Mitologia Greków i Rzymian

9788324020751
historyczna
Ag2S

Inne wydania

Niezwykła książka o korzeniach europejskiej kultury Mimo czterech tysięcy lat dzielących nas od starożytnej Grecji i trudnego do ogarnięcia postępu cywilizacyjnego, który się w tym czasie dokonał, zręby naszej kultury i cywilizacji nadal oddziałują na nasz sposób czucia, myślenia i postrzegania świata, choć często już nie zdajemy sobie z tego sprawy. Książka Zygmunta Kubiaka pozwala...

Niezwykła książka o korzeniach europejskiej kultury

Mimo czterech tysięcy lat dzielących nas od starożytnej Grecji i trudnego do ogarnięcia postępu cywilizacyjnego, który się w tym czasie dokonał, zręby naszej kultury i cywilizacji nadal oddziałują na nasz sposób czucia, myślenia i postrzegania świata, choć często już nie zdajemy sobie z tego sprawy. Książka Zygmunta Kubiaka pozwala wskrzesić tę pamięć, wziąć udział w fascynującym procesie tworzenia się mitów i odbyć podróż w czasie. To nie jest szkolny bryk, lecz dzieło, którego językiem i erudycją należy się rozkoszować, autor przedstawia bowiem wszystkie wersje mitów, które przetrwały do naszych czasów, zapisane przez poetów, filozofów i mitografów, od Hezjoda i Homera po Salustiosa. Zygmunt Kubiak poszukuje prawdy wyłaniającej się z mitów z precyzją filologa i wrażliwością poety.

"Mitologia Greków i Rzymian" otrzymała Nagrodę Wielkiej Fundacji Kultury oraz Nagrodę Czytelników „Gazety Wyborczej” w plebiscycie książek nominowanych do Nagrody NIKE 1998 r.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3722,Mito...»

Oficjalna recenzja
Oceansoul książek: 2337

Korzenie kultury

Wydawać by się mogło, że mitologię grecką znają wszyscy — obecna jest w szkolnych programach nauczania, w kulturze zarówno niskiej, jak i wysokiej, a nawet w życiu codziennym. Z nawiązań do bogów i ich dziejów korzystają nie tylko pisarze czy filmowcy, lecz także producenci tak przyziemnych rzeczy, jak blachodachówki Afrodyta czy emulsji do pielęgnacji nagrobków Hades. Języki europejskie wzbogacane są zaś przez liczne związki frazeologiczne o mitologicznych korzeniach, by wspomnieć choćby syzyfową pracę, stajnię Augiasza i męki Tantala. Tymczasem ta wiedza jest najczęściej powierzchowna i nieugruntowana; choć pewnie każdy wie, co spotkało Odyseusza, dlaczego wybuchła wojna trojańska i czego dokonał Herakles, to już niewiele osób będzie w stanie dyskutować o złożonej genealogii bóstw albo pamięta, kim był Anchizes. Zarówno kompletnym laikom, jak i tym, którzy o mitologii wiedzą wiele, ale pragną zgłębić wszystkie szczegóły dotyczące dziejów bogów greckich i rzymskich, na pomoc przyszedł Zygmunt Kubiak, pisząc „Mitologię Greków i Rzymian”.

Co różni pracę profesora Kubiaka od wcześniejszych opracowań dotyczących tego tematu? Przede wszystkim jej obszerność i kompleksowość. Autor przytacza wszystkie wersje mitów (dotyczące początków świata, pojawienia się człowieka, narodzin i losów poszczególnych bogów oraz herosów, kończąc na założeniu Rzymu), jakim udało się przetrwać do naszych czasów. Często są to historie sprzeczne względem siebie, a wówczas pisarz stara się rozstrzygnąć, która z nich wydaje się być spójna z innymi opisywanymi wydarzeniami albo komentuje wiarygodność autorów (zwłaszcza że część ocalałych opracowań była spisywana na podstawie innych, utraconych w dziejach historii). Dzięki temu czytelnik ma szansę zapoznać się nie tylko z najpopularniejszą wariacją danego mitu, lecz także z jego mniej rozpowszechnionymi odmianami.

