Lód

Wydawnictwo: W.A.B.
Lëd
powieść rosyjska, fantastyka
literatura piękna

Troje mieszkańców Moskwy: dwudziestoletni student, wpływowy prawnik i prostytutka -jednego dnia pada ofiarą porwania. Nie tylko oni. W całym mieście znikają ludzie starzy i młodzi, biedni i bogaci. Nie mają ze sobą nic wspólnego poza jednym: wszyscy są jasnowłosi i niebieskoocy. W dzisiejszej Rosji nikt się temu nie dziwi, nie dziwią się nawet sami uprowadzeni.

źródło opisu: http://www.gwfoksal.pl/ksiazki/lod-1.html

źródło okładki: http://www.gwfoksal.pl/ksiazki/lod-1.html

Lukas90 | 2018-09-14

PRZEMÓW DO MNIE JĘZYKIEM SERCA
TU I TERAZ.

,,Lód ‘’to I tom ,,lodowej trylogii’’ rosyjskiego postmodernisty Władimira Sorokina. Pisarz swoją twórczością wzbudza mnóstwo kontrowersji nie tylko na swoim rodzimym podwórku, ale i na całym świecie. Pierwsza część została wydana w 2002 roku i cieszy się dużym uznaniem. Tyle o autorze.Po książkę Władimira Sorokina sięgnąłem z czystej ciekawości. Mój ,,czytelniczy nos’’ wskazał mi tę pozycję. Nie czekałem zbyt długo i od razu zabrałem się za wertowanie książki.

Zacznijmy zatem od początku. Wszystko bierze swój początek od tytułowego lodu. Z niego to zbudowany jest lodowy młot. Dla niebieskookich blondynów, członków bractwa, młot jest narzędziem które ,,wybudza z uśpienia’’ porwanych mężczyzn i kobiet wyróżniających się podobnym do nich wyglądem. Metody ,,wybudzania’’ są brutalne i wulgarne. Autor czyni nas ich naocznymi świadkami i nie pozwala byśmy o tym widowisku szybko zapomnieli. Przeznaczeniem wspomnianego Bractwa jest duchowe...

itysiek_reads | 2017-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2017

Już pierwsze strony wzbudziły we mnie ogromne zainteresowanie. Książka zaczyna się jak dobry kryminał i szokuje opisami. Niebieskoocy blondyni poszukują sobie podobnych, uderzają w ich serca lodowym młotem i czekają aż serce się przebudzi i przemówi w swoim języku. Pomysł dość ciekawy i intrygujący, a rozwinięcie historii zgrupowania nawet pomysłowe. Trochę przytłaczały mnie wulgarne sceny i masa przekleństw, ale poruszaliśmy się wśród szemranych warstw społeczeństwa. Zdecydowanie bardziej podobała mi się druga część książki, historia kobiety, będącej członkinią niebieskookich, jej wspomnienia z czasów wojny, które szokują brutalnością i realizmem, a potem jej podróż przez życie po "przebudzeniu". Trzecia część też jest ciekawa, widzimy wpływ technologii na rytuał "budzenia się" serca i zastanawiamy się, co będzie w dalszej części książki, a czwarta część tylko tę ciekawość podsyca - po co czytamy o małym chłopcu, bawiącym się lodem?
Oprócz fantastycznych wątków w książce śledzimy...

Kern | 2016-09-19
Na półkach: Przeczytane, SciFi, 2016
Przeczytana: wrzesień 2016

Pomijając wybitną pracę tłumacza, nic w tej książce nie jest warte polecenia.
Fabuła jest bezsensowna, nudna i bardzo mało rozbudowana.
Akcja prowadzona jest rozwlekle, nudnie wręcz.
Opisy są najczęściej zbędne i niepotrzebne.
Dialogi są marne, ale za to każdy z bohaterów mówi inaczej. Większości zaś nie ma ochoty się słuchać (czytać).
Kompozycja jest rozbudowana i różnorodna, ale nie jest to po nic wykorzystane i w zasadzie nie potrzebne.

