Książka się rozwija

- Kategoria:
- historia
- Seria:
- Strefa Arche
- Wydawnictwo:
- Ossolineum
- Data wydania:
- 2008-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 1970-01-01
- Liczba stron:
- 208
- Czas czytania
- 3 godz. 28 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788304049840
- Tagi:
- Historia Starożytność Historia książki Bibliologia Literatura antyczna Filologia klasyczna Papirologia Książka w starożytności
Starożytność stworzyła prawie wszystkie typy książki: od dostojnej księgi liturgicznej, pisanej srebrem na purpurowym pergaminie, do kieszonkowego wydania podręcznika; od encyklopedii do brukowego romansu ilustrowanego tak obficie, że można było śledzić przygody bohaterów nie trudząc się czytaniem tekstu; od partytury dla chóru występującego w dramacie - do barwnie ilustrowanego poematu astronomicznego. Od dzieła naukowego do komiksu.
Jeżeli w wielu dziedzinach życia rzeczywistość naszych czasów zdaje się nam nowa i przez ostatnie pokolenie dopiero ukształtowana, inaczej jest ze światem książek. Tutaj nasza więź z antykiem jest niezmiernie ścisła, tradycja - nieprzerwana, a w rzymskim bibliofilu, który szperał po księgarniach w poszukiwaniu najświeższych nowości, odnajdujemy dobrego znajomego.
Podobnie jak dzieje kultury europejskiej - historia naszej książki zaczyna się w Grecji.
Ze "Wstępu"
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 68
- 60
- 20
- 6
- 4
- 3
- 3
- 2
- 2
- 1
OPINIE i DYSKUSJE
W 2008 roku w interesującej serii „Strefa Arche” Wydawnictwa Ossolineum ukazała się reedycja popularnonaukowego opracowania poświęconego książce w starożytności (pierwsze wydanie 1970) pióra Anny Świderkówny i Marii Nowickiej. Książeczka ta, napisana w niezwykle przystępny sposób (użyto w niej niewielu specjalistycznych terminów, a gdy już się pojawiają, zostają dokładnie wyjaśnione),barwnie opowiada o różnych formach książki antycznej i materiałach piśmienniczych (przy czym Autorki skupiają się głównie na papirusie i piśmie greckim),ich oprawach i zdobieniu. Mniej miejsca poświęcono tekstom i pismom, znacznie więcej natomiast archeologii, poszukiwaniom papirusowych zwojów oraz XIX- i XX-wiecznym odkryciom w tym zakresie. Ostatnia część książki dotyczy starożytnych bibliotek, księgarń i wydawców. Tekst wzbogacony został 91 ilustracjami, które ułatwiają zrozumienie i wyobrażenie sobie opisywanych zagadnień. Krótko mówiąc, znajdziecie tutaj wszystko, co chcielibyście wiedzieć o książce starożytnej, ale dotąd nie wiedzieliście, kogo zapytać.
Osobom zainteresowanym tą problematyką polecam także znakomitą książkę Pawła Majewskiego "Pismo, tekst, literatura : praktyki piśmienne starożytnych Greków i matryca pamięci kulturowej Europejczyków", Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2013 (http://ohistorii.blogspot.com/2013/04/p-majewski-pismo-tekst-literatura.html).
W 2008 roku w interesującej serii „Strefa Arche” Wydawnictwa Ossolineum ukazała się reedycja popularnonaukowego opracowania poświęconego książce w starożytności (pierwsze wydanie 1970) pióra Anny Świderkówny i Marii Nowickiej. Książeczka ta, napisana w niezwykle przystępny sposób (użyto w niej niewielu specjalistycznych terminów, a gdy już się pojawiają, zostają dokładnie...
więcej Pokaż mimo toW tej niewielkiej publikacji Autorki przybliżają czytelnikowi zagadnienia związane z książką i czytelnictwem w starożytności. Wychodzą zatem od powstania pisma i zaczątków literatury, a dalej omawiają materiały na których i przedmioty którymi pisano. Dużo miejsca poświęcono związanym z książką starożytną odkryciom archeologicznym (poczynając od wykopalisk w Pompejach) oraz ulubionej branży prof. Świderkówny, tj. papirologii. Złośliwi powiedzieliby, że Świderkówna o tych rzeczach pisała w absolutnie każdej swojej pracy, jej zwolennicy zacytują łacińskie powiedzenie "repetitio mater studiorumst" i tylko się uśmiechną. Ponieważ zaliczam się do drugiej grupy, specjalnie mi to nie przeszkadza. Narracja oparta jest o bardzo liczne wzmianki autorów antycznych o książce, jej wyglądzie czy dostępności.
Pierwsze wydanie tej książki ukazało się w roku 1970, a drugie chyba nie zostało wcale zmienione, więc pewne ustalenia (np. kwestia pochodzenia Apolloniosa z Rodos) przedstawione są według nieaktualnego już stanu wiedzy. Brak też informacji o nowszych odkryciach papirologicznych. Wydaje mi się też, że ilustracje pochodzą z tamtego wydania. W dzisiejszych realiach można by się już chyba było pokusić choćby o ich kolorowe wersje. Jako miłośnik literatury antycznej odczuwam pewien brak odniesień do pięknej elegii Owidiusza (Tristia I 1),w której poeta przedstawia barwny opis książki starożytnej.
Ogólnie rzecz biorąc plusy tej książki przesłaniają minusy. Czytelnik zostanie w sposób ciekawy wprowadzony w zagadnienia związane z papirologią i historią książki, a przy okazji zapozna się nieco także z filologią klasyczną. W skali całej serii Strefa Arche praca ta należy do lepszych opracowań.
Tomasz Babnis
W tej niewielkiej publikacji Autorki przybliżają czytelnikowi zagadnienia związane z książką i czytelnictwem w starożytności. Wychodzą zatem od powstania pisma i zaczątków literatury, a dalej omawiają materiały na których i przedmioty którymi pisano. Dużo miejsca poświęcono związanym z książką starożytną odkryciom archeologicznym (poczynając od wykopalisk w Pompejach) oraz...
więcej Pokaż mimo toBardzo ciekawie, przystępnie napisana historia książki - od jej prapoczątków po współczesne komiksy.
Autorki sporo miejsca poświęcają także najbardziej znanym bibliotekom, wydawnictwom, kolekcjonerom...
Snują też rozważania na temat dalszego kształtu książek, wierząc, że zawsze będą one towarzyszyć światu i człowiekowi, bez względu na swoją zewnętrzną formę.
Dodatkowym plusem jest mnóstwo ciekawostek oraz ilustracji (szkoda tylko, że czarno-białych).
Bardzo ciekawie, przystępnie napisana historia książki - od jej prapoczątków po współczesne komiksy.
więcej Pokaż mimo toAutorki sporo miejsca poświęcają także najbardziej znanym bibliotekom, wydawnictwom, kolekcjonerom...
Snują też rozważania na temat dalszego kształtu książek, wierząc, że zawsze będą one towarzyszyć światu i człowiekowi, bez względu na swoją zewnętrzną formę.
Dodatkowym...