Okładka książki Onyszkiewicz. Bywały szczęśliwe powroty. W rozmowie z Włodzimierzem Nowakiem i Violettą Szostak Włodzimierz Nowak, Violetta Szostak
Włodzimierz NowakVioletta Szostak Wydawnictwo: Agora biografia, autobiografia, pamiętnik
Agora
2022-03-23
2022-03-23

Okładka książki Dżej Dżej. Rozmowy z Jackiem Jaśkowiakiem prezydentem Poznania Włodzimierz Nowak, Violetta Szostak
Dżej Dżej. Roz... Włodzimierz Nowak,&...
Okładka książki Made in Poland. Antologia reporterów Dużego Formatu Anna Fostakowska, Piotr Głuchowski, Magdalena Grochowska, Magdalena Grzebałkowska, Jacek Hugo-Bader, Wojciech Jagielski, Marcin Kącki, Włodzimierz Kalicki, Tomasz Kwaśniewski, Piotr Lipiński, Michał Matys, Irena Morawska, Włodzimierz Nowak, Lidia Ostałowska, Beata Pawlak, Monika Piątkowska, Grzegorz Sroczyński, Wojciech Staszewski, Katarzyna Surmiak-Domańska, Witold Szabłowski, Mariusz Szczygieł, Leszek K. Talko, Wojciech Tochman
Made in Poland... Anna Fostakowska, P...

Wywiad z Panem Onyszkiewiczem byłym rzecznikiem Solidarności to pokłady wiedzy z najnowszej historii Polski, których nie oświadczysz w żadnym podręczniku. W tle Geremek, Wałęsa, Mazowiecki, Jaruzelski i wielu innych.

Janusz Onyszkiewicz chyba najbardziej stoicki polski polityk. Życiorys oszałamiający, ale trzeba było sporo charakteru, żeby wytrzymać to co spotykał na swojej drodze. Opowiada spokojnie z pewnym nawet z zadowoleniem o swoich, przygodach, osiągnięciach i tragediach. Wszedł do polityki ze świata himalaizmu i świata matematyki, a to niezwykle rzadki przeskok. Początkowo jako rzecznik „Solidarności” wygrywał z Urbanem spokojem, logiką i kulturą osobistą. Później było już tylko gorzej, ministerstwo obrony to klęska, wynikła w błędnej koncepcji wymuszanej przez Geremka et consortes.
Ale w sumie: Czapki z głów.

Niesamowicie ciekawa książka. Gorąco polecam. Moim jedynym zarzutem jest damski głos w audiobooku (nie jestem pewna, czy to Maria Seweryn, czy inna z pań),koszmarna intonacja, przerysowanie i jakieś nieprzystająca egzaltacja w porównaniu do pozostałych lektorów. I to ciche przekleństwo, jak się pan Zadura pomylił :D
Natomiast życie pana Onyszkiewicza jest przeciekawe.

Natomiast życie pana Onyszkiewicza jest przeciekawe.

Dlaczego biografia Onyszkiewicza? Trudno powiedzieć. Moja zasada dla biografii jest taka, że czytam o ludziach których znam (w znaczeniu znam ich dokonania) i lubię lub chcę poznać, bo w jakiś sposób mnie zainteresowali. W przypadku tej biografii było tak, że znalazłam ją w Empiku i jakoś nic innego bardziej interesującego się nie trafiło;-) Matematyk, opozycjonista, rzecznik Solidarności, minister obrony narodowej w rządzie Hanny Suchockiej i Jerzego Buzka, speleolog, himalaista - sporo by zainteresować, dodatkowo zapowiedź wydawcy, że 'tą jedną biografią można wypełnić kilka życiorysów'. Postanowiłam sprawdzić. Próba wypadła pozytywnie, lektura ciekawa i osoba bohatera sympatyczna.
Biografia to może myląca kategoria i nie do końca pasuje do tej książki, ponieważ jest to zapis rozmów z Januszem Onyszkiewiczem, a nie przedstawienie jego życia z perspektywy autorów. Niemniej, rozmowy dotyczą życia, życiowych wyborów, rodziny, pracy, działalności społecznej i zawodowej, stąd kryteria dla biografii są spełnione.
Podsumowanie wydawcy okazało się prawdziwe, biografia niezwykle interesująca, a podczas czytania przerabiamy historię współczesną Polski i nie jest to żaden chłam na zamówienie Czarnka, lecz relacja świadka historii. Gorąco polecam.

