Człowiek z Nieba

2003-01-01
2003-01-01
83-918702-9-4
Agnieszka Romankiewicz-Heck, Marek Sumisławski

Niesamowita historia,która nie pozwala przejść obojętnie nad aspektem wiary osobistej. Książka która zapadła mi w pamięci na lata

Rzadko poświęcam czas na wyrażenie swojej opinii na temat książek. Wolę go przeznaczyć na czytanie kolejnych pozycji. To oznacza jedno: Człowiek z Nieba to doprawdy niesamowita historia, poruszająca serca. Jednak nie wszystkich - nie taki jest jej cel. Postrzegam ją w pierwszej kolejności, jako świadectwo chwały i mocy Boga Żywego i jego Syna Jezusa, dla których nic nie jest możliwe. Życie Brata Yuna, jego rodziny i współpracowników to dobitnie udowadnia.

Jednak byłoby to tylko kolejne świadectwo, jedno z licznych, które można współcześnie spotkać i usłyszeć. Ostatecznie, Boża moc jest nieskończona, a wiernych chrześcijan jest jeszcze trochę na tym upodlonym świecie. To, co ją wyróżnia, to ukazanie kontrastu. Gwałtownego, dramatycznego kontrastu pomiędzy "starym" zachodnim Kościołem i "nowym" wschodnim Kościołem. W tym upatruję Bożą wolę, iż książka ta ma burzyć status quo chrześcijan z naszych kręgów kulturowych, którzy zgnuśnieli, zasiedzieli się w swoich kościołkach z cegły, wprowadzili stały rytm życia i marnują czas. Staliśmy się pannami bez oliwy, które są nieprzygotowane na przyjście Pana.

Na usprawiedliwienie należy powiedzieć, iż mamy za sobą 2 000 lat życia w chrześcijaństwie i nasze początki były równie ciężkie, jak dzisiejsze trudy Kościołów Domowych w Chinach. Ponadto, po kilkuset latach chrześcijanie zdominowali swoich dręczycieli. Możliwe, że po takim czasie również chrześcijanie w Chinach, czy innych krajach zasnęliby w swojej wierze, skupiając się na dobrach materialnych, karierach i życiu doczesnym. Szatan działa, a ludzie są niedoskonali, spokój i zwycięstwo stają się więc pozorne i otwierają drzwi zwątpieniu i grzechom.

Dlatego też świadectwo Człowieka z Nieba kruszy dobry nastrój po jego przesłuchaniu. W porównaniu do chińskich chrześcijan (lub też z innych krajów, gdzie wierni są prześladowani),można wręcz powiedzieć, iż nie różnimy się prawie niczym od "pogan"/bezbożników/ateistów. Jesteśmy jedynie odrobinę mniej materialistyczni i częściej modlimy się do Boga.
Jednak czy możemy powiedzieć, że naśladujemy Chrystusa?
Czy bierzemy jego krzyż?
Czy jesteśmy rybakami ludzi?
Czy cierpimy prześladowania?
Czy jesteśmy znieważani w imię Pana?
Czy rozgłaszamy Ewangelię narodom świata?
Czy rozsiewamy nasiona Dobrej Nowiny tak, że wyrastają piękne owoce Ducha Świętego?

Zdecydowanie nie. Nie tak, jak kiedyś. Tylko nieliczni to robią, a my, cała reszta, siedzimy sobie grzecznie na kanapach lub na krzesłach w naszych kościołkach. A świat cierpi w grzechu i idzie na zatracenie.

Po lekturze tej książki, w obliczu tak mocnego świadectwa Boga, Jezusa i Ducha Świętego w życiu brata Yuna, kołacze mi się po głowie tylko jedno, ciche, jednak potężne pytanie:

"Co ja właściwie tutaj robię?"

Bardzo ciężko przez nią przebrnąć. Infantylna, czerpiąca z najbanalniejszych wzorców i archaicznego rozwiązania "deus ex machina".
Książka o Bogu, o wysłanniku Boga, o Nadziei? Możliwe, zaś pewne jest tylko to, że Chrystusowe pouczenie, by <Królestwo Boże przyjmować jak dziecko> zostało potraktowane zbyt dosłownie. Tak dosłownie, że można to odebrać jako potwarz.

Zdumiewająca historia człowieka, który wszystko poświęcił dla Jezusa.

Zdumiewająca historia człowieka, który wszystko poświęcił dla Jezusa.

