830801951X
melodramat, trędowata
literatura piękna
farfallam

Najsłynniejszy polski melodramat. Był wielokrotnie wznawiany i czterokrotnie ekranizowany. W nieśmiertelny schemat "księcia i kopciuszka" autorka wpisała romantyczny dramat, rozgrywający się w środowisku polskich wyższych sfer. "Kopciuszkiem" jest skromna szlachcianka Stefcia Rudecka pracująca jako guwernantka w pałacu hrabiny Elzonowskiej, "księciem" ordynat Waldemar Michorowski, krewny hrabiny. Miłość tych dwojga napotyka kolosalny opór arystokratycznego środowiska, dla którego ich związek to niemożliwy do zaakceptowania mezalians. Niezasłużone szykany, jakim poddawana jest Stefcia w trakcie przygotowań do ślubu, wieszcząś tragiczny finał.

źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/192546

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Wojciech Gołębiewski | 2014-11-27
Przeczytana: 26 listopada 2014

Zacznę od liczbowych danych: 920 ocen/ 73 opinie/ średnia zaledwie 6,53. Tylko 11 osób odważyło się dać 10 gwiazdek, więc ja będę DWUNASTY. Kochani, ulegliście wrednej, niesprawiedliwej propagandzie, że to szmira, kicz kiczów, łzawy melodramat. Tylko ostatnie określenie jest częściowo prawdziwe, bo to NAJSŁYNNIEJSZY POLSKI MELODRAMAT, oceniony pozytywnie przez Bolesława PRUSA, przyjęty życzliwie przez krytykę i wzgardzony dopiero wtedy, gdy „niższe” klasy zaczęły się nim zachwycać. „ELYTA” poczuła się urażona, bo dzielić się lekturami z „chamstwem” nie przystoi. Wobec płynących łez kucharek i praczek nad losem Stefci, panie z „towarzystwa” odcięły się, ukryły własne łzy, a usłużni krytycy przystąpili do totalnego ośmieszania książki. Mimo to, dziwię się, że Hollywood specjalizujący się w filmach wyciskających łzy, nie zauważył tego dzieła.
Przypomnijmy też, że ...

Pierwsze skojarzenia? Oczywiście znany film z 1976 roku, który notabene dopiero niedawno obejrzałam oraz sama autorka i jej iście kwiatowe nazwisko. Pół żartem, pół serio - może stąd wynika jej umiłowanie do przyrody i kwiecistego języka? Nie przeszkadzały mi jej opisy, którymi rozpoczynała kolejne rozdziały, lecz muszę przyznać, że były trochę zakręcone. Jednak taki jest urok tej powieści. Kto tego nie lubi, z góry uprzedzam.

Na początku miałam pewne obawy, ale miło się zaskoczyłam. Poznałam całe mnóstwo ckliwych romansów, a ten nie wydaje się być gorszym od reszty, wręcz przeciwnie. Choć jeszcze bardziej pasuje słowo melodramat. Poza tym rodzimy autor, utwór pisany ponad 100 lat temu, w czasach już dla nas historycznych. Może się spodobać, choć nie musi.

Co dzieje się w książce? Poznajemy sferę polskich arystokratów, ich przepych, wielkopańską dumę, skostniałe poglądy, uprzedzenia oraz wyjątki stanowiące o tej regule - w takich oto warunkach odnajdujemy szlachciankę Stefanię....

ardnaskela | 2015-12-20

Jak tu ocenić?

Dzisiaj nie jestem w stanie tego czytać.

W wieku lat 13 wyłam jak bóbr i nie chciałam jeść po przeczytaniu Trędowatej.

Podobno to najlepiej sprzedający się bestseller w historii polskiej literatury.

Polecam przeczytać, choćby z ciekawości. Coś w tym musi być!

Anna | 2016-11-07
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 06 listopada 2016

Współcześnie można to nazwać romansem, ale uwzględniając epokę, w której rozgrywa się akcja, jest to wielka miłość. My, w obecnym kształcie społecznym, niewiele o tym wiemy, bowiem granice i bariery wyznaczamy sobie sami. Przyznam się, bezwstydnie, że łza mi się zakręciła w oku. Urzekł mnie dawny krajobraz majątków, wsi, przyrody, prawdziwa wiosna i prawdziwa zima. Cudowny język, polski, ale jednak inaczej brzmiący, takt i dyplomacja. Piękna Stefcia i uroczy Waldemar. I ponownie zaliczyłam rozczarowanie ekranizacją, która znacząco się różni od książki, a pozytywnych bohaterów stawia w bardzo niekorzystnym świetle. Ale to już może kwestia umiejętności czytania ze zrozumieniem.

Kalissa | 2014-06-17

Lubię tę powieść. I choć dostrzegam, że w niektórych momentach jest egzaltowana, a opisane w niej uczucia, mogą wydawać się przesadne - to i tak - uważam, że jest w tej powieści wielki czar!

Urok tej powieści działa na każdego, kto wierzy w miłość - jako uczucie idealne. Łatwo jest zarzucać takim powieściom, że są kiczowate:) Czy jednak zakochanego człowieka można opisać innymi słowami? Czy zakochany człowiek nie ujawnia w swoim zachowaniu tej śmiesznej egzaltacji - kiedy wyolbrzymia swoje uczucia, czy też kiedy bardzo przesadza w ich okazywaniu:)?

