Strusie jajo

Cykl: Dracena przerywa milczenie (tom 2)
Wydawnictwo: Bliskie
powieść polska - 21w.
Ag2S

Bohaterki powieści "Dracena przerywa milczenie", Agata Cyryl i Jola Kapłan podejmują kolejne wyzwanie. Obiecały wprawdzie swoim bliskim, że już nigdy więcej nie dadzą się wplątać w żadne niebezpieczne historie, ale czy jednak mogą pozostać obojętne, kiedy tajemnica sama zapukała do drzwi uczelni, a życie człowieka zawisło na przysłowiowym włosku? Pozornie odrębne zdarzenia powoli zaczynają...

Pozornie odrębne zdarzenia powoli zaczynają się zazębiać i gdy bohaterki są już bliskie rozwiązania zagadki, sprawa wymyka się spod kontroli... Kłopoty to przecież ich specjalność!

A co robi w powieści struś? Oczywiście chowa głowę w piasek!

źródło opisu: [Wydawnictwo Bliskie, 2008]

Meowth | 2016-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2016

Moje drugie i zdecydowanie ostatnie spotkanie z twórczością Mai Kotarskiej.

Już przy pierwszej części cyklu, książce "Dracena przerywa milczenie", pisałam, że jest to prawdziwe i bezproblemowe czytadło, z takich, co to łatwo wchodzą i łatwo wychodzą. Ze "Strusim jajem" jest dokładnie tak samo, idealnie się je poczytuje pomiędzy ubijaniem kotletów, przepierką i myciem podłogi. Ale na dłuższą metę, ale poza tym... Za płytko. Za naiwnie.

Dwie główne bohaterki, niby dojrzałe kobiety, matki i żony, a zachowują się chwilami infantylnie jak dzieci. Relacje jednej z nich z własną bratową - na poziomie skłóconych nastolatek. Nie lepiej z resztą towarzystwa. Aż czytelnik podejrzewa, że przedszkole to lub magiel - a to wydział genetyki w placówce naukowo-badawczej.

Ja rozumiem: miało być zabawnie, dowcipnie. Ale gdy zbyt na siłę zabawnie, zbyt za wszelką cenę, to jest już wcale nie zabawnie.

Wicca | 2011-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2011

Miałam mieszane uczucia co do tej książki po przeczytaniu pierwszej "części" przygód Agatki i Joli,która wydała mi sie nijaka, ale zostałam pozytywnie zaskoczona....Książka lekka, łatwa i przyjemna:)nie umiałam się od niej oderwać, a każda przerwa w czytaniu była nizym katorga:( Lektura w sam raz na chandrę bądź deszczowe popołudnie. Postać Beaty - szalonej plastyczki rewelacyjna:) szkoda, że nie jest jedną z głównych bohaterek, które moim zdaniem są niewyraźne i czegoś w widoczny sposób im brakuje....cała historia ze strusimi jajami wokół której toczy się historia, bardzo interesująca. Dialogi dowcipne, raz po raz wybuchałam śmiechem. Mam nadzieję, że trzecia część jest równie dobra i już nie moge się doczekać aby do niej zasiaść:)

beatak955 | 2016-08-26
Przeczytana: 23 sierpnia 2016

Kolejna z przygód dwóch przyjaciółek Agatki Cyryl i nieodłącznej Joli Kapłan.Tym razem obie panie całkiem przypadkiem odwiedzając fermy strusi będące częścią badań naukowych nadziewają się na aferę kryminalną i jak na wytrawne tropicielki przygód przystało ostro zabierają się za śledztwo ku utrapieniu miejscowej policji. Prześmieszne dialogi i opisy powodują ból brzucha. A wątki dwóch zwierzęcych bohaterek kozy Petruli i papugi Lili wywoływały u mnie salwy śmiechu .Polecam każdemu kto ma ochotę przenieśc się w ten zabawny świat

makomt | 2013-11-30
Na półkach: Przeczytane, 2013, Z biblioteki
Przeczytana: 29 listopada 2013

Maja Kotarska jest absolwentką Wydziału Biologii AR we Wrocławiu, parała się w życiu różnymi zajęciami, dzięki czemu zebrała wiele doświadczeń, a także pomysłów.

