Sztorm

Tłumaczenie: Anna Marciniakówna
Cykl: Córka morza (tom 1)
Wydawnictwo: Axel Springer Polska
Stormkast
saga, Córka morza, romans, Norwegia
Edith

Elizabeth przesuwa wzrok ponad małymi szarymi chałami pod Ścianą Lofotów, zaciskając dłoń na uchwycie zniszczonej walizki. Ma szesnaście lat i właśnie została służącą w bogatym dworze Dalsrud. Dotychczas nigdy nie opuszczała rodzinnego domu, pełna jest więc oczekiwań i pragnienia wolności. Jednocześnie nie może się uwolnić od złych przeczuć...

źródło opisu: nota wydawcy

vAnitas | 2012-05-23
Przeczytana: 2010 rok

O ile dobrze pamiętam, to sagę "Córka Morza" zaczęłam czytać parę tygodni po skończeniu "Sagi o Ludziach Lodu".
Wydaje mi się, że książkę fajnie się czytało, jednak fakt, że przebrnęłam tylko przez 3 części z całej serii świadczy tylko i wyłącznie o tym, że brakowało jej czegoś szczególnego - to "coś" mogłam znaleźć tylko w książkach pani M. Sandemo. Szkoda, że Trine Angelsen nie spełniła moich oczekiwań. Nie pamiętam, żeby mi się coś w jej książkach nie podobało... Tak jak mówię, brakowało jakiegoś istotnego elementu.
Może kiedyś dokończę tą sagę. (A raczej zacznę czytać od początku, bo już niewiele pamiętam.)

wellesie | 2014-01-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 29 grudnia 2013

„Elizabeth przesuwa wzrok ponad małymi szarymi chałami pod Ścianą Lofołów, zaciskając dłoń na uchwycie zniszczonej walizki. Ma szesnaście lat i właśnie została służącą w bogatym dworze Dalsrud. Dotychczas nigdy nie opuszczała rodzinnego domu, pełna jest więc oczekiwań i pragnienia wolności. Jednocześnie nie może się uwolnić od złych przeczuć.”

Po „Sztorm” bałam się tak naprawdę sięgnąć, gdyż książka nie wyglądała zachęcająco, a wręcz przeciwnie, jednak z braku innych pozycji stwierdziłam, że nie może być tak źle, skoro moja babcia tak bardzo się nią zachwycała. Myliłam się.
„Sztorm” jest pierwszą częścią norweskiej sagi pod tytułem „Córka morza” autorstwa Trine Angelsen. Historia rozgrywa się w dziewiętnastym wieku, w Norwegii, z początku w małej wsi. Tam właśnie zaczyna się nasza opowieść. Elizabeth Andersdatter jest szesnastolatką przypominającą teraźniejszą nastolatkę niżeli młodą „kobietę” gotową w tamtych czasach pójść do ołtarza. Dziewczyna jest obdarzona pewnymi...

Stella_Agdzia | 2014-08-31
Przeczytana: 03 sierpnia 2014

Książka jest bardzo ciekawa, ale trochę gorzej ze stylem autorki, który wydał mi się po prostu przeciętny. Brakowało mi barwnych opisów, a przecież powinny one być zaletą skandynawskich sag. Przez to powieść jest typowym czytadłem, dobrym dla osób, które lubią takie sagi i chcą przez dłuższy czas śledzić losy jakichś bohaterów.

Wyzwania:

Przeczytana: 04 września 2006

Andrzej | 2010-11-12
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2010 rok

W kategorii cena/jakość wyśmienita, ponieważ dodana do Faktu za złotówkę.
W kategorii literatury, jest to dno zapisane prozą. Tekturowi bohaterowie wygłaszający mdłe kwestie, "liberalna" propaganda (w wydaniu skandynawskim) na co drugiej stronie, oraz pozorne przyczynowo-skutkowe łańcuchy wydarzeń, kładące budowę powieści, skłaniają do jednoznacznej oceny, anonimowego krytyka z internetu, wylewającego swoje smutki, w zdaniach wielokrotnie złożonych.

Hawryl1989 | 2016-02-07

Szybko się czyta, nie jest to powieść wysokich lotów, ale historia i losy głównej bohaterki trzymają w napięciu przez wszystkie tomy.

Daria Karwaszewska | 2012-04-12
Przeczytana: 15 kwietnia 2012

Bardzo żałuję,że nie mam dalszych części Sagi : (

essi86 | 2011-05-17

Lekka książka na zimowy wieczór.

karolinakroczek | 2016-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2016