Okładka książki Abonent czasowo niedostępny

Wydawnictwo Skrzat
Abonent, czas, niedostępny
typ
papier
7.27 (279 ocen i 51 opinii)

Opis książki

Marta zmaga się z traumatycznymi przeżyciami i za wszelką cenę pragnie uwolnić się od wspomnień z dzieciństwa; przez lata molestowana przez ojczyma, odrzucona przez matkę. Nadzieją na wyrwanie się z piekła przeszłości jest dla niej Michał. Czy stawi czoła swoim lękom i znajdzie w sobie siłę, by zacząć wszystko na nowo?

Gdzie kupić?

Opinie czytelników
onika | 2014-07-05
Na półkach: Przeczytane, Powieści
Przeczytana: lipiec 2014

„Abonent czasowo niedostępny” to z jednej strony niesamowicie wciągająca powieść, z drugiej książka, którą niesłychanie trudno było mi czytać. Trudność ta wynika z faktu, że pani Ostrowska na 299 stronach zaprezentowała całe spektrum patologii, łamiąc przy tym wiele tematów tabu. Zdarzały się fragmenty, które czytałam zadanie po zdaniu, robiąc długie przerwy między nimi, bo nie byłam w stanie poradzić sobie z ciężarem opowieści. Ale brnęłam w tym bagnie, bo pisarka przykuła moją uwagę bardzo skutecznie.

Centralną postacią powieści i w pewnym sensie soczewką skupiającą wszystkie zdarzenia i bohaterów jest Marta, dwudziestodwuletnia dziewczyna. Stwierdzenie, że nie miała ona łatwego życia, jest nazbyt łagodnym eufemizmem. Pisarka opisuje beznamiętnie sytuację dziewczyny, ale jednocześnie daje czytelnikowi wgląd do głowy Marty. I to już beznamiętne nie jest. Poznajemy koszmary prześladujące dziewczynę, jej myśli, lęki, wątpliwości. I choć początkowo sposób pisania pani Ostrowskiej wydaw...

Katherina87 | 2012-11-20

„Abonent czasowo niedostępny” to jedna z książek, które potrafią wywrzeć duży wpływ na psychikę czytającego, nie każdy może czytać taką literaturę i nie każdy lubi należy dodać.

Główną bohaterką jest Marta, młoda dziewczyna, której od początku życie nie pieściło. Ojca nie zna, wychowuje ją matka z ojczymem. Ma też siostry- bliźniaczki.
Dziewczyna została bardzo mocno doświadczona przez życie: nocami do jej pokoju przychodzi ojczym i molestuje ją. Najgorsze jest to, że matka nie ma o niczym pojęcia, a gdy Marta przełamuje się i mówi mamie o wszystkim ta nie wierzy, a nawet denerwuje się jak ona może takie głupoty wygadywać o ojcu. Matka bardzo kocha Piotra, tak bardzo, że na oczach ma klapki, miłość sprawiła, że nie ma nic ważniejszego a córka staje się wrogiem bo chce zniszczyć jej wspaniale uczucie. Cala ta sytuacja sprawia, że ojczym staje się coraz bardziej zuchwały, czuje się bezkarny bo przecież nikt nie uwierzy kilkunastoletniej „gówniarze”(jak często nazywa Martę) która zmyśla...

Kar | 2011-03-21
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 20 marca 2011

Książkę skończyłam wczoraj wieczorem, a potem długo nie mogłam przez nią zasnąć.
Jeśli macie zły okres w życiu - nie czytajcie jej! Ta książka jest tak smutna i dzieje się w niej tyle złego, że potrafi mocno namieszać w głowie, zasmucić a nawet "zdołować".

Mnie się bardzo podobała, ale ja jestem pod tym kątem trochę "spaczona", więc im trudniejszy temat, tym bardziej daję się wciągnąć. Książka pozostawia po sobie ślad i ukłucie w okolicach mostka...

Osobiście bardzo polecam!

eyesOFsoul | 2011-05-18

Książka dość trudna tematycznie. Jednakże już od pierwszej strony czytelnik czuje, jak zatapia się w tą historię. Bohaterka z problemami... Kiedy pojawia się światło w tunelu, nagle okazuje się, że to nadjeżdżający pociąg.

Myślę, że nikt nie będzie zawiedziony, jeśli już po nią sięgnie.

iwQa67 | 2014-04-28
Na półkach: Obyczajówki, Przeczytane
Przeczytana: 27 kwietnia 2014

„Abonent czasowo niedostępny” to książka opowiadająca historię Marty – młodej dziewczyny z Łodzi. Bita i poniżana przez matkę, molestowana przez ojczyma, zraniona przez pierwszą miłość po tym jak zaszła w ciążę. Wyrzucona z rodzinnego domu, Marta stara sobie ułożyć sama życie. Bliższe poznanie Michała, swojego pracodawcy, sprawia, że los pozornie powoli zaczyna się do niej uśmiechać. Historia, która w dzisiejszych czasach mogłaby zdarzyć się naprawdę.