Jedna z najlepszych pozycji które przeczytałem.
Jak okazuje się niewiarygodnie długa głodówka-post głównego bohatera wcale nie była najbardziej niezwykłym wydarzeniem.
Dzięki tej książce łatwiej zrozumieć słowa "Bądź wola Twoja"
No i te mocne słowa na zakończenie...
Polecam wierzącym i niewierzącym. Jeśli nie wierzysz w to co jest tam opisane to przynajmniej poznasz sytuację chrześcijan w Chinach..

Jedna z najlepszych pozycji które przeczytałem.
Dzięki tej książce łatwiej zrozumieć słowa "Bądź wola Twoja"
No i te mocne słowa na zakończenie...

jedna z najlepszych książek jakie przeczytałam :)

jedna z najlepszych książek jakie przeczytałam :)

Podchodziłam do tej powieści z mieszanymi uczuciami. Z jednej strony trochę się jej obawiałam, z drugiej liczyłam, że stanie się ona przełomową w moim życiu.

Owszem, wiele fragmentów i słów zapadło mi w serce i muszę przyznać, że na długo ją zapamiętam. Pokazała mi, że tak naprawdę nie robię nic nadzwyczajnego - bo czym jest bywanie w kościele, wieczorne modlitwy i chodzenie do spowiedzi w porównaniu z postawą Brata Yuna? Z pewnością uczy pokory i jest książką głęboką o poważnej tematyce, a takich coraz mniej. Jednakże mimo to nie zawsze zgadzałam się z głównym bohaterem, parę razy nawet mnie zdenerwował. Do tego język, który nie należy do wciągających. Odkładasz książkę bez żalu i idziesz zająć się swoimi sprawami. To chyba największa wada tej książki, dlatego tak dużo czasu zajęło mi czytanie.

Ta historia nie stała się żadnym przełomem w moim życiu, choć wiele rzeczy mi uświadomiła i skłoniła do pewnych przemyśleń. Myślę, że jest to cenna lektura, jednak dla ludzi trochę bardziej zaangażowanych w wiarę. Ateistów i agnostyków radykalne poglądy Brata Yuna mogą tylko zniechęcić, a ciągle cuda podważyć wiarygodność. Nie sądzę, aby to była książka do nawrócenia na chrześcijańską wiarę. Bardziej do jej umocnienia. Nie mniej jednak polecam, jeśli macie ochotę na ambitniejszą pozycję.

Książka "Człowiek z nieba" jest, jak dla mnie niesamowitym przykładem życia prawdziwego chrześcijanina. Miejsca, w których Bóg faktycznie stoi obok. Ludzie, dla których słowa: oddanie i wiara mają znaczenie całkowicie pierwotne. Duch Święty wszechobecny i wszech działający. Człowiek z NIEBA pokazujący na czym polega życie pełne poświęcenia i jak ważny jest ogień, którego brakuje dziś ludziom żyjącym bez przeszkód i ograniczeń.
Historia "Człowieka z nieba" ukazuje nam sytuacje Chińskich chrześcijan, objaśnia w jaki sposób rozszerza się tam wiara i przedstawia misję jaką Chiński Kościół otrzymał.
Zdruzgotało mnie, że we współczesnych czasach, niektórzy ludzie muszą borykać się z tak ogromnymi problemami, przemocą fizyczną i psychiczną, ograniczeniami związanymi z brakiem wolności religijnej. Przykłady życia żywcem z biblijnego świata, wręcz archaicznego świata, a jednak wciąż tak podobnego do dziś.
Moc Boga... Niesamowita moc Boga...
Czy my, zwykli MY potrafilibyśmy do tego stopnia poświęcić swoje życie Jezusowi? Czy wiemy, co tak naprawdę znaczy kochać Boga? Na czym polega stawianie Boga na pierwszym miejscu nawet przed rodziną? Z tymi pytaniami borykałam się od pierwszych stron książki. I z tymi pytaniami ta książka mnie zostawiła.

Oprócz opisu niewiarygodnych cierpień i prześladowań chińskich chrześcijan poruszają mnie głęboko opisy wzajemnych relacji między braćmi i siostrami w tamtejszym Kościele: ich wzajemna miłość i walka o jedność. Również niezmiernie urzeka mnie postawa autora pełna otwartości wobec chrześcijan innych wyznań, a także to z jakim szacunkiem wyrażał się o swojej żonie oraz innych kobietach-swoich współpracownicach chrześcijankach

Polecam.Mocna i budujaca wiare.

Polecam.Mocna i budujaca wiare.

• Chrześcijaństwo
  • Wiara