Abonent czasowo niedostępny

Wydawnictwo: Skrzat
Abonent, czas, niedostępny

Marta zmaga się z traumatycznymi przeżyciami i za wszelką cenę pragnie uwolnić się od wspomnień z dzieciństwa; przez lata molestowana przez ojczyma, odrzucona przez matkę. Nadzieją na wyrwanie się z piekła przeszłości jest dla niej Michał. Czy stawi czoła swoim lękom i znajdzie w sobie siłę, by zacząć wszystko na nowo?

• Portugalia

Wyśnione miejsca
Brenna Yovanoff

7,37 (71 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
książek: 1987
onika | 2014-07-05
Na półkach: Powieści, Przeczytane
Przeczytana: lipiec 2014

„Abonent czasowo niedostępny” to z jednej strony niesamowicie wciągająca powieść, z drugiej książka, którą niesłychanie trudno było mi czytać. Trudność ta wynika z faktu, że pani Ostrowska na 299 stronach zaprezentowała całe spektrum patologii, łamiąc przy tym wiele tematów tabu. Zdarzały się fragmenty, które czytałam zadanie po zdaniu, robiąc długie przerwy między nimi, bo nie byłam w stanie poradzić sobie z ciężarem opowieści. Ale brnęłam w tym bagnie, bo pisarka przykuła moją uwagę bardzo skutecznie.

Centralną postacią powieści i w pewnym sensie soczewką skupiającą wszystkie zdarzenia i bohaterów jest Marta, dwudziestodwuletnia dziewczyna. Stwierdzenie, że nie miała ona łatwego życia, jest nazbyt łagodnym eufemizmem. Pisarka opisuje beznamiętnie sytuację dziewczyny, ale jednocześnie daje czytelnikowi wgląd do głowy Marty. I to już beznamiętne nie jest. Poznajemy koszmary prześladujące dziewczynę, jej myśli, lęki, wątpliwości. I choć początkowo sposób pisania pani Ostrowskiej...

książek: 2056
wiejskifilozof | 2016-03-28

Bardzo mnie ta książka.I zasmuciła i przeraziła i wzruszyła.
Bo to historia o pewnej dziewczynie,która Marta się nazywa.
Co ona przeżyła w młodych latach,to koszmar.
Marta była molestowana,przez ojczyma.
A matka nie robiła nic,by Marcie pomóc.
I to było bardzo smutne,że dziewczyna była z tym sama.

Ale Marta dorosła i gdy,miała 22 lata.Poszła do pracy jako sekretarka.
I tam poznała Michała...

Tak,tu się zatrzymam i nie zdradzę.Nic więcej.Reszta książki to majstersztyk.

Jestem wzruszony i psychicznie szczęśliwy,że mogłem przeczytać te książkę.
Bardzo wspaniała.

tatiasza | 2016-04-24

Książka od której trudno się oderwać, zastawić samej sobie...
Marta, młoda kobieta wykorzystywana seksualnie przez ojczyma, bita i poniewierana przez matkę, traci synka, bardzo samotna, próbuję się odnaleźć w dorosłym życiu.
Skąd ta młoda kobieta po wszystkim co przeszła znajduje siłę by dalej żyć, skąd bierze energię by zająć się młodszymi siostrami...
Książka pełna bólu, bezsilności, strasznych myśli Marty, tyle smutku.
Choć opowiada o okropnych przeżyciach, jest piękna.
Polecam.

Katherina87 | 2012-11-20

„Abonent czasowo niedostępny” to jedna z książek, które potrafią wywrzeć duży wpływ na psychikę czytającego, nie każdy może czytać taką literaturę i nie każdy lubi należy dodać.

Główną bohaterką jest Marta, młoda dziewczyna, której od początku życie nie pieściło. Ojca nie zna, wychowuje ją matka z ojczymem. Ma też siostry- bliźniaczki.
Dziewczyna została bardzo mocno doświadczona przez życie: nocami do jej pokoju przychodzi ojczym i molestuje ją. Najgorsze jest to, że matka nie ma o niczym pojęcia, a gdy Marta przełamuje się i mówi mamie o wszystkim ta nie wierzy, a nawet denerwuje się jak ona może takie głupoty wygadywać o ojcu. Matka bardzo kocha Piotra, tak bardzo, że na oczach ma klapki, miłość sprawiła, że nie ma nic ważniejszego a córka staje się wrogiem bo chce zniszczyć jej wspaniale uczucie. Cala ta sytuacja sprawia, że ojczym staje się coraz bardziej zuchwały, czuje się bezkarny bo przecież nikt nie uwierzy kilkunastoletniej „gówniarze”(jak często nazywa Martę) która...