annie warhol | 2016-04-20
Na półkach: Przeczytane, 2016

łatwo się czyta, szczególnie na nudnych zajęciach, ale jednocześnie na pewno nie jest to wartościowa lektura: wulgarna, nieciekawa, bezsensownie brutalna, a po przeczytaniu całości mogę już powiedzieć: absolutnie nic się nie dzieje w tej trylogii i jest to przewrotna afirmacja mięsa, które niby przez cały czas jest krytykowane i deprecjonowane. mięso najleprze

Danielsson | 2015-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2015

Mimo że nie działo się zbyt wiele w fabule "Lodu", czytanie tej książki uznaję za przyjemne i niepowtarzalne doświadczenie. Oczywiście, ten sam rytuał był tak naprawdę rdzeniem utworu i był w jego czasie kilka razy powtarzany, jednak konsekwentne częściowe odkrywanie jego tajemnicy i poznawanie go sprawiało, że nie mogło być mowy o nudzie w czasie czytania dzieła Sorokina. Dodatkowo nowoczesny język, z jakiego korzystał w części 1 sprawia, że czytało się ją błyskawicznie. Część 3 była odrobinę minimalistyczna, jednak to też ma swój urok. Z pewnością sięgnę po następne książki tego autora, którego można nazwać nowoczesnym Bułhakowem.

Novik | 2015-05-07
Przeczytana: 30 kwietnia 2015

Szczerze powiedziawszy to po doskonałym "dniu oprycznika" niniejsza opowieść w fotel jakoś nie wbija. Anonsowane na okładce parabole okropieństw xx wieku dość by tak rzec nachalne. Poza tym nuda panie i droga na ostrołękę.

Hamunaptra | 2015-02-16

Uważaj w co wierzysz. Studium kultu i sadyzmu. Mnie książka wciągnęła.

Mamerkus | 2014-10-03
Przeczytana: 03 października 2014

Przeczytałem trylogię "Światło i lód" Sorokina i przyznam szczerze, że szkoda mi energii na płodzenie osobnych recenzji dla każdej powieści. "Lód", "Bro" i "23000" zostaną przeze mnie podsumowane krótko i dobitnie - ordynarne wodolejstwo. Zmarnowałem czas, moje astrocyty uległy nieodwołalnemu zidioceniu, a szacunek dla literatury rosyjskiej puka w dno Rowu Mariańskiego od spodu. Sorokin zrobił sobie z czytelników jaja i jeszcze zgarnął za to niezły hajs.
W zasadzie jedyne, co się broni w trylogii Sorokina, to stylizacja języka. Rosyjski pisarz ma niepodważalną łatwość w pisaniu różnymi stylami, kolokwializmami, dialektami, czy to w pierwszej, czy trzeciej osobie, do tego jest niezłym opowiadaczem. Tylko co z tego, skoro fabularnie historia bractwa światłości leży i kwiczy jak prosię zabijane lodowym młotem.
Ostrzegam wszystkich przed tymi trzema powieściami, sięgnijcie raczej po "Lód" Dukaja, rzecz cięższego kalibru pod kilkoma względami, ale przynajmniej wszystko trzyma się tam...

Dobry start. Ciekawy pomysł, intrygujący początek. Ogólny zamysł autora był świetny. Niby zwykły ale jednak jego świeżość wywierała na mnie wpływ. Ciekawe połączenie własnego stylu z brutalnymi opisami rodem z "American Psycho". Niestety w dużej mierze przegadana.

Chiara | 2014-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2014

To pierwsza książka Sorokina, jaką przeczytałam. Zaintrygował mnie tytuł, który od kilku lat kojarzy mi się z powieścią Jacka Dukaja. Może z uwagi właśnie na to skojarzenie mam poczucie niedosytu. Powieść Rosjanina jest przeciętna, niby wciąga i intryguje, ale niewiele z niej wynika. Łączy elementy fantastyczne z przygodowymi, są tu obserwacje socjologiczne współczesnej Rosji z reminiscencjami historycznymi... Może to zbyt płytkie... Dużo się tu dzieje ale na tym się kończy.