Miłość jest tematem głównym i jedynym tej powieści. Pokazuje, w jaki sposób bardzo przystojny, wykształcony i bogaty mężczyzna stracił głowę i serce dla pięknej, inteligentnej i dobrej kobietki. I vice versa:) I nie należy nastawiać się na przeżywanie innych problemów, bo nawet mimo zakończenia - nie jest to powieść społeczno-obyczajowa:)! Nawet ten rzekomy mezalians - jest tylko pretekstem, aby trochę skomplikować życie bohaterów.

A...

Luiza | 2015-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2015

W większości opinii czytam, że łzawe to, zalatujące na kicz, banalna historia miłości.
Zgadzam się z tym, że 'Trędowata' jest trochę ckliwa i naciągana, ale jest to naprawdę piękna powieść - mały wyciskacz łez.
Pierwszy raz nie przytłoczyły mnie opisy przyrody, czytałam je z przyjemnością i uśmiechem na ustach. Mniszkówna idealnie ujęła piękno każdej z pór roku. A sama miłość Michorowskiego i Stefci? Trochę bajkowa, gdzie ordynat gra rolę księcia, a Rudecka zagubionej księżniczki-kopciuszka. Jest wrażliwa, niewinna, czysta. On - szlachetny, inteligenty, oddany i kultywujący wszystko, co polskie.
Po lekturze jestem trochę rozkojarzona i nie ukrywam, że chciałabym, by wróciły czasy panów we frakach, pań w kwiecistych sukniach i bujnych kapeluszach. Ta subtelność i dżentelmeński duch.
Naprawdę warto - dla rozbudzenia ukrytej gdzieś wrażliwości.

Katherina87 | 2016-08-14

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Akcja powieści rozgrywająca się na przełomie XIX i XX wieku, opisuje tragiczne dzieje miłości, której spełnieniu stają na przeszkodzie przesądy społeczne i fanatyzm członków arystokratycznych rodów. Tytułową postacią jest Stefania Rudecka, niezamożna szlachcianka, guwernantka w domu hrabiny Elzonowskiej, ciotki ordynata Waldemara Michorowskiego. Magnat przezwycięża przeszkody i doprowadza do zaręczyn ze Stefanią. Jednak w wyniku szykan i intryg dziewczyna zachorowawszy, umiera przedwcześnie w dniu planowanego ślubu. Śmierć ta jest w intencji autorki rodzajem ofiary złożonej przez jednostkę przerastającą otoczenie i staje się symbolem moralnego triumfu bohaterki.

Powieść realizująca odwieczny temat literacki "księcia i kopciuszka", odznacza się sprawnym wykorzystaniem schematów fabularnych i maksymalnym spiętrzeniem sentymentalnego dramatyzmu. Niechętnie przyjęta przez krytykę odniosła sukces czytelniczy. Nie mniejszym powodzeniem cieszył się dalszy ciąg losów Waldemara -...

Justyna | 2016-04-09
Na półkach: Przeczytane, 2016 :)
Przeczytana: 09 kwietnia 2016

Po 8 miesiącach moja przygoda z Trędowatą dobiegła końca. Zaczęła się ona od obejrzenia serialu, który bardzo by mi się podobał, gdyby nie to, że zmienione zostało tam zakończenie :-) Wtedy też pomyślałam, że fajnie byłoby przeczytać książkę i zrobić porównanie. Jak się okazało początkowe odcinki nie różnią się znacząco od książki, nawet dialogi są takie same. Było to dla mnie zaskoczeniem mając w pamięci film często emitowany w telewizji. Zarówno serial, jak i książka obfitują w humor, miłość, i różnego rodzaju emocje. W posłowiu przeczytałam, że wokół książki pojawiło się dużo kontrowersji. Jedni uważali ją za marną i przedłużoną niepotrzebnie historię. Cóż coś w tym może być....... ja osobiście wolę serial w którym nie pojawiają się opisy przyrody i uczuć, które niestety czasami mnie męczyły i niepotrzebnie wydłużały powieść.

Klasyczne romansidło. Romans, melodramat, można powiedzieć, że nic specjalnego.
Jednak jest to po prostu przepiękna historia. Czasem banalna, czasem nieprawdopodobna (szczególnie mam tu na myśli zakończenie) ale mimo wszystko przepiękna. Pobudza wyobraźnię, wzrusza, powoduje uśmiech i łzy.
Może nie jest arcydziełem literatury, może nie jest napisana wybitnym językiem, może nie jest niczym odkrywczym w naszej rodzimej literaturze.
Jednak porusza temat najważniejszy dla nas wszystkich, opowiada o miłości. O miłości łamiącej wszelkie bariery, o miłości, która zwycięża wszystkich.
Pokazuje też jak okropny był podział społeczeństwa na klasy, sfery, jakie niósł za sobą skutki.
Zdecydowanie warto się zapoznać :)
Polecam.

Pinacolada | 2018-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2018

Przepiękna wzruszająca historia delikatnej i kruchej Stefci Rudeckiej.Uwielbiam ją i za każdym razem kiedy ją czytam (bo często do niej wracam) kręci mi się łza w oku. Tym którzy nie znają tej pięknej powieści serdecznie polecam.