Abonent czasowo niedostępny

Wydawnictwo: Skrzat
7,27 (342 ocen i 63 opinie)
Abonent, czas, niedostępny

Marta zmaga się z traumatycznymi przeżyciami i za wszelką cenę pragnie uwolnić się od wspomnień z dzieciństwa; przez lata molestowana przez ojczyma, odrzucona przez matkę. Nadzieją na wyrwanie się z piekła przeszłości jest dla niej Michał. Czy stawi czoła swoim lękom i znajdzie w sobie siłę, by zacząć wszystko na nowo?

Sklep

• 450 stron
  • Powrót do Daringham Hall
  • Ekspozycja
  • Sekret Sonji
  • Alan Stoob, łowca nazistów
  • Zwykły człowiek
  • Silver. Powrót na Wyspę Skarbów
  • Z jednym wyjątkiem

8,4 (5 ocen i opinii)
Sekret Sonji
Åsa Hellberg

7,75 (4 ocen i opinii)
Alan Stoob, łowca nazistów
Saul Wordsworth

9 (1 ocen i opinii)
Zwykły człowiek
Graeme Cameron

9,33 (3 ocen i opinii)
Silver. Powrót na Wyspę Skarbów
Andrew Motion

Oddam ci słońce
Jandy Nelson

8,73 (15 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
onika | 2014-07-05
Na półkach: Powieści, Przeczytane
Przeczytana: lipiec 2014

„Abonent czasowo niedostępny” to z jednej strony niesamowicie wciągająca powieść, z drugiej książka, którą niesłychanie trudno było mi czytać. Trudność ta wynika z faktu, że pani Ostrowska na 299 stronach zaprezentowała całe spektrum patologii, łamiąc przy tym wiele tematów tabu. Zdarzały się fragmenty, które czytałam zadanie po zdaniu, robiąc długie przerwy między nimi, bo nie byłam w stanie poradzić sobie z ciężarem opowieści. Ale brnęłam w tym bagnie, bo pisarka przykuła moją uwagę bardzo skutecznie.

Centralną postacią powieści i w pewnym sensie soczewką skupiającą wszystkie zdarzenia i bohaterów jest Marta, dwudziestodwuletnia dziewczyna. Stwierdzenie, że nie miała ona łatwego życia, jest nazbyt łagodnym eufemizmem. Pisarka opisuje beznamiętnie sytuację dziewczyny, ale jednocześnie daje czytelnikowi wgląd do głowy Marty. I to już beznamiętne nie jest. Poznajemy koszmary prześladujące dziewczynę, jej myśli, lęki, wątpliwości. I choć początkowo sposób pisania pani Ostrowskiej...

Katherina87 | 2012-11-20

„Abonent czasowo niedostępny” to jedna z książek, które potrafią wywrzeć duży wpływ na psychikę czytającego, nie każdy może czytać taką literaturę i nie każdy lubi należy dodać.

Główną bohaterką jest Marta, młoda dziewczyna, której od początku życie nie pieściło. Ojca nie zna, wychowuje ją matka z ojczymem. Ma też siostry- bliźniaczki.
Dziewczyna została bardzo mocno doświadczona przez życie: nocami do jej pokoju przychodzi ojczym i molestuje ją. Najgorsze jest to, że matka nie ma o niczym pojęcia, a gdy Marta przełamuje się i mówi mamie o wszystkim ta nie wierzy, a nawet denerwuje się jak ona może takie głupoty wygadywać o ojcu. Matka bardzo kocha Piotra, tak bardzo, że na oczach ma klapki, miłość sprawiła, że nie ma nic ważniejszego a córka staje się wrogiem bo chce zniszczyć jej wspaniale uczucie. Cala ta sytuacja sprawia, że ojczym staje się coraz bardziej zuchwały, czuje się bezkarny bo przecież nikt nie uwierzy kilkunastoletniej „gówniarze”(jak często nazywa Martę) która...

Kar | 2011-03-21
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 20 marca 2011

Książkę skończyłam wczoraj wieczorem, a potem długo nie mogłam przez nią zasnąć.
Jeśli macie zły okres w życiu - nie czytajcie jej! Ta książka jest tak smutna i dzieje się w niej tyle złego, że potrafi mocno namieszać w głowie, zasmucić a nawet "zdołować".

Mnie się bardzo podobała, ale ja jestem pod tym kątem trochę "spaczona", więc im trudniejszy temat, tym bardziej daję się wciągnąć. Książka pozostawia po sobie ślad i ukłucie w okolicach mostka...

Osobiście bardzo polecam!

eyesOFsoul | 2011-05-18

Książka dość trudna tematycznie. Jednakże już od pierwszej strony czytelnik czuje, jak zatapia się w tą historię. Bohaterka z problemami... Kiedy pojawia się światło w tunelu, nagle okazuje się, że to nadjeżdżający pociąg.