Kolejnym godnym wzmianki elementem niniejszego wydania są często przytaczane cytaty z tekstów źródłowych, począwszy od eposów Homera i Wergiliusza, przez tragedie i komedie greckich dramaturgów — Ajschylosa, Sofoklesa i Eurypidesa, po poetów, m.in. Owidiusza i Hezjoda. Autor odnosi się także do dzieł licznych historyków, filozofów i mitografów czasów starożytnych, by wspomnieć choćby Empedoklesa, Apollodorosa, Hyginusa, Pauzaniasza, Liwiusza, Dionizjusza czy Plutarcha. Zaskoczyć może więc fakt, iż „Mitologii Greków i Rzymian” nie czyta się niczym nudnej rozprawy naukowej, a jak pasjonującą historię, pełną zdrad, namiętności i tragedii, gdzie w roli głównych bohaterów występują bogowie i herosi.

Szukając opracowania poświęconego stworzeniu świata, panteonowi greckich i rzymskich bóstw czy historii przedstawionych na kartach „Iliady”, „Odysei” i „Eneidy”, warto sięgnąć po tę nominowaną w 1998 roku do Nagrody Nike książkę Zygmunta Kubiaka. Choć autor wyraźnie baczniejszą uwagą obdarza świat Greków niż Rzymian, trudno o pracę mogącą konkurować z „Mitologią Greków i Rzymian” pod względem złożoności, analizy źródeł i erudycyjności. Nieznajomość starożytnych wierzeń może uniemożliwić pełne rozkoszowanie się lekturą dzieł późniejszych epok, warto więc nadrobić zaległości i poznać podstawy naszej kultury i cywilizacji.

Degamisz | 2016-10-09
Przeczytana: 09 października 2016

Uważam tę książkę za bardzo dobrą siląc się mocno na obiektywizm, bo tylko mi to pozostało i już tłumaczę o co mi chodzi.

Uwielbiam mitologię grecką (a zwłaszcza kocham mity w opracowaniu Wandy Markowskiej), od zawsze się w niej zaczytywałem i często do niej wracam. Interesuje mnie wszystko z nią związane. Ale czytanie opracowania mitologii w moim przypadku było błędem.

Mitologia opiera się na symbolice, niedopowiedzeniu, fantazji i swego rodzaju snuciu wizji świata wyznawców danej religii. I w tym jest cały urok. Lektura książki Zygmunta Kubiaka odarła całą mitologię z jej symboliki i fantazji, to było jak rozebranie jej na czynniki pierwsze. Równie dobrze można by było wyłapać dajmy na to Muminiki lub dzieci z Bullerbyn i na sali operacyjnej rozkroić żeby się przyjrzeć ich anatomii…

Nie umniejszam autorowi wiedzy. Ma ją na ten temat ogromną. Odwalił kawał porządnej roboty co widać. A że ja niepotrzebnie to czytałem to już inna kwestia. Jego książka to tak jak lektura z...

BagatElka | 2014-07-30

Kupiłam komplet trzech tomów w promocji już bardzo dawno temu i od razu pochłonęłam.Zajęło mi to sporo dni ale świat mitów zawsze mnie fascynował i uwielbiałam lekcje na których mity były omawiane.
Z uwagi na to,że ciągle było mi mało informacji na ich temat szukałam innych źródeł co lata temu nie było tak proste.
Pan Zygmunt Kubiak zaspokoił w końcu mój głód;-)

Adrian | 2016-12-05
Przeczytana: 04 grudnia 2016

„Mitologia Greków i Rzymian” to kolejny zbiór mitów grecko-rzymskich, który przeczytałem. Opracowanie Zygmunta Kubiaka jest według mnie ciekawsze, niż „Mitologia” Jana Paradowskiego, ale ciągle cieplej wspominam „Mity Greków i Rzymian” Wandy Markowskiej, przez którą pokochałem opowieści stworzone przez starożytnych Hellenów. W dziele pana Kubiaka brakowało mi trochę występującej tam magii, dzięki której lubię analizować te historie, szukać ich źródeł i nawiązań. Nie jest to jednak wada tej książki. Wielką zaletą jest zebranie licznych wersji mitów oraz umieszczenie wielu fragmentów dzieł antycznych autorów, wraz próbą wyjaśnienia pochodzenia tych legend. Zdecydowanie polecam.

