Czy jesteśmy tutaj sami?

Okładka książki Czy jesteśmy tutaj sami? Margit Sandemo
Okładka książki Czy jesteśmy tutaj sami?
Margit Sandemo Wydawnictwo: Ringier Axel Springer Polska Cykl: Saga o Ludziach Lodu (tom 47) fantasy, science fiction
Saga o Ludziach Lodu (tom 47)
Är det någon där ute?
Ringier Axel Springer Polska
2008-01-01
1996-01-01
Anna Marciniakówna
rodzina napięcie walka koniec Ludzie Lodu

W ostatniej części Sagi o Ludziach Lodu poznajemy dalsze losy rodziny, już po pokonaniu Tengela Złego, całą historię małej Tiili.

Dowiadujemy się też dlaczego Lucyfer postanowił zaangażować się w walkę z Tengelem Złym (niestety miał w tym swój cel, dobry czy zły nie mnie oceniać).
Jesteśmy świadkami walki Lucyfera z Archaniołem Michałem.

Na koniec mały Gabriel spotyka Margit Sandemo z malutką prośbą. Jaką? Musicie się dowiedzieć.

Bardzo wielką wartością dodaną jest opowieść Pani Margit o tworzeniu Sagi i związane z nią wydarzenia.
Gdyby nie to, ocena książki byłaby niższa - tutaj oceniam nie tylko książkę, ale całą Sagę, więc ocena inna niż 10 nie wchodziła w grę.

Jesteśmy świadkami walki Lucyfera z Archaniołem Michałem.

Na koniec mały Gabriel spotyka...

Wielkie zdziwienie, kilka łez i kompletny problem z zebraniem myśli.
Nie spodziewałam się tego. Lekkie rozczarowanie nadal mnie boli. Wkradła się jakaś mała pustka, spowodowana ciągłym oczekiwaniem i nagłym zgaszeniem entuzjazmu.
Czekałam tyle lat na ostateczną walkę z Tengelem Złym, a kiedy ona nastąpiła wkradła mi się do głowy myśl "naciągane" i czar prysł. Coś mi nie pasowało. Nadal mi nie pasuje.

Wielkie zdziwienie, kilka łez i kompletny problem z zebraniem myśli.

Serię zaczęłam czytać po 30 i już wiem dlaczego była tak popularna wśród moich koleżanek w liceum ;)
Pierwsze części zdecydowanie lepsze, bohaterowie bardziej wyraziści, im dalej tym bardziej się nudziłam i oczekiwałam tylko jednego- zakończenia, jak to się skończy?
Jestem rozczarowana drogą, którą wybrała autorka odnośnie kwestii wiary. Towarzyszy ona od samego początku - ale pod koniec autorka wybiera jedną stronę (chrześcijaństwo),co nie wyszło jej za dobrze i zalatuje trochę obsesją.
Sama walka bohaterów z wrogiem - co to jest? Tyle się czekało na to wielkie wydarzenie, a Główny Zły okazal się...debilem? Serio?

Ta ostatnia część słaba, może nawet niepotrzebna ale polecam całość. Wielki szacunek dla autorki za wyobraźnię i tę piękną baśń dla dorosłych.....,ach jak ja ich wszystkich kocham i mam w pamięci. Czytam systematycznie co kilka lat, oczywiście wszystkie części po kolei

Świetna seria, napisana pięknym językiem. Niepowtarzalna fabuła i bohaterowie. Szybko się czyta. Opinia przy pierwszym tomie. Polecam serdecznie.

Koniec walki z Tengelem Złym, koniec sagi, koniec roku.
Tom domykający wątki, zamykający sagę i posłowie od autorki wyjaśniające powstanie serii, poruszane tematy.
Jak to bywa z sagą a ta wyjątkowo była długa są tomy lepsze i gorsze, bohaterowie fajni i odpychający, tematy ciekawe jak i kontrowersyjne.
Podsumowując, nie żałuję czasu poświęconego na wysłuchanie sagi ale raczej nie wrócę już do niej.
Polecam

Koniec walki z Tengelem Złym, koniec sagi, koniec roku.
Podsumowując, nie żałuję czasu poświęconego na wysłuchanie sagi ale...

Saga o Ludziach Lodu za mną. Jak to zwykle bywa z seriami, poszczególne tomy są nierówne, jedne lepsze, drugie gorsze. Moim zdaniem im dalej tym gorzej, początkowe tomy zdecydowanie lepsze, wyraziści bohaterowie i znakomite pomysły na fabułę. Końcowe tomy już nudnawe, rozprawa ze straszliwym Tengelem to żenada, a ostatni tom napisany na siłę i tak naprawdę niepotrzebny. Mimo wszystko sentyment do sagi pozostał i miło było wrócić do niej po latach.

Tom wydany tak troszkę na siłę, ale i tak nie jest najsłabszym z Sagi.. : ) Pół książki jeszcze wyjaśniają się sprawy związane z Ludźmi Lodu, a drugie pół to posłowie od autorki (moim zdaniem zbędne).

Bardzo cieszę się, że miałam przyjemność słuchać tej Sagi. Wszystko zajęło mi jakieś 5 miesięcy i była to naprawdę uzależniająca przygoda. Dzięki tym audiobookom pokochałam spacery i czasami specjalnie wracałam spacerkiem dłuższą drogą z pracy, żeby tylko móc dłużej słuchać tych historii... : )

Niesamowicie Wam polecam tę serię! Ja bardzo żałuję, że tak późno się za nią zabrałam. Niestety wcześniej myślałam (przez te brzydkie okładki!),że jest to kolekcja jakichś tanich harlequinów. Na szczęście odważyłam się sięgnąć po tom pierwszy i... przepadłam! Czytajcie, słuchajcie i dawajcie znać, jak tam Wasze wrażenia! : )

I po dwóch miesiącach emocjonującej lektury dotarłam do finału. Ach, co to była za przygoda! Bohaterowie zostaną mi na długo w pamięci, nawet jeśli szczegóły ich przygód będa sie zacierać, to ogólna historia rodu na pewno mi będzie towarzyszyć.

Ta ksiązka to już czas podsumowań i dopinań ostatnich wątków. Co prawda był wątek, który wzbudził pewne zaniepokojenie i dodał szczyptę niebezpieczeństwa nawet już po Tengelu, ale ostatecznie wszystko się kończy w spójny, zamknięty sposób.

Bardzo obszerna część tej ksiązki to opowieść samej autorki o swoim życiu i genezie powstawania kolejnych tomów. Co prawda wpisane jako kolejne rozdziały ksiązki, traktowałam to z przymrużeniem oka, jako bardzo obszerne posłowie, które wypełniło objętościowo ksiązkę. Tak naprawdę Saga mogła sie zakończyć w poprzednim tomie, tu już w zasadzie nie było tych emocji, a biograficzny element, pomimo wielu niewątpliwie ciekawych zdarzeń w życiu Sandemo, nie był mi konieczny do szczęścia, ale przeczytane z sentymentu i oczywiście ocenione tak jak poprzednie tomy jako element wiekszej, genialnej dla mnie całości.

Tomy może i miały rózne poziomy jakości, jedne lubię bardziej, inne mniej, ale cała ta wielka opowieść to dla mnie niewątpliwe 10/10 :)

Początek książki ciekawy, podobało mi się, że każdy wątek został zakończony. Jednak druga połowa mnie rozczarowała. Historia autorki była dla mnie zbędna i napisana w sposób, przez który ciężko było przebrnąć. O ile pierwsza cześć czytałam jeden dzień, drugą męczyłam 3 dni.

• Saga o Ludziach Lodu
  • Margit Sandemo