Myślę, że nikt nie będzie zawiedziony, jeśli już po nią sięgnie.

Ania | 2015-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2015

Ksiazka "Abonent czasowo niedostepny" to ciekawa, wciagajaca lektura, aczkolwiek nie rozplywam sie nad nia w zachwycie.
Autorka porusza wiele problemow, jak chociazby, molestowanie seksualne, postrzeganie czlowieka przez pryzmat jego statusu spolecznego, chorobliwe dbanie o nieskazitelna reputacje w srodowisku kosztem szczescia bliskich, problematycznosc milosnej relacji szef - podwladna.
Pani Ostrowska bezblednie odtworzyla realia panujace na Naszej polskiej ziemi, ktorym daleko do 'american dream', i chwala jej za to, gdyz dzieki temu, ksiazka staje sie blizsza sercu czytelnika.
Najwieksza wada powiesci jest odczucie przesytu towarzyszace lekturze tej pozycji. Fabula jest przekombinowana, przez co momentami mialam wrazenie, ze czytam scenariusz wenezualskiego tasiemca, gdzie nieszczescia mnoza sie, niby grzyby po deszczu. Za duzo wszystkiego.

Slow kilka o fabule.

Marta, glowna bohaterka, to mloda kobieta, ktora zycie doswiadczylo bolesnie. Molestowana przez ojczyma,...

Oddając się tej lekturze możemy spotkać się z ambiwalentnym stosunkiem do niej, ogromem odczuć, które mogą przytłoczyć do tego stopnia, że nie bedzie się chciało kontynuować. Ostrowska w pewien sposób sprawdza tym swoich czytelników, czy uda im się przejść przez to piekło wraz z bohaterką? czy się poddadzą? A jesli tak, to w którym momencie? Może wtedy gdy Marta chciała pójść na Dworzec Fabryczny?

Niezwykle ważne aspekty życia rodzinnego: molestowanie dziecka, brak poczucia bezpieczeństwa, miłości. To tak jakby mieć pełną rodzinę, a nie mieć jej wcale, gdy dorośli są bardziej zapatrzeni w swoje potrzeby, a jeśli działają na rzecz swoich dzieci, to tylko z egoistycznych pobudek. I dalsze życie w poczuciu krzywdy, braku wsparcia, odrzucenie zarówno przez matkę jak i pózniej przez mężczyznę. Książka o relacjach rodzinnych, ale i między dwojgiem dorosłych ludzi, o przebrnięciu przez trudny czas dzieciństwa i odnalezieniu się potem w świecie dorosłym. Niestety, ale męska dojrzałość nie...

Klaudia | 2012-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2012

Cholernie wciągająca. Mimo okropnego zmęczenia i bólu głowy czytałam ją aż do ostatniej strony zamiast położyć się spać. Uwielbiam opowieści o ludzkich dramatach. Strasznie smutne wnioski na temat ludzi można wyciągnąć z tej książki.

MartaKu | 2015-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2015

Wow, książka naprawdę bardzo dobra. Wciąga niemiłosiernie. Czytałam każdą stronę z wielkim zainteresowanie. Czuje przez to jakieś dziwne wyrzuty sumienia. Bo dziwnie się czuje mając świadomość jak bardzo intrygowało mnie nieszczęście głównej bohaterki. Byłam ciekawa jak poradzi sobie z takim ogromnym cierpieniem, odrzuceniem, samotnością, bólem, niezrozumieniem, wzgardzeniem, wyzywaniem, itd. Czekałam w napięciu na moment załamania Marty. Przez cały czas zadawałam sobie pytania: czy Marta da radę udźwignąć to wszystko, czy pójdzie na dworzec fabryczny?

iwQa67 | 2014-04-28
Na półkach: Przeczytane, Obyczajówki
Przeczytana: 27 kwietnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Abonent czasowo niedostępny” to książka opowiadająca historię Marty – młodej dziewczyny z Łodzi. Bita i poniżana przez matkę, molestowana przez ojczyma, zraniona przez pierwszą miłość po tym jak zaszła w ciążę. Wyrzucona z rodzinnego domu, Marta stara sobie ułożyć sama życie. Bliższe poznanie Michała, swojego pracodawcy, sprawia, że los pozornie powoli zaczyna się do niej uśmiechać. Historia, która w dzisiejszych czasach mogłaby zdarzyć się naprawdę.

Katarzyna | 2014-04-22
Na półkach: 52/2014, Przeczytane
Przeczytana: 22 kwietnia 2014

Bardzo ciekawie napisana książka o ludzkich tragediach, ale i nadziejach, o tym, że choćby było nie wiadomo jak źle, to zawsze zdarzy się coś, co na lepsze odmieni życie. Interesująca forma narracji i ciekawie nakreślona postać głównej bohaterki. Czyta się jednym tchem. Polecam