moda, stroje
historia

Moda minionych czasów przemawia do wyobraźni, budząc ciekawość, nostalgię, czasem zdziwienie. Ludzie nie tylko wyglądali inaczej, ale też inaczej się poruszali, w odmienny sposób wyrażali swoją tożsamość narodową i status społeczny.

Natalia | 2015-04-02
Na półkach: 2015, Przeczytane

Świetna książka! Szczegółowe opisy, rewelacyjne zdjęcia i przydatny słowniczek pojęć. Z książki można dowiedzieć się wiele o historii mody oraz kto, jakie elementy dodawał, zmieniał w strojach. Stolicą mody od wieków jest Paryż, jednak wiele innowacji w sposobie ubierania się wprowadził Londyn. W skrócie można powiedzieć, że stroje brytyjskie w porównaniu z francuskimi były o wiele wygodniejsze i praktyczniejsze.
Oczywiście nie jestem w stanie zapamiętać wszystkich nazw poszczególnych ubiorów i dodatków, ale z pewnością książka daje pewien zarys mody minionych czasów. Szczerze polecam :)

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-27
Przeczytana: czerwiec 2007

Bywa męcząca, zwłaszcza, jeśli nie ma się dostatecznej wiedzy o krojach i materiałach, ale jako kompendium jest nieoceniona, zarówno ze względu na wartość merytoryczną, jak i na bogaty wybór ilustracji. Omówione są wszystkie rodzaje ubiorów, dodatków do strojów i okryć wierzchnich, z uwzględnieniem zmiennych mód i wydarzeń, jakie miały na nie wpływ.

Dotka76 | 2014-01-03
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Podobała mi się. Jednak brakowało mi tu ilustracji, które szczegółowo prezentowałyby stroje z poszczególnych epok. Autorka zdecydowała się bazować tylko (lub aż) na źródłach, tymczasem niektóre rzeźby czy obrazy pochodzące ze średniowiecza..., cóż, nie do końca do mnie przemawiały i nie mogłam niekiedy wyobrazić sobie, jak wyglądał omawiany strój. Chwilami nawet zupełnie nie byłam sobie w stanie tego wyobrazić. Im dalej jednak, tym bogatsze ilustracje i zachwycające kreacje, które rzeczywiście mogły zaimponować nie tylko współczesnym + wyczerpujące opisy.
Polecam:)

Gabrielle | 2013-11-22

Myślę, że to bardzo dobra lektura dla wszystkich tych, którzy chcą zacząć swoją przygodę z historią mody. Mamy tu wiele ciekawych informacji okraszonych bardzo dużą ilością obrazków, a co najważniejsze, książka ta dotyczy przede wszystkim mody w Polsce, której oblicze jest zdecydowanie mniej znane niż to francuskie.

kobietazasciankowa | 2014-08-29

Przydatne, nieco zbyt ogólnikowe.

paskudek | 2016-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2016