Obwód głowy

Wydawnictwo: Czarne
literatura faktu
Agnieszka

Inne wydania

"Obwód głowy" Włodzimierza Nowaka to zbiór znakomitych reportaży o historii i dniu dzisiejszym polsko-niemieckim pogranicza, a zarazem tragiczna opowieść o zdegradowanej i zniszczonej ziemi, czyli o Ziemiach Odzyskanych i jej dziejach. Włodzimierz Nowak opowiada Historię poprzez losy pojedynczych ludzi, zamieszkujących niegdyś i teraz tę zapomnianą prowincję, która dziś żyje z przemytu, handlu i przekrętów. W swoich reportażach, łączących wierność realiom historycznym z wysokim poziomem literackim Nowak pokazuje najrozmaitsze ludzkie losy z tym pograniczem związane. Pisze o masowych samobójstwach Niemców przed nadejściem Rosjan, o Niemcu, walczącym w Armii Krajowej, i o Niemcu biorącym udział w powstaniu warszawskim, o odnajdujących się po latach matce i córce, o ośrodku, w którym przychodziły na świat dzieci czyste rasowo. Pisze o dniu codziennym dzisiejszego pogranicza i o jego fascynującej, poplątanej, brzemiennej w następstwa historii.

allison | 2015-11-30
Przeczytana: 29 listopada 2015

"Obwód głowy" to zbiór mistrzowskich reportaży, w których autor nie szafuje słowem, ale robi na czytelniku ogromne wrażenie treścią i oszczędną formą.

Najbardziej wstrząsnęły mną teksty dotyczące drugiej wojny światowej. Poplątane losy bohaterów są tak burzliwe i przerażające, że ich scenariusz mogły napisać tylko życie i wielka historia.
Autorowi należą się wyrazy uznania za to, że udało mu się dotrzeć do ludzi, którzy na co dzień niechętnie wspominają wojenny koszmar, niejednokrotnie chcą ukryć swą przeszłość albo nie chcą przyznawać się do tego, co przeżyli i robili.
Dzięki pierwszorzędnemu warsztatowi Włodzimierza Nowaka przeżywamy wszystkie burzliwe i niezwykle dramatyczne perypetie bohaterów wraz z nimi. Niejednokrotnie musiałam zrobić sobie przerwę w lekturze, by dojść do siebie po tym, co przeczytałam.

"Obwód głowy" to nie tylko teksty na temat wojny. Na drugą część książki składają się reportaże o powojennym i współczesnym pograniczu polsko-niemieckim. Dominują wśród...

Igor | 2015-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2015

Czytelnik musi się uzbroić w mocne nerwy i nastawić na potężny wstrząs w pierwszych rozdziałach gdzie opisane są historie mające miejsce podczas II wojny światowej. Kolejne rozdziały są nieco łagodniejsze i opisują życie pogranicza niemiecko-polskiego i ludzi tam mieszkających na stałe lub czasowo oraz ich codzienność w zmieniającym się otoczeniu.

Paulina Tasarz | 2016-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2016

Zbiór reportaży z pogranicza polsko- niemieckiego na pewno zapadnie mi w pamięć. Bardzo dobrze napisane, ciekawe reportaże nie tylko z okresu okołowojennego ale także bardziej współczesne.
Powiem że warto chociaż nie czyta sie zbyt łatwo.

Monika | 2011-05-26

Jedną z najbardziej wyrazistych i ważnych scen z filmu Agnieszki Holland „Europa, Europa” jest ta w której główny bohater Sally, chłopak żydowskiego pochodzenia, trafia do niemieckiej szkoły Hitlerjugend i zostaje uznany za rasowego i idealnego aryjczyka ponieważ posiada „perfekcyjne” proporcje ciała, w tym również podręcznikowy obwód głowy. Lekcja anatomii w nazistowskim wydaniu. Ten jeden mały, ale szalenie ważny epizod wyjaśnia i demaskuje absurd hitlerowskich założeń co do czystości rasy. Założeń opartych na fałszywych przesłankach. Trafniej kulturalna norma, determinująca istnienie (precyzyjniej miliony istnień). Podobnie jak stosunki polsko-niemieckie, pełne przesądów i niezrozumienia. Okraszone „zła historią”. Gdzie nadrzędnym czynnikiem określającym wzajemne relacje okazują się konflikty i krzywdy, wzajemna nieufność, szczególnie tragizm nazizmu. Graniczne tak blisko, mentalnie setki kilometrów dystansu. Dystansu, który próbuje zrozumieć i opisać Włodzimierz Nowak w ...

mineymoe | 2012-05-05

Znakomity reportaż, który uświadamia wiele kwestii związanych z polsko-niemieckimi relacjami. Brak nachalności odautorskiej jest atutem, praktycznie nie wyczuwa się obecności autora.