Klaudia | 2012-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2012

Cholernie wciągająca. Mimo okropnego zmęczenia i bólu głowy czytałam ją aż do ostatniej strony zamiast położyć się spać. Uwielbiam opowieści o ludzkich dramatach. Strasznie smutne wnioski na temat ludzi można wyciągnąć z tej książki.

Asiatek | 2012-01-25
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2012
Przeczytana: 24 stycznia 2012

Książka porusza trudne tematy życiowe Pokazuje dwie skrajności. Ludzi fałszywych, obłudnych i życzliwych, bezinteresownie pomagających inny. Książka mocno oddziałuje na emocje.

Rosepha | 2012-09-08
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 08 września 2012

Książka pani Ewy Ostrowskiej jest podzielona na dwie części. W pierwszej zderzamy się z brutalną przeszłością bohaterki. Molestowana przez ojczyma, bita przez matkę, obciążona całą masą obowiązków (w tym opieką nad młodszymi siostrami). Poznajemy również historię pierwszej miłości Marty. Niestety wraz z niespodziewaną ciążą się kończy. Dziewczyna nie zyskuje wsparcia matki, zaś jej skargi dotyczące ojczyma są dla matki zwykłymi kłamstwami.
W drugiej części bohaterka zaczyna żyć samodzielnie. Zostaje wyrzucona z rodzinnego mieszkania po tym, jak odkryła tajemnicę ojczyma. W tym samym czasie szef Marty wyznaje jej miłość i tak rozpoczyna się jej nowy etap życia.
W książce ukazany jest chyba najgorszy przykład matki. Szaleńczo i ślepo zakochana w nowym mężu nie zauważa, że jej pierworodna córka cierpi. Zachowuje się jak egoistka. Obarcza ją obowiązkami, nie wspiera. Wyrzuca z domu... Niestety takie rzeczy nie są żadną bujdą i zwykłą fantazją. To przykre, że w tak rozwiniętym społeczeńst...

betina360 | 2014-06-09
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 09 czerwca 2014

Musze przyznac ze ksiazka robi na czytelniku duze wrazenie. Marta przezyla w swoim zyciu juz od dziecinstwa bardzo duzo zlych rzeczy.Nie miala wsparcia w matce co bolalo najbardziej.Jako dorosla juz kobieta tez nie miala szczescia.Romans z zonatym facetem przewaznie zle sie konczy.Dobrze ze choc mogla liczyc na zyczliwosc sasiadow i malzenstwo zajmujace sie medycyna.Bardzo jej pomogli w chwili gdy najbardziej tego potrzebowala. W ksiazce jest bardzo duzo emocji i bolu ktorym zadrecza sie mloda kobieta po swoich koszmarnych przezyciach. Bylo tego tak duzo ze ciezko nad tym przejsc do porzadku dziennego i tylko podziwiac ze jeszcze znalazla sile by dac rade dalej zyc.

książek: 1970
krewetka1980 | 2014-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2014

Bardzo ciekawie napisana książka o ludzkich tragediach, ale i nadziejach, o tym, że choćby było nie wiadomo jak źle, to zawsze zdarzy się coś, co na lepsze odmieni życie. Interesująca forma narracji i ciekawie nakreślona postać głównej bohaterki. Czyta się jednym tchem. Polecam

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Ray Bradbury
    94. rocznica
    urodzin
    Książki są po to, by nam przypominać, jacy z nas durnie.
  • Jan Tomkowski
    60. rocznica
    urodzin
    Najprościej mógłbym powiedzieć, że książki otwierają świat: są duchowym bogactwem, szczeblem do kariery, narzędziem rozwoju intelektualnego, źródłem wiedzy. Ale książki są również niebezpieczne. Dlatego równie słuszne wydaje się twierdzenie, że książki świat w jakiś sposób zamykają. Kto raz wszedł d... pokaż więcej
  • Jerzy Jarzębski
    67. rocznica
  • Annie Proulx
    79. rocznica
    urodzin
    Między tym, co wiedział, a tym, w co starał się wierzyć, istniał pewien rozziew, ale nic na to nie można było poradzić, a jeśli nie można czegoś zmienić, trzeba z tym żyć.
  • Peter James
    66. rocznica
    urodzin
    Nic nie trwa wiecznie. Trzeba cierpliwie czekać na właściwy moment, a prędzej czy później dostanie się wielką szansę. Tak jak w przyrodzie. Najwięksi drapieżnicy są też najbardziej cierpliwi.
  • Ladislav Klíma
    136. rocznica
    urodzin
    Czyż człowiek bardziej od czegokolwiek co przynależy rzeczywistości nie kocha cieni, iluzji, widm?
  • Jan Kochanowski
    430. rocznica
    śmierci
    Wy, którzy pospolitą rzeczą władacie, A ludzką sprawiedliwość w ręku trzymacie, Wy mówię, którym ludzi paść poruczono I zwirzchności nad stadem bożym zawierzono: Miejcie to przed oczyma zawżdy swojemi, Żeście miejsce zasiedli boże na ziemi, Z którego macie nie tak swe własne rzeczy, Jako wszyt... pokaż więcej
  • Lucjan Szenwald
    70. rocznica