Nie lubiłem Pana Janusza, szczególnie zniechęcał mnie wywiadami w TV. Raczej mało było treści tylko ogólne nakreślenie linii. Dwa tygodnie temu przeczytałem wywiad o obecnej sytuacji w Europie... i były minister mnie ponownie zaskoczył. Rzeczowością a nawet precyzją. Więc gdy po coś innego poszedłem do księgarni... zobaczyłem i kupiłem. Przygody w jaskiniach i wspinaczka. Tutaj mi Pan minister zaimponował... precyzją matematyczną. Poruszająca jest ta część rozmowy. Gdy państwo dziennikarze przechodzą do sfery politycznej to o dziwo, odstają od swojego rozmówcy. Nawet w kilku pytaniach wykazują się błędem. Czyli nie dopytują o ważne szczegóły, te z lat 80. Po prostu, tak myślę, okres solidarnościowy chyba został "niedoczytany". Trochę mnie to interesowało dlatego mam taki niedosyt. Zainteresowały mnie także "lata od Rządu Mazowieckiego i dalej. Przygody Pana ministra z wojskiem, tutaj dziennikarze także mogli być bardziej dociekliwi... ale moim zdaniem wyszło już lepiej. No i wątek NATO jest ciekawy. Szczególnie gdy czytam to dzisiaj. Opowieść prywatno - rodzinną uważam w rozmowie za niezwykle inspirującą i budującą. Nie często politycy potrafią mówić o tych sprawach w tak delikatny i ujmujący sposób. Ale gdy się ma tak dzielną i niezwykłą żonę... to człowiek nie ma innego wyjścia. Musiał się dla ojczyzny poświęcić... i nie jest to złośliwość z mojej strony. Broń Panie Boże ! Dlaczego tak napisałem ? Nie odpowiem... proszę sięgnąć do książki.

Tytuł „Bywały szczęśliwe powroty” idealnie opisuje, to czego doświadczył Onyszkiewicz. Nie wszystkie powroty w jego życiu były szczęśliwe. Jego dwie pierwsze żony nigdy nie wróciły ze swoich wypraw, za to on wiele razy szczęśliwie wracał, czy to z więzienia, czy swoich podróży do swojej trzeciej żony. W rozmowie z Włodzimierzem Nowakiem i Violettą Szostak szczerze opowiada o całym swoim dotychczasowym życiu, o swoich pasjach, karierze w polityce, ale też i o życiu codziennym.

Lubię biografie. Czytam biografie. I choć nie jest to typowa biografia, bo bardziej rozmowa, to z biografią ma wiele wspólnego, ponieważ wyłania się po niej (tej rozmowie) obraz człowieka. Wiem, że nie każdy go lubi, ale nie musi. Jedno powinniśmy mu oddać. Onyszkiewicz jest postacią niebagatelną, oryginalną i bardzo ciekawą. Z pewnością niejedna osoba chciałaby przeżyć tyle co on i zobaczyć na własne oczy, to co on widział.
Książkę czyta się z ogromną ciekawością i z pełnym przekonaniem ją polecam, bo warto dać jej szansę.

Janusz Onyszkiewicz. Himalaista, matematyk, opozycjonista PRL, pierwszy cywil w ministerstwie obrony. Osobą bardzo wyrazista, której biografię, a raczej rozmowę/wywiad czyta się jak najbardziej wciągającą powieść.
Jeśli lubicie biografie, to na pewno pokochacie tę książkę. Jeśli nie czytacie takich publikacji, spróbujcie, bo jest inna od wszystkich, które do tej pory czytałam. Polecam

Rzetelna i dobra biografia, a dokładniej wywiad, który nie koloruje rzeczywistości i pokazuje nam, jak to wszystko wyglądało naprawdę. Pan Janusz Onyszkiewicz, to osoba, którą pewnie mocniej kojarzą starsze osoby, ale ja uważam, że każdy powinien zapoznać się z tą biografią.

Opowieść o dokonaniach i projektach nietuzinkowego wizjonera i człowieka, który przez lata był obecny w naszej polityce.

• - A Przeczytać
  • Egzemplarz recenzencki