Tajemnica Kopernika

Tłumaczenie: Alicja Kałużny
Wydawnictwo: M
Le Secret de Copernic
Kopernik, biografia, tajemnica

Życie Mikołaja Kopernika godne jest wielkiej powieści. I oto właśnie ona. Urodzony pod koniec XV wieku w Polsce, na terenach opanowanych przez Krzyżaków, dzięki swemu wujowi podejmuje studia na uniwersytetach Europy, staje się wielkim uczonym i mężem Kościoła. Pośrodku zawirowań politycznych i religijnych tamtych niespokojnych czasów dokonuje rewolucyjnego odkrycia, które na zawsze zmienia myślenie człowieka o świecie. Akcja tej powieści biegnie po uliczkach Krakowa, na uniwersytetach w Bolonii i Florencji, w obserwatorium astronomicznym w Norymberdze i po korytarzach Watykanu.

Niedawno przeczytałam tę książkę i wcale nie żałuję. Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy zarówno o samym Koperniku , jak i o czasch , w których żył.Uważam , że warto tę książkę przeczytać :).

Isadora | 2010-10-15
Przeczytana: 2010 rok

Jeśli życie średniowiecznego uczonego może stać się kanwą dla interesującej powieści,to w tym przypadku tak właśnie się stało.I jest to tym bardziej dziwne,jeśli uświadomimy sobie,że właściwie brakuje tu typowego wątku miłosnego,intryg i akcji rodem z wielkiego świata.
Nie mam pojęcia,jak autor tego dokonał,ale opowieśc o życiu wielkiego astronoma jest wciągająca tak bardzo,że trudno się ode niej oderwać!I to pomimo tytułu,który początkowo był dla mnie oksymoronem. Napisana z wielkim znawstwem epoki i jej obyczajowości,od pierwszych stron przykuwa uwagę.Gorąco polecam!

Dan Szabel | 2012-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2012

Dawno nie czytałem równie dobrej powieści historycznej.Choć nie mogę ocenić w pełni jej wartości merytorycznej z całą pewnością mogę stwierdzić ,że jest bardzo ciekawa.Każdy wie przecież kim był Kopernik lecz nie każdy wie jaki miał charakter , życie i drogę do zasłużonej sławy i miejsca w historii.Gorąco polecam wszystkim miłośnikom dobrej powieści historycznej.

karina_87 | 2015-09-23
Przeczytana: 21 września 2015

Bardzo barwnie przedstawiona historia powstania największego dzieła Kopernika :) Trochę faktów, trochę fikcji.Wspaniała mieszanka dająca dużo pola dla wyobraźni.

Miłego czytania

barwinka | 2012-08-29
Przeczytana: 28 sierpnia 2012

Powieść napisana jest z bardzo ciekawej perspektywy. Życie Kopernika opowiada Michael Maestlin w swoich listach do Jana Keplera. Jest to ciekawy zabieg bo z jednej strony wydarzenia opisane są z perspektywy ponad stu lat, z drugiej język opowieści stylizowany jest na koniec XVII wieku. Książka opowiada o wydarzeniach z przełomu kilkudziesięciu lat. Od przyjścia astronoma na świat, jego studia w Krakowie a później we Włoszech, aż po lata starości. Kopernik nie był samotną wyspą na świecie. W czasie swoich podróży poznał wiele światłych umysłów tamtych czasów. Pojawia się również tło historyczne. Spiski polityczne w Polsce i na świecie, 12 tez Lutra i reformacja, odkrycia geograficzne, wyprawy do Nowego Świata.

Epilog bardzo ładnie zamyka całą książkę. Autor opowiada o swoich pracach nad książką. O źródłach z których korzystał przed napisaniem. Zaznacza problemy jak również ciekawostki. Do dziś nie zachowały się dokumenty źródłowe dotyczące życia Kopernika, wielokrotnie więc autor...

Pablos | 2012-07-29
Przeczytana: 24 lipca 2012

Kolejny ebook zakupiony w promocji okazał się być naprawdę niezłą, przynajmniej w ogromnej części, powieścią historyczną. Co ciekawe, za życie Mikołaja Kopernika, jego działalność polityczną i naukową oraz nakreślenie tła historycznego Polski oraz Prusów na przełomie XV i XVI wieku zabrał się nie Polak, a Francuz - astrofizyk, specjalizujący się w badaniu czarnych dziur i szeroko rozumianej kosmologii - Jean Pierre Luminet.

Z powieści dowiemy się, że lekkie prowadzenie się duchowieństwa w najgorszych, najbrudniejszych czasach dla katolicyzmu, nie było jedynie domeną włoskich kardynałów i papieży (Rodrigo Borgia jak najbardziej obecny), ale także w naszym kraju standardem było posiadanie przez biskupów dzieci oraz szeroko rozumiany nepotyzm.

Kopernik od najmłodszych lat zdawał sobie sprawę ze swojego potencjału intelektualnego. Był tak znaną postacią, że bardzo szybko wziął się za działalność polityczno-szpiegowską. Już w trakcie studiów w Polsce zawierał znajomości głownie z...

Dotka76 | 2011-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2011

Zbeletryzowana biografia.
Nie umiem ocenić wartości merytorycznej tej książki, bo o Koperniku wiem niewiele. Zresztą dlatego po nią sięgnęłam.
Ale książka mi się spodobała. Czyta się szybko, lektura wciąga.
Dobrze wprowadza w nastrój tamtych czasów: barwnych, brutalnych i pełnych intryg.
Postać Kopernika zaskoczyła mnie trochę. Nie wiem, dlaczego myślałam, że był to mądry nudziarz - a tu proszę - porywczy, chorobliwie podejrzliwy, depresyjny geniusz.Autorowi udało się pokazać nam M.K. jako człowieka z krwi i kości.Do tej pory był dla mnie encyklopedyczną notatką, teraz ta postać nareszcie wypełniła się treścią.
Nie podobały mi się jedynie określenia "niemiecki kanonik" i klimat, w jakim opisany jest Frombork - ponury, spowity mgłą, przygnębiający.
Byłam tam, wizyta na wzgórzu katedralnym mocno działa na wyobraźnię. Zwiedzanie Fromborka plus Torunia dobrze komponuje się z czytaniem tej książki.Niestety o Lidzbarku Warmińskim nie mogę się wypowiedzieć, bo nigdy tam jeszcze nie...

oaxaca | 2011-04-20
Przeczytana: 19 kwietnia 2011

BARWNY OPIS XVI WIECZNEJ POLSKI W KTÓREJ ŻYŁ I TWORZYŁ WYBITNY MIKOŁAJ KOPERNIK. KSIĄŻKĘ CZYTA SIĘ BARDZO DOBRZE. CIEKAWIE OPISANE ŻYCIE KOPERNIKA, DZIĘKI CZEMU MOŻNA SOBIE LEPIEJ WYOBRAZIĆ POSTAĆ TEGO WYBITNEGO UCZONEGO. TERENY POD PANOWANIEM KRZYŻAKÓW,STUDIA NA UNIWERSYTETACH BOLONII I FLORENCJI, KORYTARZE WATYKANU, NORYNBERGA, ULICZKI KRAKOWA. GRATKA DLA LUBIĄCYCH POWIEŚCI HISTORYCZNE.

Henioo | 2013-09-24
Przeczytana: listopad 2009

Jak sam tytuł wskazuje, nic dodać, nic ująć.
Dość ciekawa quasi-biografia naszego największego astronoma wszechczasów.
I tyle.
Fajna :-)