Mam sto lat i chciałabym wam powiedzieć...

Tłumaczenie: Tomasz Gałuszka OP
Wydawnictwo: Esprit
J'i 100 ans et je voudrais vous dire
978-83-60040-74-4
wywiad, religia, wspomnienia
religia
Snoopy

L`Osservatore Romano Ulubiona przez Francuzów zakonnica (w roku 2002 została odznaczona francuską Legią Honorową), siostra Emanuela ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Syjonu, przeżyła prawie sto lat. Przygotowując się do śmierci, która dla niej była spotkaniem dziecka z umiłowanym Ojcem, zgodziła się udzielić wywiadu, w którym opowiada o swojej wierze,o trudnościach, które napotkała, i...

z umiłowanym Ojcem, zgodziła się udzielić wywiadu, w którym opowiada o swojej wierze,o trudnościach, które napotkała, i nadziei, która ją ożywiała.

W książce z werwą i szczerością - pełna szczęścia kobieta odpowiada na pytania dwójki dziennikarzy o wybór własnej drogi życiowej, pracę w Turcji i Tunisie, życie z ludźmi wydziedziczonymi w Kairze, walkę z nędzą i o założone przez siebie stowarzyszenie, które w Afryce i Azji kontynuuje jej działalność.
Wyznania siostry Emanueli są pełne smaku, zadziwiające i wzruszające. Prosty język tego świadectwa sprawia, że dostępna jest ona dla każdego czytelnika.

"Ta kobieta wiary wydała wielki prorocki krzyk. A głos proroków zarówno wśród Żydów, narodu wybranego, jak i w Kościele, porusza, budzi, rodzi zakłopotanie"

Kard. Philippe Xavier Barbarin, arcybiskup Lyonu

"Do ostatniego tchnienia siostra Emmanuelle dawała wyraz niewyczerpanej, ogromnej energii i niezachwianej wiary"
Kard. André Vingt-Trois, arcybiskup Paryża

"Umiała apelować do polityków, zwracając się do nich per "ty". W ten sposób mogła lepiej dotknąć naszych serc, podważyć nasze utrwalone przekonania i nasz komfort"
Nicolas Sarkozy, prezydent Francji

"Dla rodaków była ikoną solidarności i troski o biednych i imigrantów. Według ostatnich sondaży Francuzi uznali siostrę Emmanuelle za najpopularniejszą i najbardziej kochaną osobistość swoich czasów".

Scarlett | 2010-09-23
Przeczytana: 23 września 2010

Łatwo wpadam w zachwyt, ale tutaj to już przeginałam. :)
Ta książka jest świetna, naprawdę warto po nią sięgnąć. Zdumiewająca mądrość życiowa tej siostry przyprawia o zawrót głowy. Co ciekawe (i fajne, nie powiem) - ta siostra jest... tak inna, tak różna od zakonnic, z którymi miałam styczność do tej pory.
Jakie jest Wasze pierwsze skojarzenie ze słowem "siostra zakonna"? Nie chciałabym generalizować, ale pewnie większość z Was powiedziałaby coś w stylu: zakonnica = smutna kobieta, która chyba zapomniała, że jest kobietą, może nieco oderwana od rzeczywistości, może trochę 'niedzisiejsza'.
Spoko, miałam podobne odczucia. Sporo zmieniło się za sprawą tej książki.

"Mam sto lat i chciałabym Wam powiedzieć..." to po prostu szczere, ciepłe, może trochę kontrowersyjne wyznanie zakochanej kobiety. Tak! Zakochanej. W Bogu.

Zanim stwierdzicie, że #@$@!& głupoty, zastanówcie się, czy chcielibyście przeczytać coś mądrego, zabawnego i lekkiego jednocześnie. Jeśli tak - zachęcam do...

justi | 2011-07-07

Niezwykła kobieta!