Kar | 2011-03-21
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 20 marca 2011

Książkę skończyłam wczoraj wieczorem, a potem długo nie mogłam przez nią zasnąć.
Jeśli macie zły okres w życiu - nie czytajcie jej! Ta książka jest tak smutna i dzieje się w niej tyle złego, że potrafi mocno namieszać w głowie, zasmucić a nawet "zdołować".

Mnie się bardzo podobała, ale ja jestem pod tym kątem trochę "spaczona", więc im trudniejszy temat, tym bardziej daję się wciągnąć. Książka pozostawia po sobie ślad i ukłucie w okolicach mostka...

Osobiście bardzo polecam!

Ania C | 2015-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2015

Ksiazka "Abonent czasowo niedostepny" to ciekawa, wciagajaca lektura, aczkolwiek nie rozplywam sie nad nia w zachwycie.
Autorka porusza wiele problemow, jak chociazby, molestowanie seksualne, postrzeganie czlowieka przez pryzmat jego statusu spolecznego, chorobliwe dbanie o nieskazitelna reputacje w srodowisku kosztem szczescia bliskich, problematycznosc milosnej relacji szef - podwladna.
Pani Ostrowska bezblednie odtworzyla realia panujace na Naszej polskiej ziemi, ktorym daleko do 'american dream', i chwala jej za to, gdyz dzieki temu, ksiazka staje sie blizsza sercu czytelnika.
Najwieksza wada powiesci jest odczucie przesytu towarzyszace lekturze tej pozycji. Fabula jest przekombinowana, przez co momentami mialam wrazenie, ze czytam scenariusz wenezualskiego tasiemca, gdzie nieszczescia mnoza sie, niby grzyby po deszczu. Za duzo wszystkiego.

Slow kilka o fabule.

Marta, glowna bohaterka, to mloda kobieta, ktora zycie doswiadczylo bolesnie. Molestowana przez ojczyma,...

Oddając się tej lekturze możemy spotkać się z ambiwalentnym stosunkiem do niej, ogromem odczuć, które mogą przytłoczyć do tego stopnia, że nie bedzie się chciało kontynuować. Ostrowska w pewien sposób sprawdza tym swoich czytelników, czy uda im się przejść przez to piekło wraz z bohaterką? czy się poddadzą? A jesli tak, to w którym momencie? Może wtedy gdy Marta chciała pójść na Dworzec Fabryczny?

Niezwykle ważne aspekty życia rodzinnego: molestowanie dziecka, brak poczucia bezpieczeństwa, miłości. To tak jakby mieć pełną rodzinę, a nie mieć jej wcale, gdy dorośli są bardziej zapatrzeni w swoje potrzeby, a jeśli działają na rzecz swoich dzieci, to tylko z egoistycznych pobudek. I dalsze życie w poczuciu krzywdy, braku wsparcia, odrzucenie zarówno przez matkę jak i pózniej przez mężczyznę. Książka o relacjach rodzinnych, ale i między dwojgiem dorosłych ludzi, o przebrnięciu przez trudny czas dzieciństwa i odnalezieniu się potem w świecie dorosłym. Niestety, ale męska dojrzałość nie...

eyesOFsoul | 2011-05-18

Książka dość trudna tematycznie. Jednakże już od pierwszej strony czytelnik czuje, jak zatapia się w tą historię. Bohaterka z problemami... Kiedy pojawia się światło w tunelu, nagle okazuje się, że to nadjeżdżający pociąg.

Myślę, że nikt nie będzie zawiedziony, jeśli już po nią sięgnie.

Klaudia | 2012-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2012

Cholernie wciągająca. Mimo okropnego zmęczenia i bólu głowy czytałam ją aż do ostatniej strony zamiast położyć się spać. Uwielbiam opowieści o ludzkich dramatach. Strasznie smutne wnioski na temat ludzi można wyciągnąć z tej książki.

MartaKu | 2015-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2015

Wow, książka naprawdę bardzo dobra. Wciąga niemiłosiernie. Czytałam każdą stronę z wielkim zainteresowanie. Czuje przez to jakieś dziwne wyrzuty sumienia. Bo dziwnie się czuje mając świadomość jak bardzo intrygowało mnie nieszczęście głównej bohaterki. Byłam ciekawa jak poradzi sobie z takim ogromnym cierpieniem, odrzuceniem, samotnością, bólem, niezrozumieniem, wzgardzeniem, wyzywaniem, itd. Czekałam w napięciu na moment załamania Marty. Przez cały czas zadawałam sobie pytania: czy Marta da radę udźwignąć to wszystko, czy pójdzie na dworzec fabryczny?