do znawców starożytnego Egiptu, chociaż i tak istnieje duże prawdopodobieństwo, że razem z prawdziwymi informacjami przemyci się też te przestarzałe, mylne. Tak naprawdę wszystko należałoby weryfikować. Moim zdaniem - szkoda czasu.

2041

Gdy patrzę na obecną sytuację kobiet w Egipcie, to naprawdę ciężko mi uwierzyć w to, jakie kobiety miały prawa i jaką pozycję w tym samym kraju, ale kilka tysięcy lat wcześniej...
Zresztą co tu mówić o Egipcie! W części Szwajcarii kobiety otrzymały prawa wyborcze w 1990 roku, podczas gdy Hatchepsut kobieta-faraon zasiadała na tronie Egiptu ponad 3500 lat temu!

Książka ciekawa, ale bardzo "sucha" i pozbawiona emocji. Tylko fakty, fakty, fakty...

Książka...

Tym razem naukowe podejście do sprawy. Ciekawa, jak wszystkie Jacq, ale do czytania "na wdechu" nie przeznaczona.

Książka jest ciekawa, przedstawione są w niej same fakty ale właśnie dla nich warto ją przeczytać :)

• Egipt
  • Christian Jacq