Księżniczka Pocahontas

Wydawnictwo: Świat Książki
Pocahontas
83-7129-962-1
Adura

Jest to historia oparta na faktach, opowiadająca o wielkiej, burzliwej miłości. Poznajemy w niej młodą księżniczkę dzikiego plemienia Powhatanów, żyjącego na terenach obecnej Wirginii. Pocahontas wkracza dopiero w dorosłe życie, a jako ukochana córka króla siedmiu krain ma z góry ustalone życie - jej przyszłym mężem ma być wspaniały wojownik Kokum. Poznaje jednak atrakcyjnego, intrygującego Anglika - Johna Smitha. I od tej pory wszystko się zmienia...

Legenda o Pocahontas ma swój urok, choć sama historia jest bardzo smutna.

Pamiętam, że czytałam tę powieść z wypiekami na twarzy - chyba w szkole podstawowej:). Wydawało mi się, że to taka "dorosła" powieść, bo tyle tam było seksu, zabijania i okrucieństwa. Czasami śmieję się, kiedy przypominam sobie samą siebie, nad jakąś powieścią z przeszłości:)!

Nie sądzę, że nastolatki powinny czytać tę powieść - ale z drugiej strony, mi nie zaszkodziła:).

Nanette | 2016-08-04
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 04 sierpnia 2016

"Księżniczkę Pocahontas" czyta się jak dobrą książkę przygodową. Jest tu trochę krwawych obrzędów indiańskich, zakazany romans, odkrywanie Nowego Świata, nawiązywanie nowych przyjaźni i nowych wojen. Jedyne, co mnie raziło, to zachowanie i odczucia głównej bohaterki w porównaniu do jej wieku. Autorka pisze, że Pocahontas na początku książki miała trzynaście lat, ale jej zachowanie wskazuje (i ja miałam takie odczucie), jakbym czytała o dziewczynie co najmniej szesnasto-siedemnastoletniej, całkowicie świadomej swojej seksualności i pożądań. Może jako Indianka, Pocahontas była wysoka i dobrze rozwinięta jak na swój wiek, ale czy naprawdę prawie trzydziestoletni mężczyzna mógłby tak stracić głowę dla prawie dziecka? Nie wiem... reszta była ok.

książek: 1990
kryptonite | 2012-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2012

Pocahontas dla wielu jest niezaprzeczalnym symbolem dzieciństwa (w moim przypadku to raczej byli Kubuś Puchatek, Król Lew, Tramp, Lady i Księżniczka łabędzi). Film był wzruszający, ale odbiegający trochę od prawdy historycznej. Z tym postanowiła zmierzyć się Susan Donnell - zebrała potrzebne informacje na temat słynnej indiańskiej księżniczki, i tak powstała powieść o Pocahontas.
Gratuluje pisarce odwagi, ale podczas czytania miałam wrażenie, że pani Donnell nie od końca udźwignęła znaczenie postaci Pocahontas - spotkać się można z kilkoma sposobami przedstawiania historii. Na dodatek, najpoważniejszym dla mnie zarzutem to styl pisania. Nie wiem, czy to mogła być wina tłumacza, czy niekonsekwencji autorki, ale język powieści w wielu miejscach nie pasował do historii. Przykłady? Takie określenia jak 'rezonansowe wibracje' (podczas rytualnego tańca Indian) lub zmiana nazw z 'Nowy Świat' na 'Ameryka Północna' (chyba w XVII wieku nie określali nazw kontynentów tak, jak my obecnie...)....

Orlica | 2012-09-08
Przeczytana: 08 września 2012

Kiedy odkryłam istnienie tej książki, od razu zabrałam się za czytanie - "Pocahontas" to jedna z moich ukochanych bajek z dzieciństwa. Ta powieść oparta jest na faktach - byłam w szoku, widząc kolejne to zgodności między Disney'em, a właściwą historią. Oczywiście fabuła nieco się różni, tutaj mamy połączenie dwóch disney'owskich części "Pocahontas", niestety ze smutnym zakończeniem... Z początku trudno było pogodzić się z myślą, że gdy poznajemy Pocahontas, ma ona 12 lat! Jest jednak dziewczyną inteligentną, odważną i bardzo dojrzałą, w każdym razie w wizji autorki.
Powieść bardzo mi się podobała, z jednej strony czytałam ją z wypiekami na twarzy, a z drugiej... momentami była naprawdę monotonna, to chyba kwestia braku umiejętności autorki. Niemniej, zdecydowanie polecam tę lekturę wszystkim zainteresowanym postacią indiańskiej księżniczki :)

