Mity, podania i wierzenia dawnych Słowian

Seria: Mity i Legendy Świata
Wydawnictwo: Rebis
8373019737
historyczna

Adrian Jeżak | 2015-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2015

Sięgam, po nią od czasu do czasu zaczytując się w pojedynczych opisach dawnych wierzeń Słowian Boli mnie trochą to, że w książce umieszczono tak wiele przygarniętych z innych wierzeń, w tym chrześcijaństwa demonów, diabłów które w późniejszych okresach przeważają nad rodowitymi potworami. Do każdego opisu powinno się dodać ilustracje dla lepszego wyobrażenia sobie tego czego obawiali się nasi pradziadowie. Mimo to z pewnością znajdziecie w niej coś ciekawego.
Polecam
Adrian Jeżak

Pozycja obowiązkowa. Bardzo dużo informacji historycznych i porządne odnośniki do źródeł. Autor odszedł całkiem od typowej narracji mitologicznej, pozycja jest napisana słownikowo. Oczywiście nie jest to minusem, chociaż ja bym się pokusiła o oddzielenie części tekstu dotyczącego samej mitologii od pozycji czysto historycznych postaci i miejsc takich jak władcy lub grody. Polecam.

Napisana w formie słownika, ale czyta się bardzo dobrze. Autor podaje wszystkie dodatkowe źródła, dokładnie wykazuję etymologię każdego bóstwa czy postaci. Pozycja dla każdego, kto jest zainteresowany symboliką i mitologią pradziejową terenów środkowej i wschodniej Europy.

privilegio | 2015-08-20

Bardzo wysoki poziom, ciekawe informacje i poglądy. Polecam

Adonai | 2016-01-04
Na półkach: Przeczytane, Słowianie
Przeczytana: 04 stycznia 2016

opisane na podstawie wydawnictwa REBIS 1998 wydanie I

Zalety:
- Szeroki wachlarz pojęć
- Szczegółowo oraz rzetelnie opisane zagadnienia
- Przystępny język
- Świetnie opisana bibliografia (wstęp)
- Zakres pojęć sięga wszystkich Słowian

Wady:
-Mylący tytuł. Co prawda we wstępie jest zaznaczony, że jest to słownik, to jednak brakuje mi tego słowa.
-W niektórych miejscach brakuje mi ilustracji, np. posąg z Altfriesack.

Podsumowując książka świetna. Chętnie do niej sięgam, by przypomnieć sobie pewne fakty. Szkoda, ze nie aktualizują ją co kilka lat, dopisując nowe pojęcia

Dziad_Borowy | 2018-06-09
Na półkach: Historia, Posiadam, Przeczytane