Obwód głowy

Okładka książki Obwód głowy
Włodzimierz Nowak Wydawnictwo: Dowody na Istnienie Seria: Faktyczny Dom Kultury reportaż
reportaż
Data 1. wydania:
2009-01-01
obwód głowy Noc w Wildenhagen Mój warszawski szał
Inne

Okładka książki Onyszkiewicz. Bywały szczęśliwe powroty. W rozmowie z Włodzimierzem Nowakiem i Violettą Szostak Włodzimierz Nowak, Violetta Szostak
Ocena 8,5
Onyszkiewicz. ... Włodzimierz Nowak,&...
Okładka książki Dżej Dżej. Rozmowy z Jackiem Jaśkowiakiem prezydentem Poznania Włodzimierz Nowak, Violetta Szostak
Ocena 7,5
Dżej Dżej. Roz... Włodzimierz Nowak,&...
Okładka książki Made in Poland. Antologia reporterów Dużego Formatu Anna Fostakowska, Magdalena Grochowska, Magdalena Grzebałkowska, Piotr Głuchowski, Jacek Hugo-Bader, Wojciech Jagielski, Włodzimierz Kalicki, Tomasz Kwaśniewski, Marcin Kącki, Piotr Lipiński, Michał Matys, Irena Morawska, Włodzimierz Nowak, Lidia Ostałowska, Beata Pawlak, Monika Piątkowska, Grzegorz Sroczyński, Wojciech Staszewski, Katarzyna Surmiak-Domańska, Witold Szabłowski, Mariusz Szczygieł, Leszek K. Talko, Wojciech Tochman
Ocena 7,4
Made in Poland... Anna Fostakowska, M...

Mam mieszane uczucia co do "Obwodu głowy". Z jednej strony jest to z pewnością tom reportaży ważnych (szczególnie wstrząsające są te dotyczące czasów wojennych) i tego nie można mu odmówić. Z drugiej jednak strasznie się zestarzał i reportaże dotyczące Polski ówczesnej (czyli końca XX wieku i początku XXI) są w zasadzie nieaktualne (a przynajmniej o tyle, że jednak świat poszedł mocno do przodu i pewne realia się zmieniły). Jest to tom nierówny zarówno pod względem aktualności, jak i jakości poszczególnych tekstów.

"...nie mozna jedną winą rozliczyć drugiej winy."

"...nie mozna jedną winą rozliczyć drugiej winy."

Arcydzieło reportażu i mistrzostwo opisywania tragicznych, kontrowersyjnych, niejednoznacznych sytuacji. Zanikają proste kalki "dobry i zły"a precyzyjne, krótkie wypowiedzi i relacje pokazują ,że w dramatycznych sytuacjach człowiek bywa bardziej pisany przez swoje życie niż to życie pisze. Jedna z nielicznych książek w których przerwa w czytaniu była spowodowana nadmiarem emocji i poziomem realizmu zwłaszcza wojennego ( podobnie było we wspaniałym" Żołnierzu zimowym", ale to beletrystka, więc inne wątki łagodziły przekaz) Zastanawiałam się nad nijaką okładką ( w księgarni bym po nią nie sięgnęła) ale może chodziło o zrównoważenie nadmiaru emocji i bogactwa treści ?

Reportaż ten składa się z rozdziałów, które pierwotnie były drukowane w "Magazynie Gazety Wyborczej" i "Dużym Formacie". Autor opisuje w nich pogranicze polsko-niemieckie, wspólne i tragiczne losy ludzi tam żyjących.
Reportaże są zróżnicowane, ale to bardzo dobrze, bo mogłam odetchnąć po tych bardzo wstrząsających opisujących historie, które wydarzyły się w czasie II Wojny Światowej.
Książkę polecam, ale uprzedzam, że nie jest to łatwa i przyjemna lektura.

Zróżnicowane opowiadania. I dobrze - poddałabym się, gdyby ciężar każdego był taki, jak tych cięższych.
Różne punkty widzenia. I dobrze - znów wychodzę z bańki przeświadczenia, że wiem wszystko i najlepiej.
Historie dotyczące i dotykające Polaków i Niemców. I dobrze - odkąd mieszkam we Wrocławiu, temat mi zdecydowanie bliższy.
Interesujące tematy. I dobrze - wciągam się w przypadki, które wcześniej znałam w strzępkach albo wcale.
Jak się czytało? Czassami pod górkę. Czegoś mi zabrakło językowo, konstrukcyjnie. Niedobrze - chętnie dałabym więcej punktów.

Interesujące tematy. I dobrze - wciągam się w...

Seria dość zróżnicowanych tematycznie reportaży. Niektóre czytałem z zapartym tchem, a niektóre chciałem momentami pominąć. Ale ogólnie ta książka zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie.

zostań za rogiem
ja odchodzę
tak
za dużo widziałem
mimo ślepoty
czas na nowe czasy
odetnijcie mnie
od tych wskazówek

Seria reportaży z pogranicza.Na pohybel stereotypom...złodzieje i naziści dostają głos.Nie krzyczą..to tylko Odra.Czasem płaczą..to tylko życie.Próbują...to tylko konieczność.Wspominają...to tylko obowiązek.Jesteśmy zbyt podobni żeby się różnić..aż tak..
Rozumiem (mam nadzieję) przesłanie i powód,i szanuję,ale..jakoś mnie to nie poniosło...to źle?...

zostań za rogiem
czas na nowe czasy
odetnijcie mnie
od tych wskazówek

W notce nt „Serce narodu koło przystanku” tegoż autora pytałem:
„…. Pewne 10/10, a do innych recenzentów pytanie: jakie macie zastrzeżenia, skoro nie dajecie 10 gwiazdek ? ..”
Pytanie pozostaje aktualne i przy tym zbiorze reportaży, a zainteresowanym polecam recenzję: https://culture.pl/pl/dzielo/wlodzimierz-nowak-obwod-glowy
Szkoda gadać! 10/10

W notce nt „Serce narodu koło przystanku” tegoż autora pytałem:
Szkoda gadać! 10/10

Jestem pod głębokim wrażeniem sztuki, której dokonał Autor: napisał książkę na temat tak trudny, a mimo to bardzo lekkostrawną, choć po niektórych akapitach musiałem oderwać się na kilka chwil.

Część historii niesamowicie ciekawa i edukująca, część wydawała mi się niepotrzebna. Warto pamiętać, że książka była pisana w 2007 roku, więc mnóstwo nawiązań i odwołań do czasów współczesnych jest już nieaktualną przeszłością.

Warto przeczytać, zwłaszcza dla innej perspektywy powstania warszawskiego.

Warto przeczytać, zwłaszcza dla innej perspektywy powstania warszawskiego.

Dodaj cytat z książki Obwód głowy