Lód

Cykl: Światło i Lód (tom 1) | Seria: Don Kichot i Sancho Pansa
Wydawnictwo: W.A.B.
Lëd
powieść rosyjska, fantastyka

Troje mieszkańców Moskwy: dwudziestoletni student, wpływowy prawnik i prostytutka -jednego dnia pada ofiarą porwania. Nie tylko oni. W całym mieście znikają ludzie starzy i młodzi, biedni i bogaci. Nie mają ze sobą nic wspólnego poza jednym: wszyscy są jasnowłosi i niebieskoocy. W dzisiejszej Rosji nikt się temu nie dziwi, nie dziwią się nawet sami uprowadzeni.

źródło opisu: http://www.gwfoksal.pl/ksiazki/lod-1.html

źródło okładki: http://www.gwfoksal.pl/ksiazki/lod-1.html

przeklam_literacki | 2014-02-16
Na półkach: Powieści, Przeczytane
Przeczytana: 16 lutego 2014

Po "Lód" sięgnęłam, bo wybierałam się na inscenizację powieści w Teatrze Narodowym. Po przeczytaniu połowy zrezygnowałam z biletów i chyba słusznie, bo z recenzji wynika, że przedstawienie jest nudne. Cóż, trudno zrobić coś z niczego, a tutaj fabuły starczyłoby na nowelkę. Sceny, które na początku wydawały się intrygujące (operacja z lodowy młotem) przy drugim, trzecim, dziesiątym (tak!) powtórzeniu są już nieznośnie nużące. Plusem książki jest bogaty i zróżnicowany język – każda postać mówi swoim własnym idiolektem, tłumaczowi należą się brawa! Ale to jeszcze za mało, żeby utrzymać zainteresowanie czytelnika przez 200 stron... Może dlatego w książce pojawiają się sceny niesamowicie brutalne, zresztą dla fabuły właściwie zbędne, służące jedynie budowaniu atmosfery nieprzyjaznego, okrutnego świata "maszyn z mięsa". A więc ostrzeżenie dla osób wrażliwych. Podsumowując – słaba książka dobrego pisarza.

Krzysiek | 2010-03-23
Przeczytana: 12 czerwca 2010

Książka odrobinę rozczarowuje jeśli czytelnik miał już do czynienia z Sorokinem. Na pewno różni się mocno od wcześniejszych powieści autora. "Lód" dryfuje w okolice komercyjnych książek o tajnych sektach.

Fabuła skupia się wokół tajemniczej grupy osób, która w Rosji porywa i torturuje osoby o podobnych cechach fizycznych - są to wyłącznie blondyni o niebieskich oczach. Zresztą sami napastnicy pasują do tego opisu. Tajemnica ta dość szybko pryska i kolejne stronice - już po rozdziale pierwszym - dokładnie opisują kim są i jak powstali członkowie tego stowarzyszenia. Tak samo jak z tej tajemnicy obdarte są szybko ich cele i metody.

Sama fabuła jest umiejętnie prowadzona, język bardzo dobry, prosty i dosadny, zaś akcja pomimo tego, że tajemnicy już nie ma - sprawia, że chętnie czytałem kolejne strony. Poczułem jednak pewne rozczarowanie, bo spodziewałem się czegoś więcej od autora niż przeciętnej, choć dobrze zaserwowanej, opowieści o faszystowskiej sekcie chcącej nowego ładu i...

annakk | 2011-01-17

Dlaczego ludzie są źli, dlaczego brak w niektórych z nas empatii, dlaczego wszędzie obojętność...Odpowiedzią jest trylogia Sorokina, gdzie "Lód" jest początkiem.
Są to jedne z niewielu książek, po przeczytaniu, których człowiek kończy czytać ostatnie zdanie, zamyka książkę i nie może się ruszyć...

astaldohil | 2011-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2011

Lubię być zaskakiwany, i Sorokin sprawił mi "Lodem" sporą niespodziankę. Dodam, że w gruncie rzeczy pozytywną. Cała środkowa część opowieści, po prostu pochłania i urzeka klimatem, zwłaszcza po - trzeba to powiedzieć - raczej brutalnym, ociekającym wulgarnością i stylistycznie dość prymitywnym, początku. Na szczęście, po połączeniu wszystkich elementów, całość robi niemałe wrażenie, jest spójna i zaostrza apetyt na więcej (a "Lód" jest początkiem trylogii...).

