Obwód głowy

literatura faktu
Reportaż
literatura polska reportaż Niemcy Ziemie Odzyskane wojna
Inne

Zróżnicowane opowiadania. I dobrze - poddałabym się, gdyby ciężar każdego był taki, jak tych cięższych.
Różne punkty widzenia. I dobrze - znów wychodzę z bańki przeświadczenia, że wiem wszystko i najlepiej.
Historie dotyczące i dotykające Polaków i Niemców. I dobrze - odkąd mieszkam we Wrocławiu, temat mi zdecydowanie bliższy.
Interesujące tematy. I dobrze - wciągam się w...

Seria dość zróżnicowanych tematycznie reportaży. Niektóre czytałem z zapartym tchem, a niektóre chciałem momentami pominąć. Ale ogólnie ta książka zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie.

zostań za rogiem
mimo ślepoty
czas na nowe czasy
odetnijcie mnie
od tych wskazówek

Seria reportaży z pogranicza.Na pohybel stereotypom...złodzieje i naziści dostają głos.Nie krzyczą..to tylko Odra.Czasem płaczą..to tylko życie.Próbują...to tylko konieczność.Wspominają...to tylko obowiązek.Jesteśmy zbyt podobni...

W notce nt „Serce narodu koło przystanku” tegoż autora pytałem:
„…. Pewne 10/10, a do innych recenzentów pytanie: jakie macie zastrzeżenia, skoro nie dajecie 10 gwiazdek ? ..”
Pytanie pozostaje aktualne i przy tym zbiorze reportaży, a zainteresowanym polecam recenzję: https://culture.pl/pl/dzielo/wlodzimierz-nowak-obwod-glowy
Szkoda gadać! 10/10

Jestem pod głębokim wrażeniem sztuki, której dokonał Autor: napisał książkę na temat tak trudny, a mimo to bardzo lekkostrawną, choć po niektórych akapitach musiałem oderwać się na kilka chwil.

Część historii niesamowicie ciekawa i edukująca, część wydawała mi się niepotrzebna. Warto pamiętać, że książka była pisana w 2007 roku, więc mnóstwo nawiązań i odwołań do czasów współczesnych jest już nieaktualną przeszłością.

Warto przeczytać, zwłaszcza dla innej perspektywy powstania warszawskiego.

Na półkach: , , , , , , , , , ,

Jak mocno druga wojna światowa wpływa nadal, 80 lat po jej wybuchu, na losy wielu ludzi, pokazuje Włodzimierz Nowak w jednym z najlepszych zbiorów reportaży, jakie udało mi się dotychczas przeczytać.

Znajdą się tu historie niezwykle wzruszające („Serce majkino...”), zastanawiające („O Wandzie...” i „Brzegi coraz bliżej...”), przerażające („Mój warszawski szał”),...

Zbiór naprawdę dobrych reportaży o Niemcach i o miejscach, które po II wojnie światowej nosiły dumną nazwę Ziem Odzyskanych - trudno powiedzieć na jakiej podstawie, ale w komunie każde hasło, byle górnolotne miało uzasadnienie.
Są tu historie dawnych mieszkańców, niekoniecznie Niemców, ale i opowieści całkiem współczesne, niektóre sprzed wejścia Polski do UE.
Wiele z nich...

Będzie bolało.

A boleć musi, bo to pozycja wagi superciężkiej. Bestiariusz przypadków ludzkich, historie niezmyślone.
To zbiór, niemal przyrodnicza, bezstronna wiwisekcja katów i oprawców, ludzi zezwierzęconych i człekopodobnych, mających władzę i moc oraz tych przed tą mocą i władzą się kulących. „Obwód” to zoom na wojnę oraz pełne blizn i ran szarpanych pożycie...

Niezwykła książka opisująca niezwykłe wydarzenia. Ile takich historii jest jeszcze nieodkrytych i nieopisanych. Aż żal, że znaczna część z nich nigdy nie zostanie przekazana nam ludziom współczesnym, a to wspaniała lekcja historii i życia.

• Reportaż
  • Literatura faktu
  • 2018
  • Reportaże
  • Chcę w prezencie

Dodaj cytat z książki Obwód głowy