Książka się rozwija

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Strefa Arche". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
978-83-0404984-0
historyczna
gall21

Starożytność stworzyła prawie wszystkie typy książki: od dostojnej księgi liturgicznej, pisanej srebrem na purpurowym pergaminie, do kieszonkowego wydania podręcznika; od encyklopedii do brukowego romansu ilustrowanego tak obficie, że można było śledzić przygody bohaterów nie trudząc się czytaniem tekstu; od partytury dla chóru występującego w dramacie - do barwnie ilustrowanego poematu astronomicznego. Od dzieła naukowego do komiksu.
Jeżeli w wielu dziedzinach życia rzeczywistość naszych czasów zdaje się nam nowa i przez ostatnie pokolenie dopiero ukształtowana, inaczej jest ze światem książek. Tutaj nasza więź z antykiem jest niezmiernie ścisła, tradycja - nieprzerwana, a w rzymskim bibliofilu, który szperał po księgarniach w poszukiwaniu najświeższych nowości, odnajdujemy dobrego znajomego.
Podobnie jak dzieje kultury europejskiej - historia naszej książki zaczyna się w Grecji.
Ze "Wstępu"

źródło opisu: Wydawnictwo Ossolineum, 2008

źródło okładki: zdjęcie autorskie

allison | 2011-10-14
Przeczytana: 14 października 2011

Bardzo ciekawie, przystępnie napisana historia książki - od jej prapoczątków po współczesne komiksy.
Autorki sporo miejsca poświęcają także najbardziej znanym bibliotekom, wydawnictwom, kolekcjonerom...
Snują też rozważania na temat dalszego kształtu książek, wierząc, że zawsze będą one towarzyszyć światu i człowiekowi, bez względu na swoją zewnętrzną formę.

Dodatkowym plusem jest mnóstwo ciekawostek oraz ilustracji (szkoda tylko, że czarno-białych).

komestor | 2015-07-04

W 2008 roku w interesującej serii „Strefa Arche” Wydawnictwa Ossolineum ukazała się reedycja popularnonaukowego opracowania poświęconego książce w starożytności (pierwsze wydanie 1970) pióra Anny Świderkówny i Marii Nowickiej. Książeczka ta, napisana w niezwykle przystępny sposób (użyto w niej niewielu specjalistycznych terminów, a gdy już się pojawiają, zostają dokładnie wyjaśnione), barwnie opowiada o różnych formach książki antycznej i materiałach piśmienniczych (przy czym Autorki skupiają się głównie na papirusie i piśmie greckim), ich oprawach i zdobieniu. Mniej miejsca poświęcono tekstom i pismom, znacznie więcej natomiast archeologii, poszukiwaniom papirusowych zwojów oraz XIX- i XX-wiecznym odkryciom w tym zakresie. Ostatnia część książki dotyczy starożytnych bibliotek, księgarń i wydawców. Tekst wzbogacony został 91 ilustracjami, które ułatwiają zrozumienie i wyobrażenie sobie opisywanych zagadnień. Krótko mówiąc, znajdziecie tutaj wszystko, co chcielibyście wiedzieć o...

W tej niewielkiej publikacji Autorki przybliżają czytelnikowi zagadnienia związane z książką i czytelnictwem w starożytności. Wychodzą zatem od powstania pisma i zaczątków literatury, a dalej omawiają materiały na których i przedmioty którymi pisano. Dużo miejsca poświęcono związanym z książką starożytną odkryciom archeologicznym (poczynając od wykopalisk w Pompejach) oraz ulubionej branży prof. Świderkówny, tj. papirologii. Złośliwi powiedzieliby, że Świderkówna o tych rzeczach pisała w absolutnie każdej swojej pracy, jej zwolennicy zacytują łacińskie powiedzenie "repetitio mater studiorumst" i tylko się uśmiechną. Ponieważ zaliczam się do drugiej grupy, specjalnie mi to nie przeszkadza. Narracja oparta jest o bardzo liczne wzmianki autorów antycznych o książce, jej wyglądzie czy dostępności.

Pierwsze wydanie tej książki ukazało się w roku 1970, a drugie chyba nie zostało wcale zmienione, więc pewne ustalenia (np. kwestia pochodzenia Apolloniosa z Rodos) przedstawione są według...

mila5528 | 2016-11-01
Przeczytana: 28 października 2016