Obwód głowy

Włodzimierz Nowak Wydawnictwo: Dowody na Istnienie Seria: Faktyczny Dom Kultury literatura faktu
2015-09-01
2015-09-01
Faktyczny Dom Kultury
obwód głowy Noc w Wildenhagen Mój warszawski szał
Inne

Część historii niesamowicie ciekawa i edukująca, część wydawała mi się niepotrzebna. Warto pamiętać, że książka była pisana w 2007 roku, więc mnóstwo nawiązań i odwołań do czasów współczesnych jest już nieaktualną przeszłością.

Warto przeczytać, zwłaszcza dla innej perspektywy powstania warszawskiego.

Na półkach: , , , , , , , , , ,

Jak mocno druga wojna światowa wpływa nadal, 80 lat po jej wybuchu, na losy wielu ludzi, pokazuje Włodzimierz Nowak w jednym z najlepszych zbiorów reportaży, jakie udało mi się dotychczas przeczytać.

Znajdą się tu historie niezwykle wzruszające („Serce majkino...”), zastanawiające („O Wandzie...” i „Brzegi coraz bliżej...”), przerażające („Mój warszawski szał”),...

Zbiór naprawdę dobrych reportaży o Niemcach i o miejscach, które po II wojnie światowej nosiły dumną nazwę Ziem Odzyskanych - trudno powiedzieć na jakiej podstawie, ale w komunie każde hasło, byle górnolotne miało uzasadnienie.
Są tu historie dawnych mieszkańców, niekoniecznie Niemców, ale i opowieści całkiem współczesne, niektóre sprzed wejścia Polski do UE.
Wiele z nich...

Będzie bolało.

A boleć musi, bo to pozycja wagi superciężkiej. Bestiariusz przypadków ludzkich, historie niezmyślone.
To zbiór, niemal przyrodnicza, bezstronna wiwisekcja katów i oprawców, ludzi zezwierzęconych i człekopodobnych, mających władzę i moc oraz tych przed tą mocą i władzą się kulących. „Obwód” to zoom na wojnę oraz pełne blizn i ran szarpanych pożycie...

Niezwykła książka opisująca niezwykłe wydarzenia. Ile takich historii jest jeszcze nieodkrytych i nieopisanych. Aż żal, że znaczna część z nich nigdy nie zostanie przekazana nam ludziom współczesnym, a to wspaniała lekcja historii i życia.

Reportaż o powstaniu warszawskim z perspektywy żołnierza Wehrmachtu, który walczy już nie o miasto, a o własne przetrwanie, powinien czytać każdy młody Polak w szkole zaraz po "Pamiętniku..." Białoszewskiego.Sama żałuję, że poznałam ten tekst tak późno, nie wtedy, gdy potrzebowałam go najbardziej. Tak bardzo brakuje tej perspektywy w nauczaniu! Niesamowite historie zebrane...

rewelacyjna

Wstrząsające, wyczerpujące, w punkt - to słowa, które same nasuwają się po przeczytaniu reportaży. Choć od ich publikacji minęło już co najmniej 10 lat, nie tracą na wartości.

Polecam wszystkim, którzy chcą usłyszeć historie nie opowiedziane a które dotknęły bardzo wielu ludzi. Niektóre zapierają dech w piersiach! Jazda bez trzymanki !!!

Zbiór reportaży z pogranicza polsko- niemieckiego na pewno zapadnie mi w pamięć. Bardzo dobrze napisane, ciekawe reportaże nie tylko z okresu okołowojennego ale także bardziej współczesne.
Powiem że warto chociaż nie czyta sie zbyt łatwo.

• Reportaż
  • Literatura faktu
  • Reportaże
  • 2018
  • Chcę w prezencie
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Obwód głowy