Hełm grozy

83-240-0638-9
Hełm, grozy
Inne
man-eater

Dlaczego Minotaur ma głowę byka? Jak myśli i o czym? Czy jego umysł jest funkcją ciała, czy też zewnętrzna postać jest tylko obrazem w jego umyśle? Czy to Tezeusz jest w środku Labiryntu? Czy może Labirynt istnieje w Tezeuszu? Czy oba twierdzenia są prawdziwe? A może oba fałszywe? Akcja Hełmu grozy rozgrywa się w świecie wirtualnym, w świadomości bohaterów uwikłanych w sieć wszech-otaczającego...

Akcja Hełmu grozy rozgrywa się w świecie wirtualnym, w świadomości bohaterów uwikłanych w sieć wszech-otaczającego ich labiryntu. próbują go rozszyfrować, rozsadzić, przedostać się do innej rzeczywistości.
Pielewin dokonał nowatorskiej interpretacji popularnego mitu, którego wątki i najważniejsze treści ujawniają się wraz z rozwojem zagadkowego czatu internetowego.

Było już wielu którzy twierdzili, że poznali prawdę. Ale jak dotąd nikt jeszcze nie wrócił z Labiryntu. Miłej podróży. A jeśli przypadkiem spotkacie Minotaura, nigdy nie róbcie MUUUUU. Uchodzi to za wysoce obraźliwe.

Alicya Oss | 2014-10-09

Reinterpretacja mitów, tak by wpasować je w realia XXI wieku, to przedsięwzięcie niewątpliwie odważne i ciekawe. Skąd pomysł i zainteresowanie? Wydaje mi się, że jesteśmy tak skonstruowani, że nie potrafimy żyć bez tworów, jakimi są te snute od wieków historie. Są one do tego stopnia odrealnione, że dużym i spłycającym ich wyraz uproszczeniem, byłoby nazwanie je kłamstwami. Przecież przy ich pomocy próbujemy usilnie nadać zjawiskom znaczenie, znaleźć się w zacieśniającej się wokół naszych umysłów próżni. I to nie jest żadne „tylko”. Bo wszystko jedno czy robimy to by zrozumieć przeszłość, czy przyszłość: mit pomaga nam przetrwać, iść w jakimś kierunku – najlepiej ku przyszłości… tylko, że w tym dążeniu chyba potykamy się o korzenie. Krążymy w kółko, po omacku. I nie byłoby niczego złego w tej abstrakcji, w jej węzłach. Tylko, że te nasze współczesne mity są pozbawione metafizycznej głębi i przypominają zupki w proszku. Coraz badziewniejszy żywopłot – karmiony glutaminianem sodu -...

atimere | 2015-08-26

Kolejna błyskotliwa, przewrotna, oszałamiająca książka Pielewina. Czyta się Hełm Grozy genialnie, ale trzeba to robić uważnie, bo inaczej sporo treści może człowiekowi przeciec przez palce. I tylko Pielewin może wpaść na pomysł żeby właśnie w takiej rzeczywistości ulokować akcję.

grafzero | 2013-12-11
Przeczytana: 18 lipca 2013

Labirynt jako cyberprzestrzeń? Grupa ludzi uwięziona w pokojach, wobec zagadki niczym z „Cube”? Zamknięty chat jako jedyna forma komunikacji? Sztucznie nadane nicki (pojawia się Ariadna), różne charaktery, środowiska, powiązania. Konieczność współpracy, celem wydostania się z więzienia? Brzmi nieźle! I jest nieźle.
Książka wciąga. Zapis chatu internetowego pochłaniamy naprawdę szybko, wraz z bohaterami układając kolejne puzzle zagadki, w poszukiwaniu Minotaura i Tezeusza, oraz możliwości wyjścia z więzienia. Każdy z nich wydaje się istotny i każdy coś wnosi do prowadzonego „śledztwa”. A potem wszystko wywraca się do góry nogami. I „Hełm grozy” się kończy. Niestety to najpoważniejszy mankament tej książki. Zakończenie nie usatysfakcjonuje chyba nikogo – z jednej strony jego wymowa jest nieco banalna, z drugiej strony pojawiają się kolejne pytania, na które odpowiedzi nie otrzymamy.
Mimo wszystko punkcik więcej niż feministyczna „Penelopiada”. Poziom podobny, ale uczucie irytacji...

qbard | 2015-09-16

Przedziwna powieść fantasy napisana w formie czatu komputerowego. Wszystko dzieje się jakby w wirtualnej rzeczywistości i obraca się wokół mitu o Minotaurze. Uczestnicy czatu uwięzieni są w dziwnych pokojach, które prowadzą do jeszcze dziwniejszych labiryntów. Wiele filozoficznych przemyśleń, tajemniczość, senne mary, psychodelie...

Idan | 2011-11-02
Przeczytana: 03 listopada 2011

Ciekawa pozycja, w całości napisana w formie chatu. Kilku ludzi budzi się w identycznych pomieszczeniach. Ariadna, która oprzytomniała jako pierwsza, zakłada wątek. Organizm(-:, Romeo-y-Cohiba, IsoldA, Monstradamus, Nutscracker, UGLI 666 oraz Sartrik dostają niezależne od nich nicki i odtąd niewiele mają do roboty poza spekulacjami i zwiedzaniem otoczenia znajdującego się poza pokojami. Rozmowa jest cenzurowana. Żaden z nich nie może przeklinać ani powiedzieć niczego o swoim zawodzie, imieniu lub wykształceniu. Im dłużej zastanawiają się nad sytuacją, tym więcej pojawia się pytań... Ale one przecież są równie ważne, jak odpowiedzi.

Przewrotna interpretacja mitu o bogatej symbolice, której nie sposób przetrawić po jednorazowej lekturze. Całkiem trafne, choć miejscami kontrowersyjne rozważania o naturze poznania, czasie i Bogu. Ja to kupuję, choć ostatnie kilkanaście stron pozostaje dla mnie zagadką. Być może muszę dorosnąć.

Wrócę do książki jeszcze nie raz - to wiem na pewno.

SaraTea | 2013-07-01
Przeczytana: 24 czerwca 2013

Ciężko coś o tej książce napisać, ale też trudno pozostawić ją bez komentarza.
Tak na prawdę nie wiem, o czym ona była. Bardzo surrealistyczna, do tego stopnia, że mam wątpliwości, czy sam autor wiedział o czym pisze. Nadziana symbolami jak pomarańcza goździkami przed Bożym Narodzeniem. Dziwna książka.

Adam Ożarek | 2016-02-17
Przeczytana: 10 lutego 2016

Nie wiedziałem czego mam się spodziewać a dostałem ciekawą porcję wszystkiego co samo w sobie (to jakieś wszystko) wyróżnia pozycje. ;o

slow13ik | 2013-07-22
Przeczytana: 2009 rok

Klasyka współczesnego pisarstwa rosyjskiego. Nic dodać, nic ująć. W dodatku z dozą refleksji politycznych.

Smilerka | 2010-11-24
Przeczytana: lipiec 2010

Najbardziej mi się podoba... forma napisania tej książki ( czat).
Ale książka sama w sobie ciekawa. ;>

czytankianki | 2012-01-05
Przeczytana: 26 sierpnia 2010