Dominika | 2011-10-17
Przeczytana: 17 października 2011

Olbrzymim zaskoczeniem było dla mnie odkrycie faktu, iż uwielbiana przeze mnie w dzieciństwie Pocahontas istniała naprawdę. Bardzo ciekawe było śledzenie jej działalności w książce Donnell (zakładając, że wiele faktów jest prawdziwych). Powieść czytałam ze sporym zainteresowaniem, aczkolwiek po czasie zaczęły męczyć mnie często i gęsto występujące sceny aktów miłosnych. Nie żebym miała coś przeciwko, ale wydaje mi się, że równie dobrze wystarczyłby jeden lub dwa przyjemne opisy. Momentami odnosiłam wrażenie, że książka poświęcona jest głównie życiu seksualnemu indiańskiej księżniczki. Poza tym drobnym faktem książkę uważam za całkiem udaną. ;)

MariaMR | 2013-01-04
Przeczytana: 08 lutego 2009

Znalazłam tę książkę w biblioteczce mojej babci... Przyznaję, najpierw oglądałam bajki Disneya, nie miałam wtedy pojęcia, że to historia prawdziwa... Opowieść pięknie napisana, gorąco polecam. Ja po przeczytaniu podarowałam książkę przyjaciółce :)

Kiedy byłam mała i ja i moja siostra miałyśmy dwa ulubione filmy: "Król Lew 2" i "Pocahontas", tak więc, gdy w drugiej klasie podstawówki dowiedziałam się, że moja ulubiona księżniczka Disney'a istniała naprawdę byłam zachwycona, ale nie wiedziała, że są o niej książki. Całkiem nie dawno będąc w bibliotece natknęłam się na "Księżniczkę Pocahontas" (a konkretniej znalazła ją moja siostra i od razu włożyła do koszyka). Z wypożyczonych książek ta mnie najbardziej ciekawiła, dlatego od niej zaczęłam. Spodziewałam się czegoś dobrego i się nie zawiodłam! Moim zdaniem tarą pozycja zdecydowanie zasługuje na 10 gwiazdek. Gorąco polecam wszystkim, a zwłaszcza fanom indiańskiej księżniczki. :*

Mononoke | 2014-08-27
Przeczytana: 26 sierpnia 2014

Disney zrobił kawał dobrej roboty taką książkę zmieniając na ciekawą, śmieszną i słodką baję dla dzieci. Mało kto wie o namiętnych przygodach Pocahontas, czy krwawych obrządkach jej ludu, które dla fanów tej historii z pewnością są świetną ciekawostką. Pozwalają Pocahontas odkryć na nowo w dorosłym życiu, tym pozbawionym już złudzeń i cukierkowości.

Niestety poza wieloma ciekawostkami książka mi się niezmiernie dłużyła. Wszystko działo się strasznie powoli i nie raz przez długie okresy wiało nudą. Gdyby nie Disney jestem ciekawa jak wiele osób sięgnęłoby i skończyło tą książkę, nie będąc ciekawa innej wersji wydarzeń.

MorganaVolden | 2014-08-25

Książkę czytało mi się bardzo przyjemnie.
Wpłynęła na to oczywiście obecność romansu, a także faktów historycznych, które były przytoczone w naprawdę lekki i przyjazny sposób.
Spojrzałam na tą wersję z punktu wersji dla dorosłych, a nie znanej nam wszystkich wersji Disneya dla dzieci.
Najbardziej urzekły mnie relacje Pocahontas z Johnem Smithem, i urzekający wydał mi się koniec książki, gdzie była mowa o śmierci nieżonatego Johna Smitha, spojrzałam na to z perspektywy przemijania czasu i bezsilności związanej ze zmianą przeznaczenia dwojga ludzi.
W książce oczywiście zaskoczyło mnie posłowie, w którym autorka oznajmia, że jest potomkinią indiańskiej księżniczki - wydało mi się to dosyć nieprawdopodobne, jednak nie zmieniło to mojego punktu widzenia na tą opowieść.

zlatawiecz | 2016-06-21
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 27 maja 2016

Kto oglądał disney'owskie filmy pt. "Pocahontas"? Jak sądzę większość.
Z jakiegoś powodu wiele osób nie wie, że księżniczka Pocahontas jest postacią historyczną. Ja wiem o tym od dawna, gdyż mam świra na punkcie sprawdzania wszelkich informacji o filmach i książkach, z którymi się stykam. Geneza to podstawa, więc często moja rodzina musi czekać przez jakąś godzinę aż przeczytam wszystko o filmie, aby móc go w końcu obejrzeć.
Historia indiańskiej księżniczki inspiruje różnorodnych twórców już od wielu lat. Poza wytwórnią Disneya ekranizacją losów młodej Indianki zajęło się jakichś dziewięciu różnych reżyserów(dane z filmwebu) i napisano mniej więcej trzy książki(nie licząc tego co opublikował sam John Smith).
A ja jakiś czas temu odziedziczyłam(po wyprowadzających się znajomych dziadka) wersję wydarzeń według Susan Donnell. Zanim się za nią wzięłam minęła masa czasu.
Ale w końcu otworzyłam ją przy sprzątaniu i... było po sprzątaniu. Odpłynęłam.

"Księżniczka Pocahontas"...