literatura faktu
a_iwka

Martin Pollack: Nie znam żadnej innej książki, która tak plastycznie pokazywałaby pogranicze polsko-niemieckie, w przeszłości, ale także dziś. Włodzimierz Nowak opowiada o pojedynczych ludzkich losach i tragediach z dokładnością historyka i empatycznym językiem reportera, sprawiając, że wielkie konteksty historyczne stają się dla czytelnika zrozumiałe. To ważny zbiór reportaży, który powinien być lekturą szkolną zarówno w Polsce, jak i w Niemczech.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Jak mocno druga wojna światowa wpływa nadal, 80 lat po jej wybuchu, na losy wielu ludzi, pokazuje Włodzimierz Nowak w jednym z najlepszych zbiorów reportaży, jakie udało mi się dotychczas przeczytać.

Znajdą się tu historie niezwykle wzruszające („Serce majkino...”), zastanawiające („O Wandzie...” i „Brzegi coraz bliżej...”), przerażające („Mój warszawski szał”), niepojęte („Noc w Wildenhagen”), zaskakujące („Przygody dobrego wojaka Manfreda”), smutne („Obwód głowy”, „Adam z Ewką żyli w raju”), przewrotne („Przejdziem Nysę, przejdziem Odrę”), pokrzepiające („Za Odrę po togę”) i zniechęcające („Radiobudzik pani Mohs” i „Dwie minuty kontra trzy”). Zważywszy, że są to historie prawdziwe, czytelnik otrzymuje przy pomocy tego tomiku znakomity przegląd losów Niemców w Polsce oraz Polaków w Niemczech oraz ma okazję zasmakować specyficznego klimatu, jaki panował (a być może jeszcze nadal panuje) na polsko-niemieckim pograniczu.

Relacje obu narodów charakteryzują się nadal sporą dozą...

Fille | 2019-07-03
Przeczytana: 02 lipca 2019

Zbiór naprawdę dobrych reportaży o Niemcach i o miejscach, które po II wojnie światowej nosiły dumną nazwę Ziem Odzyskanych - trudno powiedzieć na jakiej podstawie, ale w komunie każde hasło, byle górnolotne miało uzasadnienie.
Są tu historie dawnych mieszkańców, niekoniecznie Niemców, ale i opowieści całkiem współczesne, niektóre sprzed wejścia Polski do UE.
Wiele z nich jest przejmujących, w wielu odbija się zawierucha historyczna, która kosiła równo, po obu stronach granicy.
I tylko ten komentarz Martina Pollacka, widniejący na okładce, wciąż mnie smuci. Pollack chciałby żeby "Obwód głowy" był lekturą szkolną, ja, znając rzeczywistość polskiej edukacji też bym sobie tego życzyła. Niestety, polskie dzieci katowane są starociami, nieprzystającymi do rzeczywistości, z których niewiele mogą wynieść dla siebie. To niepierwsza taka książka, która na lekturę nadaje się doskonale. I co z tego? Polska szkoła żyje własnym, wsobnym życiem. Niestety.

Panna_Wodna | 2019-03-04

Będzie bolało.

A boleć musi, bo to pozycja wagi superciężkiej. Bestiariusz przypadków ludzkich, historie niezmyślone.
To zbiór, niemal przyrodnicza, bezstronna wiwisekcja katów i oprawców, ludzi zezwierzęconych i człekopodobnych, mających władzę i moc oraz tych przed tą mocą i władzą się kulących. „Obwód” to zoom na wojnę oraz pełne blizn i ran szarpanych pożycie pogranicza polsko-niemieckiego.

Ale ja lubię książki tej wagi, ponieważ są one wychowawcze. Czytając je łapie się potrzebną perspektywę i adekwatną optykę względem tego, co wokół. Docenia wszystko bardziej.

agucha | 2018-03-11

Niezwykła książka opisująca niezwykłe wydarzenia. Ile takich historii jest jeszcze nieodkrytych i nieopisanych. Aż żal, że znaczna część z nich nigdy nie zostanie przekazana nam ludziom współczesnym, a to wspaniała lekcja historii i życia.

Romsi | 2018-02-10

Reportaż o powstaniu warszawskim z perspektywy żołnierza Wehrmachtu, który walczy już nie o miasto, a o własne przetrwanie, powinien czytać każdy młody Polak w szkole zaraz po "Pamiętniku..." Białoszewskiego.Sama żałuję, że poznałam ten tekst tak późno, nie wtedy, gdy potrzebowałam go najbardziej. Tak bardzo brakuje tej perspektywy w nauczaniu! Niesamowite historie zebrane w "Obwodzie głowy", prawie każda nadaje się na osobną książkę. Powinniśmy wszyscy czytać takie książki i pamiętać, że najtragiczniejszymi ofiarami wojny są zawsze zwykli ludzie, ale nie tylko cywile. Bardzo ważna i piękna książka.

szwedekkatarzyna@op.pl | 2018-02-05

rewelacyjna

Bebunio | 2017-03-25
Przeczytana: 25 marca 2017

Wstrząsające, wyczerpujące, w punkt - to słowa, które same nasuwają się po przeczytaniu reportaży. Choć od ich publikacji minęło już co najmniej 10 lat, nie tracą na wartości.

Aleksandra | 2017-02-17

Polecam wszystkim, którzy chcą usłyszeć historie nie opowiedziane a które dotknęły bardzo wielu ludzi. Niektóre zapierają dech w piersiach! Jazda bez trzymanki !!!

Paulina Tasarz | 2016-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2016

Zbiór reportaży z pogranicza polsko- niemieckiego na pewno zapadnie mi w pamięć. Bardzo dobrze napisane, ciekawe reportaże nie tylko z okresu okołowojennego ale także bardziej współczesne.
Powiem że warto chociaż nie czyta sie zbyt łatwo.

jolasia | 2016-01-04

Znakomite reportaże o polsko-niemieckich sprawach. Trudnych, ale często niejednoznacznych. Zadziwiająco często zaciera się tu wyraźna granica między czarnym i białym. Lektura tym bardziej ważna w obecnej chwili gdy politycy, jak królika z kapelusza, wyciągają zaszłości, rozdrapują stare rany, wstępują na dawno zarośniętą ścieżkę wojenną. Warto wiedzieć więcej i widzieć dalej niż tylko od płota własnego podwórka z prawej do płota własnego podwórka z lewej.