Wyznania zakonnicy

tłumaczenie
Monika Szewc-Osiecka
Confessions d'une religieuse
Scarlett

"Wyznania zakonnicy" to książka, która mogła ukazać się dopiero po śmierci niezwykle popularnej siostry Emmanuelle. Szokująco szczera, momentami wstrząsająca, ale również pouczająca i piękna spowiedź była spisywana przez ostatnich trzydzieści lat życia siostry. Siostra Emmanuelle w Wyznaniach... odtwarza swoje wyjątkowo burzliwe życie, nie kryjąc żadnych trosk, słabości ani najbardziej...

Siostra Emmanuelle w Wyznaniach... odtwarza swoje wyjątkowo burzliwe życie, nie kryjąc żadnych trosk, słabości ani najbardziej intymnych walk wewnętrznych. W czasach, gdy zakonnice głęboko brały sobie do serca śluby posłuszeństwa, ona łamała wszystkie zakonne schematy: potrafiła zakląć, kiedy była taka potrzeba i porządnie kłóciła się z przełożonymi.
Zbuntowana i żywiołowa, zaskakiwała wszystkich szalonymi pomysłami i uporem w dążeniu do ich realizacji. Miała 62 lata, gdy spełniło się jej największe marzenie: opuściła mury klasztoru i zamieszkała wśród ubogich na przedmieściach Kairu, w miejscu, do którego nie miała odwagi zaglądać policja. „Wyobraźcie sobie uliczkę tak zawaloną śmieciami, że nie ma gdzie postawić nogi, mieszkania w starych, podziurawionych kontenerach, czarne świnie, dzikie psy, wielkie i tłuste szczury, roje much i w samym środku tego śmietniska stado dzieci (...)”. To miejsce stało się jej domem. Zbudowała tam klinikę położniczą, przytułek dla starców a nawet fabrykę kompostu.

Wyznania... siostry Emmanuelle to fascynująca podróż przez życie niezwykłej stulatki, która nieustannie zmagała się ze swoimi słabościami, a jednocześnie poświęciła siebie w służbie innym.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

0 (0 ocen i opinii)
Spotkanie
Milan Kundera

6,84 (100 ocen i opinii)
Puch ostu. Fraszki o życiu i miłości
Jan Izydor Sztaudynger

Królewska heretyczka
Magdalena Niedźwiedzka

7 (2 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Sagittaire | 2016-05-29
Przeczytana: 29 maja 2016

Wspaniała, prawdziwa, mądra. Jedna z najlepszych książek, jakie przeczytałam.
"Wyznania zakonnicy" to, jak sama nazwa wskazuje, rodzaj wspomnień czy raczej spowiedzi z życia sławnej siostry zakonnej, Francuski, która mieszkała z nędzarzami i prowadziła działalność o profilu i skali podobnej do dokonań Matki Teresy z Kalkuty. Ale nie to jest w tej książce najlepsze. Najwartościowsza jest ta genialna PRAWDA. To słowo chciałoby się wykrzyczeć. Nie znam bowiem książki prawdziwszej. "Wyznania" to taka forma spowiedzi, niezwykle intymnej, osobistej, w której Siostra przyznaje się do grzechów, do jakich ja chyba bym się przyznać wstydziła, nawet kilka lat po śmierci. Autorka staje w prawdzie, publikuje swoje słabości, ale to wcale nie jest deprymujące. Przeciwnie. Książka pokazuje, że każdy człowiek, nawet największy święty miewa pokusy, a czasem też miewa upadki, o które powszechnie duchownych się nie podejrzewa. Książka pokazuje czym tak naprawdę jest świętość. Bo świętość to wcale nie...