Pafnucy | 2010-09-12

Książka - mimo wielości wątków i faktów - napisana tak żarliwie, że samemu chce się zostać wyznawcą starożytnej Grecji. Zygmunt Kubiak pisze jak czarodziej: poruszająco i uwodzicielsko, inaczej jednak niż Zieliński. "Mitologia" Kubiaka nie jest bajką czy baśnią dla dorastających dziewcząt czy grzecznych chłopców. Groza, śmierć i to, co się stanie z nami w zaświatach i inne ważkie zagadnienia są stale obecne na kartach tej pięknej księgi, którą należy czytać co jakiś czas, z uwagą, powoli - bo uczy ona mądrego spojrzenia na świat, ludzi i życie własne.

Ciacho | 2011-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2011

Książka opracowana bardzo szczegółowo przez autora,który nie przedstawia nam mitów w sposób suchy,tylko ciekawy i przekonujący. Jest to książka zupełnie inna od Markowskiej,czy Zielińskiego. Przede wszystkim czuć w niej wielkie zamiłowanie autora do tematu oraz lekkość z jaką przybliża nam kolejne historie. Bardzo często odsyła nas do źródeł,i to nie tylko ograniczając się do samego tytułu,ale do konkretnych wersów!-co jest niezwykle przydatne,jeśli chce się dodatkowo poszerzyć swoją wiedzę.

Trzeba również zaznaczyć,że Kubiak wiele tekstów tłumaczył sam,więc dużo jakby dał w tej mitologii od siebie (niejednokrotnie zresztą wyraża swoje osobiste myśli w danym momencie), i jest to naprawdę widoczne podczas czytania,więc warto zwrócić na tę książkę uwagę. Polecam wszystkim,a a dla tych zamiłowanych mitologią jest to pozycja obowiązkowa!

Książka jest owocem pasji całego życia i blisko dwuletniego trudu pisarskiego słynnego znawcy kultury antycznej - pisarza i tłumacza. Stała się wydarzeniem jeszcze zanim powstała. Nic dziwnego - współczesny Czytelnik polski, zainteresowany tematem, miał wciąż do dyspozycji dwie klasyczne pozycje: Mitologia. Wierzenia i podania Greków i Rzymian Jana Parandowskiego, której pierwsze wydanie ukazało się w 1924 r. oraz Mity greckie Roberta Gravesa, które powstały w 1955 r., a przecież zmienił się stan badań, język i - co równie ważne - Czytelnik. Dlatego to dzieło Zygmunta Kubiaka od razu zdobyło ogromna popularność. Mitologia Greków i Rzymian jest podróżą w czasie i przestrzeni, źródłem informacji pogłębiającej wiedzę o kulturze antycznej oraz wspaniałą opowieściąnie tylko o wierzeniach starożytnych, ale i o początkach naszej cywilizacji.

Bardzo dobra książka, kompleksowo przedstawia mitologię grecką. W tekście wyraźnie widać wielką pasję autora do tejże mitologii i kultury antycznej, dzieli się on z czytelnikiem swoimi spostrzeżeniami i przemyśleniami, przytacza wiele fragmentów dzieł literatury antycznej, podaje także mnóstwo odnośników do tekstów źródłowych. Jest to pozycja napisana w sposób przystępny, zrozumiały i ciekawy. Polecam.

Katsumi | 2015-01-03
Przeczytana: 23 września 2014

Nie można odmówić tej książce pięknego języka oraz rzetelnego podejścia, jednak forma podania informacji jest tak nieprzystępna, że aż odechciewa się czytać. Autor zbyt często odbiega od tematu, a suche fakty nie zapadają w pamięć. Mimo że uwielbiam wszelakie mitologie, tej pozycji nie dałam rady skończyć.

Ka_Ha | 2014-04-04

Ojejku, kochałam! Ta książka to historia szczytu moich dziecięcych pomysłów. Mając lat ze 11 postanowiłam stworzyć drzewo genealogiczne na podstawie "Mitologii", a zrezygnowałam dopiero po 30 kartkach stwierdzając, że nie ma to sensu, bo wszędzie albo płodził Zeus, albo jego pierworodni...

książek: 1964
kryptonite | 2010-06-08
Przeczytana: 2008 rok

Od gimnazjum uwielbiałam mity greckie i rzymskie. Do tej pory, jak moje młodsze rodzeństwo omawia je na lekcji, to biorę książkę i przypominam sobie losy bogów. Są świetne.