Wstańcie, chodźmy!

Wydawnictwo: Wydawnictwo Świętego Stanisława BM
Biografia, Papież, Historia
Arek

Książka jest refleksją o posłudze biskupiej opartej na wydarzeniach, jakie miały miejsce w życiu biskupa Karola Wojtyły, począwszy od 1958 r. Nie brak w niej także odniesień do czasów po 1978 roku, w których Ojciec Święty nawiązuje do swojej posługi apostolskiej. Niepowtarzalna atmosfera papieskich opowiadań sprawia, że książka staje się bliska nie tylko sercom krakowian, ale i wszystkich Polaków.

BIETKA | 2015-02-18
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 17 lutego 2015

Niewielka książka. Do sięgnięcia po nią - jedną z wielu w twórczości JP2- pociągnąła mnie ciekawość: cóż kryje się za tytułem będącym frazą z ewangelicznej sceny na górze Tabor?
Autorska narracja o charakterze wspomnień religijno-literackich, snuje przed czytelnikami opowieść o roli biskupa, jej znaczeniu, wartości i odpowiedzialności w życiu Kościoła, a także o jego powinnościach wobec powierzonego sobie ludu. Widać w niej troskę serca charyzmatycznego Pasterza, który do swojej misji przykłada się solidnie, z oddaniem Bogu i ludziom. Jest wiernym synem narodu polskiego i Kościoła.
JP2 miał szerokie, bezpośrednie kontakty z wszystkimi grupami społecznymi. Jego dom biskupa tętnił życiem:
- " Przychodzili wszyscy ze wszystkim. To było życie!"
Z takiego, realnego i duchowego podłoża zrodziła się literatura.

Rzeczowa relacja- na pozór monotonna- rozbłyska ciekawostkami, które warto przytoczyć:
Mam na myśli ewenement na tamte czasy, kiedy arcybiskupi byli wybierani spośród...

PABLOPAN | 2012-10-17

Jak wszystkie książki Karola Wojtyły, tak i ta wymaga ogromnego skupienia. Lektura dostarcza wiele intelektualnej przyjemności. Polecam.

| 2014-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2014

Książka ta, zakupiona przeze mnie wiele lat temu, długo czekała na swoją kolej, bo aż 9 lat. Dlaczego tak długo? Sama nie znam odpowiedzi na to pytanie. Zawsze były ważniejsze, pewnie i lżejsze książki do przeczytania. Jedno jest pewne, nie powinna czekać. Biorąc pod uwagę dorobek literacki Karola Wojtyły i późniejszy Jana Pawła II, który nigdy do lekkich nie należał, wręcz przeciwnie, wymagał skupienia, refleksji, zastanowienia nad tekstem, ten utwór czyta się sprawnie. Jest to swoista refleksja nad urzędem biskupa, przeplatana wątkami autobiograficznymi - wspomnieniami sięgającymi 1958 roku, kiedy to Karol Wojtyła został mianowany biskupem. Są to rozważania nad tym, jak powinien zachowywać się tak ważny namiestnik Kościoła, czym kierować. Czytając, nie mogłam oprzeć się wrażeniu, jak ta wizja "idealnego" biskupa wymarzona przez papieża kłóci się z rzeczywistością, którą my znamy.

sanzios | 2014-07-04
Przeczytana: 03 lipca 2014

Książka dzięki, której możemy lepiej poznać wielkiego Polaka - JPII. Papież oddaje nam część swoich wspomnień, swoich osobistych przemyśleń, sympatii. Poznajemy osoby, które okazały się dla niego ważne. Św. Stanisław, bp książę Adam Stefan Sapieha - są to osobowości wszystkim powszechnie znane. Mi osobiście pozwolił zaznajomić się z ks Józefem Gorzelanym (budowniczym Arki Pana, pierwszego kościoła w Nowej Hucie) czy też Hanną Chrzanowską.

Może wydawać się, że jest to książka skierowana głównie do biskupów. Po jej przeczytaniu mogę stwierdzić, że jest to książki skierowana do nas wszystkich. W dzisiejszym zabieganym życiu warto zwolnić i zadłużyć się w takiej lekturze.

Paulina Król | 2014-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2014

Jest to pierwsza z książek Jana Pawła II, którą miałam przyjemność przeczytać i nie ukrywam, że z ogromną ochotą sięgnę po kolejne. Jest to, nie ukrywam, wymagająca lektura, pełna głębokich, pięknych i poruszających refleksji na przeróżne związane z wiarą ale i życiem codziennym Karola Wojtyły tematy. Bardzo gorąco polecam szczególnie tym, którym Postać Naszego Papieża jest szczególnie duchowo bliska, którzy czerpali i chcą nadal czerpać z tego nieustannie bijącego źródła miłości i uwielbienia Boga i człowieka.

mosadi | 2013-02-06
Przeczytana: 2011 rok

Trudno odnieść się do takiej lektury osobie niewierzącej, jak ja, ale na pewno książka pozwoliła lepiej poznać osobę Jana Pawła II, jego ludzką, mniej medialną część osobowości. Książkę czyta się dość lekko ale nie zachwyca bogactwem języka.
Dość przeciętna lektura.

poznanianka | 2011-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2011

Wstańcie chodźmy to zapis luźnych rozważań na temat posługi biskupa, powołania, zadań, obowiązków, ale też plusów związanych z pełnieniem tego urzędu. Jest kontynuacją książki autobiograficznejDar i tajemnica, napisanej z okazji 50. rocznicy święceń kapłańskich Karola Wojtyły.

Pierwsze, bardzo krótkie, rozdziały opowiadają o otrzymaniu dekretu o mianowaniu Wojtyły biskupem przez papieża Jana XXIII, spotkaniu z prymasem itp. Napisane są właśnie tak, jak myślałam: z humorem, zwięźle, ale bez pominięcia barwnych szczegółów. Potem (za co duży plus) przechodzimy do samej ceremonii święceń biskupich. Dla mnie, do tej pory, były to zupełnie niezrozumiałe czynności, pełne bogatej symboliki, której nikt nie potrafił mi przystępnie wytłumaczyć.

Pomijając wspomniane wcześniej kwestie techniczne, Jan Paweł II skupia się na zadaniach postawionych przed biskupem (wbrew pozorom nie są to tylko zbieranie datków i wożenie się luksusowymi samochodami po mieście). Większość problemów została tylko...

Raf_use | 2017-02-09
Na półkach: Religijne, Przeczytane

Można by rzec, że jest to kontynuacja "Daru i tajemnicy" gdyż tutaj papież osobiście dzieli się z czytelnikiem swoim powołaniem biskupim i czyni nad nim refleksję. Zachęcam do lektury

Kasiak | 2015-08-13
Na półkach: Religijne, Posiadam, Przeczytane

Warto przeczytać, aby zrozumieć co wiąże się z posługą biskupią.

Triceratops | 2011-03-12

Zbiór odpowiedzi na tkwiące głęboko w nas pytania.