Scarlett | 2010-04-25
Na półkach: Przeczytane, Hall of fame
Przeczytana: kwiecień 2010

Dla tej książki pięć gwiazdek to za mało. Zdecydowanie za mało.
Widziałam już dużo, czytam od przedszkola, ale TAKĄ książkę miałam w dłoniach pierwszy raz.
Zakonnica w trampkach, bez ogródek mówiąca o swoich doświadczeniach seksualnych, z dużą paczką batoników pod pachą, potrafiąca zakląć jak szewc i pisząca otwarcie (baaaardzo otwarcie!) o swoich życiowych turbulencjach, bijąca rekordy popularności we Francji? Mało znany widok, prawda?
A jednak. Ta siostra jest po prostu niezwykła!
Niesamowicie zaangażowana w pomoc biednym w Kairze, rozbrajająco bezpośrednia, obdarzona ciętym poczuciem humoru osobowość. Burzy stereotypy, zawstydza i prowokuje.
Gorąco polecam, czapki z głów! Przeczytanie jej to istna rewolucja.

Monika | 2010-12-31
Przeczytana: 30 grudnia 2010

To książka dla wszystkich bez względu na wiarę bądź jej brak.
To książka o niesamowitej Matce Teresie z Kairu. To książka o biedzie, ubóstwie, ale również o bogactwie. Jednak przede wszystkim to książka o miłości.

rose11 | 2012-12-26
Przeczytana: 24 grudnia 2012

Książka bardzo ciekawa i warta tego by po nią sięgnąć. Siostra Emmanuelle dzieli się w niej swoimi przeżyciami, różnymi myślami i wnioskami a do tego opisuje życie tych najbiedniejszych z którymi przyszło jej dzielić los.Nie przedstawia siebie jako człowieka idealnego, wręcz przeciwnie, przyznaje się do wszystkich swoich wad, do wszystkich przeżywanych emocji, wzlotów oraz upadków które towarzyszyły jej przez całe życie. A do tego porusza wiele kwestii wiary i Jezusa Chrystusa, często bywało tak, że podnosiłam głowę znad lektury i analizowałam to co przed momentem przeczytałam. Naprawdę zmusza do refleksji, polecam.

Travisx85 | 2014-01-09
Przeczytana: październik 2012

Zawsze wydawało mi się, że ludzie Kościoła od samego początku są święci, a tu ta wspaniałą zakonnica pokazuje jak walczyła z własnymi słabościami, jak podejmowała trudy życia wśród ubogich. Rzadko zdarza się, żeby książka mnie tak wciągnęła.

Magdalena | 2011-01-14
Przeczytana: styczeń 2011

Nie wiem czy książki autobiograficzne powinno się opiniować... Napiszę tylko tyle, że skłaniająca do refleksji nad własnym życiem. Prawdziwa, szczera i głęboka.
Dziękuję, siostro Emmanuelle.

neta | 2011-08-03
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 01 sierpnia 2011

Bardzo szczere i poruszające opowiadanie nie tyle o życiu, co o wyborach i kształtowaniu wnętrza młodej, krnąbrnej i nieposłusznej dziewczyny, od najmłodszych lat naznaczonej piętnem utraty szczęścia. Sprawia, że człowiek chce być lepszy i czuje się ze sobą dobrze.

Kasia | 2011-12-20
Przeczytana: 17 grudnia 2011

Siostra Emmanulle chciała, aby jej szczere wyznania ukazały się dopiero po jej śmierci. Można by się zastanowić, dlaczego? Wiodła przecież życie, które można innym stawiać za wzór. Zamiast wygodnego życia w zakonie i spędzania czasu na modlitwie wybrała życie wśród śmieciarzy z Kairu. Świadomie poświęciła się najbiedniejszym, chorym, nieporadnym życiowo. Można powiedzieć, że z radością zamieszkała w slumsach wśród walających się śmieci i grasujących szczurów.
Siostra Emmanulle opowiada o swoim życiu z pasją, humorem i inteligencją. Nie myśli schematycznie i prawie zawsze stawia na swoim. Czyta się to świetnie.

Leniuch | 2013-04-19

Polecam każdemu człowiekowi, który pragnie się przekonać czym jest esencja chrześcijaństwa. Jedna z bardziej inspirujących książek jakie czytałam.

Paulina Mocarska | 2011-01-22
Przeczytana: 08 czerwca 2010