Podsumowując, dobry wstęp do szerszej historii, świetne połączenie zdawałoby się wyświechtanych motywów (teoria wielkiego spisku, infiltracja przez istoty pozaziemskie) z całkiem ciekawym spojrzeniem na historię byłego ZSRR, ze wskazaniem na jego komunistyczne dzieje. Na minus, cóż... otwarte - w najgorszym znaczeniu tego słowa - zakończenie. Zatem, lektura kolejnych części, obowiązkowa.

adorable | 2011-08-04
Na półkach: Przeczytane, Rok 2011
Przeczytana: 04 sierpnia 2011

Dość ciężko jest mi ocenić tą książkę jako całość, ponieważ niektóre części były bardzo wciągające, a inne ciągnęły się i ciągnęły, nie wnosząc nic ciekawego.
Podziwiam Sorokina za pomysł, można mu pozazdrościć wyobraźni. ;-)

Mamerkus | 2014-10-03
Przeczytana: 03 października 2014

Przeczytałem trylogię "Światło i lód" Sorokina i przyznam szczerze, że szkoda mi energii na płodzenie osobnych recenzji dla każdej powieści. "Lód", "Bro" i "23000" zostaną przeze mnie podsumowane krótko i dobitnie - ordynarne wodolejstwo. Zmarnowałem czas, moje astrocyty uległy nieodwołalnemu zidioceniu, a szacunek dla literatury rosyjskiej puka w dno Rowu Mariańskiego od spodu. Sorokin zrobił sobie z czytelników jaja i jeszcze zgarnął za to niezły hajs.
W zasadzie jedyne, co się broni w trylogii Sorokina, to stylizacja języka. Rosyjski pisarz ma niepodważalną łatwość w pisaniu różnymi stylami, kolokwializmami, dialektami, czy to w pierwszej, czy trzeciej osobie, do tego jest niezłym opowiadaczem. Tylko co z tego, skoro fabularnie historia bractwa światłości leży i kwiczy jak prosię zabijane lodowym młotem.
Ostrzegam wszystkich przed tymi trzema powieściami, sięgnijcie raczej po "Lód" Dukaja, rzecz cięższego kalibru pod kilkoma względami, ale przynajmniej wszystko trzyma się tam...

Chiara | 2014-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2014

To pierwsza książka Sorokina, jaką przeczytałam. Zaintrygował mnie tytuł, który od kilku lat kojarzy mi się z powieścią Jacka Dukaja. Może z uwagi właśnie na to skojarzenie mam poczucie niedosytu. Powieść Rosjanina jest przeciętna, niby wciąga i intryguje, ale niewiele z niej wynika. Łączy elementy fantastyczne z przygodowymi, są tu obserwacje socjologiczne współczesnej Rosji z reminiscencjami historycznymi... Może to zbyt płytkie... Dużo się tu dzieje ale na tym się kończy.

ania13 | 2013-11-21
Przeczytana: 02 grudnia 2012

Książka wciąga od pierwszej strony i już nie puszcza...
Tytułowy lód to materiał, z którego zbudowany jest młot.
Młot budzący z "uśpienia" do wyższej klasy nadludzi - niebieskookich blondynów.
Serca , które budzi młot przemawiają do innych przebudzonych serc.
Ci "uświadomieni" jednoczą się mając tylko jeden cel - podążyć do pierwotnej światłości.

Nadia | 2013-12-14

Książkę pozwolę sobie ocenić w kontekście trylogii, nie jako oddzielną pozycję - bardzo dobra, sprawnie poprowadzona, ciekawy pomysł - polecam.

Danielsson | 2015-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2015

Mimo że nie działo się zbyt wiele w fabule "Lodu", czytanie tej książki uznaję za przyjemne i niepowtarzalne doświadczenie. Oczywiście, ten sam rytuał był tak naprawdę rdzeniem utworu i był w jego czasie kilka razy powtarzany, jednak konsekwentne częściowe odkrywanie jego tajemnicy i poznawanie go sprawiało, że nie mogło być mowy o nudzie w czasie czytania dzieła Sorokina. Dodatkowo nowoczesny język, z jakiego korzystał w części 1 sprawia, że czytało się ją błyskawicznie. Część 3 była odrobinę minimalistyczna, jednak to też ma swój urok. Z pewnością sięgnę po następne książki tego autora, którego można nazwać nowoczesnym Bułhakowem.