"Strusie jajo" jest kolejną powieścią, po "Dracena przerywa milczenie", o przygodach dwóch przyjaciółek Agaty Cyryl i Joli Kapłan, ale dla mnie jednak jest to pierwsze spotkanie z autorką.

W związku ze zbliżającą się reorganizacją uczelni zarządzająca katedrą profesor Podgórska nakłada na podwładnych obowiązek przeprowadzania badań nad strusiami. Wiąże się to bezpośrednio z wyjazdami na strusie fermy oraz z zaopatrzeniem katedry w strusie jaja. Na jedną z takich ferm wyruszają Agata i Jola, a także bratowa tej pierwszej - Beata, i to właśnie ona jest kluczową postacią, która ma wpływ na dalsze wydarzenia mające miejsce na uczelni oraz w życiu bohaterek. Beata oraz strusie jaja stanowią przyczynę zdarzeń, których uczestnicy nie mają pojęcia o co dokładnie chodzi. A główne bohaterki postanawiają rozwiązać zagadkę, która...

ElViento | 2013-06-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 01 czerwca 2013

Kolejna bardzo udana książka Mai. Dużo humoru, nieoczekiwane sytuacje, barwne postaci. Szybka akcja i ciekawe tło wydarzeń. Polecam :)

ANNA | 2015-11-04
Na półkach: Nigdy więcej, Przeczytane

Po przeczytaniu ,,Dracena przerywa milczenie" z wielkim entuzjazmem sięgam po kolejną pozycję tej autorki, z nadzieją, że będzie równie dobra jak i poprzednia a może nawet i lepsza. Niestety nic takiego. Nudna i o niczym. Niby kolejna zagadka, jakaś tajemnica, ciemne typy, próba wciśnięcia humoru , ale to wszystko. I tylko przy życiu trzymała mnie koza Petrula. Jednak nie zrażam się do autorki, mam w planie kolejne jej pozycje.

Energia | 2015-01-27
Przeczytana: 05 października 2014

Uśmiałam się do łez, druga część jest od niebo lepsza od poprzedniej ponieważ jest zabawniejsza, więcej się dzieje, sporo zaskakujących momentów.

Stwarzało mi problem czy akcja toczy się tego samego dnia czy już następnego, czy rano, czy wieczorem, czasami też nie wiadomo było czy dzieje się w samochodzie czy już w domu.

eMka_Bezunia | 2015-01-07

Agata i Jola znane z " Dracena przerywa milczenie " znowu bawią się w detektywów ( przyprawiając zarówno swoich bliskich jak i szanowną policję o nerwicę ) i oczywiście pakują się w kłopoty. Wszystkim tym, którzy spodziewają się typowego kryminału - odradzam. Dla mnie książki pani Mai pachną trochę stylem pisania pani Joanny Chmielewskiej. Bo przecież jest trup, jest szajka a absurd niektórych sytuacji sprawia, że w momentach w których powinieneś się bać parskasz śmiechem. Dla mnie książka fajna.

Kanarek | 2010-09-09
Przeczytana: 09 września 2010

Polecam, szczególnie na chandrę. Kryminał napisany z "jajem". szereg barwnych postaci, nieporozumień, nietuzinkowych zdarzeń. Zaśmiewałam się do łez. Perypetie duetu Agatki Cyryl i Joli Kapłan czyta się jednym tchem.
Dodatkowo w pakiecie koza Petrula i strusie. :-)))))

BaSiUlA | 2014-04-12
Przeczytana: 11 kwietnia 2014

Bardzo lekka, kryminalna i śmieszna lektura. Może być na małe smutki.