Przyznam, że nie przeczytałam książki do końca, ale tylko dlatego, że nie mogłam znieść opisów niektórych scen z czasów wojny. Nie chodzi o to, że były specjalnie nacechowane okrucieństwem. Były po prostu prawdziwe i ten realizm był paraliżujący.

Jarek1983 | 2015-11-03
Przeczytana: 18 października 2015

Włodzimierz Nowak opisał relacje polsko – niemieckie bez zbędnych ozdobników.
Gdybym miał, przez moment, władzę sprawczą nad kształtowaniem narodowej mentalności to wtłoczyłbym „Obwód głowy” do wszystkich głów tak głęboko, jak głęboko w świadomości społecznej tkwi sienkiewiczowska mitologia. Nowak wziął na warsztat zarówno te najboleśniejsze sprawy z II wojny światowej oraz te bardziej współczesne jak na przykład granica. W historie opowiedziane w tej książce często trudno uwierzyć. Są też takie, które dobrze by było, gdyby się nie zdarzyły jak ta o młodym żołnierzu Werhmachtu z okresu Powstania Warszawskiego. Okrutna to rzecz, ale potrzebna dla świadomości obu narodów. To właśnie czyni autor. Pokazuje, nie poucza, nie stoi na ambonie, a każe spojrzeć wszędzie tam, gdzie stereotypy i zaszłości się nie zapuszczają. Nie można żyjąc w Polsce czy Niemczech odpuścić sobie tej lektury.
To piękna książka, mimo wszystko. To książka o triumfie człowieka na ideologią.

Arek | 2011-02-14
Przeczytana: 13 stycznia 2011

Zaskakujące i wciągające uzupełnienie do wiedzy o historii współczesnej: niby wiemy, że nie wszyscy Niemcy byli źli. Nowak pokazuje dlaczego Niemcy wojenni, powojenni i współcześni są inni niż sobie wyobrażam: nie tacy bogaci, jak się wydaje (przynajmniej ci Wschodni), nie tacy źli, jak myślałem po "Czterech pancernych". Choć wybielania tu niewiele, bo i nie o to chodzi. Weźmy historię o masowych samobójstwach przy wkraczaniu Armii Czerwonej: to w gruncie rzeczy mały esej o niemieckiej duszy (czy jeszcze istniejącej w tej formie?). Chyba cała książka, która wbrew pozorom ma wewnętrzna chronologię, w całości składa się w taki portret przemian duszy Niemców. Fascynujący i odkrywczy - a zbudowany głównie na słuchaniu i nikłej obecności reportera.

Kredenz | 2013-10-26
Przeczytana: kwiecień 2013

Włodzimierz Nowak jest mistrzem polskiego reportażu. Opisane przez niego historie są tak nieprawdopodobne, ze aż trudno w nie uwierzyć. Reportaże dotyczą historii z czasów wojny i okresu powojennego oraz trudnych losów ludzi żyjących an Ziemiach Odzyskanych.

kadath | 2013-05-06
Przeczytana: 2013 rok

Bardzo dobry zbiór reportaży. Duże wrażenie zrobił na mnie szczególnie tekst „Mój warszawski szał”, przedstawiający losy Powstania Warszawskiego oczami niemieckiego żołnierza. Bardzo mocna i prawdziwa literatura.

Bebunio | 2017-03-25
Przeczytana: 25 marca 2017

Wstrząsające, wyczerpujące, w punkt - to słowa, które same nasuwają się po przeczytaniu reportaży. Choć od ich publikacji minęło już co najmniej 10 lat, nie tracą na wartości.

Zamek Reporterów – spotkanie z Włodzimierzem Nowakiem

W ramach rocznego cyklu Zamek Reporterów już jutro o godzinie 18 w poznańskim CK Zamek odbędzie się spotkanie z Włodzimierzem Nowakiem, reporterem „Gazety Wyborczej”, szefem „Dużego Formatu” i autorem książki „Serce narodu koło przystanku”, nominowanej do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Czwartek w świecie reportażu

W najbliższy czwartek gratka dla fanów reportażu. W Wojewódzkiej Bibliotece i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu odbędzie się spotkanie z Lidią Ostałowską, Włodzimierzem Nowakiem i Filipem Springerem, którzy opowiedzą o pracy reporterskiej oraz o swoich książkach.