rozwińzwiń

Książka się rozwija

Okładka książki Książka się rozwija Maria Nowicka, Anna Świderkówna
Okładka książki Książka się rozwija
Maria NowickaAnna Świderkówna Wydawnictwo: Ossolineum Seria: Strefa Arche historia
208 str. 3 godz. 28 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Strefa Arche
Wydawnictwo:
Ossolineum
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1970-01-01
Liczba stron:
208
Czas czytania
3 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788304049840
Tagi:
Historia Starożytność Historia książki Bibliologia Literatura antyczna Filologia klasyczna Papirologia Książka w starożytności
Średnia ocen

6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
46 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
4078
139

Na półkach:

W 2008 roku w interesującej serii „Strefa Arche” Wydawnictwa Ossolineum ukazała się reedycja popularnonaukowego opracowania poświęconego książce w starożytności (pierwsze wydanie 1970) pióra Anny Świderkówny i Marii Nowickiej. Książeczka ta, napisana w niezwykle przystępny sposób (użyto w niej niewielu specjalistycznych terminów, a gdy już się pojawiają, zostają dokładnie wyjaśnione),barwnie opowiada o różnych formach książki antycznej i materiałach piśmienniczych (przy czym Autorki skupiają się głównie na papirusie i piśmie greckim),ich oprawach i zdobieniu. Mniej miejsca poświęcono tekstom i pismom, znacznie więcej natomiast archeologii, poszukiwaniom papirusowych zwojów oraz XIX- i XX-wiecznym odkryciom w tym zakresie. Ostatnia część książki dotyczy starożytnych bibliotek, księgarń i wydawców. Tekst wzbogacony został 91 ilustracjami, które ułatwiają zrozumienie i wyobrażenie sobie opisywanych zagadnień. Krótko mówiąc, znajdziecie tutaj wszystko, co chcielibyście wiedzieć o książce starożytnej, ale dotąd nie wiedzieliście, kogo zapytać.

Osobom zainteresowanym tą problematyką polecam także znakomitą książkę Pawła Majewskiego "Pismo, tekst, literatura : praktyki piśmienne starożytnych Greków i matryca pamięci kulturowej Europejczyków", Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2013 (http://ohistorii.blogspot.com/2013/04/p-majewski-pismo-tekst-literatura.html).

W 2008 roku w interesującej serii „Strefa Arche” Wydawnictwa Ossolineum ukazała się reedycja popularnonaukowego opracowania poświęconego książce w starożytności (pierwsze wydanie 1970) pióra Anny Świderkówny i Marii Nowickiej. Książeczka ta, napisana w niezwykle przystępny sposób (użyto w niej niewielu specjalistycznych terminów, a gdy już się pojawiają, zostają dokładnie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , , , , , , , ,

W tej niewielkiej publikacji Autorki przybliżają czytelnikowi zagadnienia związane z książką i czytelnictwem w starożytności. Wychodzą zatem od powstania pisma i zaczątków literatury, a dalej omawiają materiały na których i przedmioty którymi pisano. Dużo miejsca poświęcono związanym z książką starożytną odkryciom archeologicznym (poczynając od wykopalisk w Pompejach) oraz ulubionej branży prof. Świderkówny, tj. papirologii. Złośliwi powiedzieliby, że Świderkówna o tych rzeczach pisała w absolutnie każdej swojej pracy, jej zwolennicy zacytują łacińskie powiedzenie "repetitio mater studiorumst" i tylko się uśmiechną. Ponieważ zaliczam się do drugiej grupy, specjalnie mi to nie przeszkadza. Narracja oparta jest o bardzo liczne wzmianki autorów antycznych o książce, jej wyglądzie czy dostępności.

Pierwsze wydanie tej książki ukazało się w roku 1970, a drugie chyba nie zostało wcale zmienione, więc pewne ustalenia (np. kwestia pochodzenia Apolloniosa z Rodos) przedstawione są według nieaktualnego już stanu wiedzy. Brak też informacji o nowszych odkryciach papirologicznych. Wydaje mi się też, że ilustracje pochodzą z tamtego wydania. W dzisiejszych realiach można by się już chyba było pokusić choćby o ich kolorowe wersje. Jako miłośnik literatury antycznej odczuwam pewien brak odniesień do pięknej elegii Owidiusza (Tristia I 1),w której poeta przedstawia barwny opis książki starożytnej.

Ogólnie rzecz biorąc plusy tej książki przesłaniają minusy. Czytelnik zostanie w sposób ciekawy wprowadzony w zagadnienia związane z papirologią i historią książki, a przy okazji zapozna się nieco także z filologią klasyczną. W skali całej serii Strefa Arche praca ta należy do lepszych opracowań.

Tomasz Babnis

W tej niewielkiej publikacji Autorki przybliżają czytelnikowi zagadnienia związane z książką i czytelnictwem w starożytności. Wychodzą zatem od powstania pisma i zaczątków literatury, a dalej omawiają materiały na których i przedmioty którymi pisano. Dużo miejsca poświęcono związanym z książką starożytną odkryciom archeologicznym (poczynając od wykopalisk w Pompejach) oraz...

więcej Pokaż mimo to

avatar
4586
3356

Na półkach: , ,

Bardzo ciekawie, przystępnie napisana historia książki - od jej prapoczątków po współczesne komiksy.
Autorki sporo miejsca poświęcają także najbardziej znanym bibliotekom, wydawnictwom, kolekcjonerom...
Snują też rozważania na temat dalszego kształtu książek, wierząc, że zawsze będą one towarzyszyć światu i człowiekowi, bez względu na swoją zewnętrzną formę.

Dodatkowym plusem jest mnóstwo ciekawostek oraz ilustracji (szkoda tylko, że czarno-białych).

Bardzo ciekawie, przystępnie napisana historia książki - od jej prapoczątków po współczesne komiksy.
Autorki sporo miejsca poświęcają także najbardziej znanym bibliotekom, wydawnictwom, kolekcjonerom...
Snują też rozważania na temat dalszego kształtu książek, wierząc, że zawsze będą one towarzyszyć światu i człowiekowi, bez względu na swoją zewnętrzną formę.

Dodatkowym...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Przeczytane
  68
 • Chcę przeczytać
  60
 • Posiadam
  20
 • Historia
  6
 • 2012
  4
 • Studia
  3
 • Książki o książkach
  3
 • historia
  2
 • Starożytność
  2
 • Oddane
  1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Książka się rozwija


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne