Niedościgniona Kleopatra. Opowieść o ostatniej królowej Egiptu

Wydawnictwo: Świat Książki
L'inimitable
987-83-247-0929-8
Alina

W labiryncie uczuć i władzy Jaka była naprawdę kobieta, która „knuła intrygi, urodziła czwórkę dzieci, uzbrajała okręty, wyposażała wojska, szastała pieniędzmi, mordowała ludzi, marzyła, płakała, świętowała, łudziła się i traciła nadzieję”? Oddzielając fakty od legend o jej życiu, autorka przedstawia całą panoramę ówczesnego świata – z historią i astrologią, geografią i mitologią,...

W labiryncie uczuć i władzy
Oddzielając fakty od legend o jej życiu, autorka przedstawia całą panoramę ówczesnego świata – z historią i astrologią, geografią i mitologią, obyczajami... Prowadzi nas przez labirynty spisków i uczuć, opowiada o sztuce rządzenia i uwodzenia, opisuje niebywałe bogactwo faraonów i szokujące podłości, do jakich zdolna jest ludzka natura.

Isadora | 2011-03-01
Przeczytana: 01 marca 2011

Kleopatra...kim była kobieta,której imię od wieków budzi tysiące skojarzeń i najbardziej skrajne emocje,nikogo nie pozostawiając obojętnym? Czym wyróżniła się spośród innych właścicielek tego imienia,że właśnie ona przeszła do historii? Co takiego uczyniła,że jej imię po dziś dzień żyje w legendach i ludzkich wyobrażeniach i wciąż rozpala masową wyobraźnię?
Irene Frain w swojej książce próbuje udzielić odpowiedzi na te pytania,stara się dotrzeć do sedna fenomenu i źródła nieśmiertelności Kleopatry.
Ukazuje nam portret kobiety o wielu obliczach ; wszechstronnie wykształconą wychowankę aleksandryjskich uczonych,tajemniczą i egzotyczną piękność,wytrawną intrygantkę,inteligentnego i dalekowzrocznego polityka,bezwzględną i okrutną władczynię,czułą matkę,kochającą córkę,namiętną i zazdrosną kochankę,potężną boginię-faraona,zżeraną przez ambicję megalomankę śniącą o potędze,dumną femme fatale,wreszcie zaślepioną desperatkę broniącą się ostatkiem sił przed zejściem ze sceny życia.
Autorka...

Alina | 2010-05-31
Przeczytana: 30 maja 2010

Długie miesiące, w trakcie których próbowałam przeczytać biografię jednej z najsłynniejszych i największych kobiet w historii świata, której imieniem zamierzam pokarać swoją przyszłą córkę. I chociaż nienawidzę Kaczmarskiego, to "Kołysanka dla Kleopatry" jest jedną z moich największych miłości muzycznych. Starożytny Egipt to miejsce, gdzie chciałabym zamieszkać.

A Kleopatrę samą w sobie podziwiam.

Biografia ta jest niesamowitym portretem psychologicznym Kleopatry, rodu Lagidów, z którego się wywodziła, jak i jej dwóch kochanków: Juliusza Cezara i Antoniusza. Dokładny opis tamtych czasów, jak i problemów politycznych, różnych zagadnień, pozwala nam bardzo dobrze poznać rzeczywistość, w jakiej zdarzyło się żyć Kleopatrze, intrygi w Aleksandrii oraz marzenia o wielkości, które niemal udało jej się urzeczywistnić.

Historia zaczyna się od Aleksandra Wielkiego, który stał się wzorem dla trójki kochanków, którzy pragnęli powtórzyć jego sukcesy. Irene Frain pokazuje nam to, co...

| 2012-03-06

Ciekawa historia pokazująca kawałek bardzo ważnej historii Europy z czasów przed początkiem nowej ery m.in. na temat pochodzenia Jezusa jakoby miał on być siostrzeńcem najbogatszego ówczesnego mieszkańca Palestyny, Jana Chrzciciela który był zwierzchnikiem Petry, miasta które było zbrojownią Rzymu w Azji Mniejszej, a także przedłużeniem krwi Aleksandra Wielkiego (którą przechowywali Ptolemeusze przez wiele pokoleń w Egipcie; ostatnią przedstawicielką była właśnie Kleopatra) zmieszaną z krwią Juliusza Cezara. Wg późniejszych legend o św. Grallu na bazie potomków Chrustusa miały powstać najpotężniejsze rodziny europejskie Merowingowie, Habsburgowie, Romanowowie.

Magdalena | 2011-05-05

Książka bardzo mi się podobała. Dobrze mi się ją czytało, zaciekawiła mnie, chociaż momentami czułam się znudzona, dlatego odjęłam jedną gwiazdkę. Tylko jedną, bo biografia to trudna sztuka, zwłaszcza, jeśli chodzi o postacie historyczne. Dzięki niej jeszcze bardziej polubiłam Kleopatrę.

--Alex--1864 | 2011-08-29

Książka wymaga skupienia i cierpliwości.Dla osób które interesują się historią starożytną i sytuacją polityczną panującą w tamtych czasach , przeplatającą się z uczuciem nie zawsze z miłości ...

Joanna | 2016-10-27
Przeczytana: 17 listopada 2016