Kryształowy Anioł

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
osamotnienie, rozpacz, czukces

Judyta, obwołana najbardziej wpływową bohaterką literacką wolnej Polski, ma godną następczynię. Na niemal sześciuset stronach nowej, znakomitej powieści "Kryształowy Anioł" Katarzyna Grochola powołuje do istnienia Sarę. Ta inteligentna i wrażliwa trzydziestolatka, podobnie jak wielu przedstawicieli jej pokolenia, wyjeżdża z rodzinnego miasta, aby szukać szczęścia w Warszawie. Niestety – to, co jest szczęściem dla męża Sary, jej przynosi osamotnienie i rozpacz. Ogromny sukces przychodzi w najmniej spodziewanym momencie i łączy się z goryczą porażki.
Takiej powieści jeszcze nie było. W "Kryształowym aniele" czytelnicy odnajdą niezwykłą syntezę tego, co znamy z "Nigdy w życiu!" i "Trzepotu skrzydeł": błyskotliwe dialogi, zabawne qui pro quo, ale też duszną atmosferę dramatu psychologicznego.
Sugestywny styl Grocholi sprawia, że czytając "Kryształowego Anioła", będziemy na przemian zaśmiewać się i wzruszać razem z główną bohaterką.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2009

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka.php?ID=1912

książek: 1937
skarbka78 | 2013-11-30
Na półkach: Przeczytane, Polskie, 2013

Po książkę sięgnęłam przypadkowo. Szukałam czegoś lekkiego i babskiego na bibliotecznej półce i sama wpadła mi w ręce. Otworzyłam pierwszą stronę, przeczytałam pierwsze zdanie i już byłam "kupiona". "Kryształowego Anioła" po prostu pochłonęłam jednym tchem. Fajny styl pisania, powieść zabawna, wzruszająca a jednocześnie mądra i z głębokim sensem. Na pewno sięgnę po kolejne pozycje tej autorki. Jeżeli jako nastolatki lubiłyście czytać Małgorzatę Musierowicz, to jako już dorosłe kobiety pokochacie Katarzynę Grocholę. Cudowna książka! Serdecznie polecam!

AuroraBorealis | 2014-09-01
Przeczytana: 01 września 2014

Książka ta leżała i przysłowiowo kurzyła się co najmniej 6 lat na mojej półce, więc gdy powoli za oknem zaczęła się pojawiać przygnębiająca aura i siąpił deszcz, postanowiłam po nią sięgnąć, bo przecież każdego rodzaju literatura będzie w taki czas najlepszym przyjacielem/przyjaciółką, nie zapominając o ciepłym kocu i kubku ulubionej herbaty czy kawy.

Słodko-gorzka historia Sary poznanianki, kobiety, która po przeprowadzce do stolicy jak się okazuje robi się samotna, zagubiona, nie ma siły na zmiany. Wszystko w jej życiu tylko na pozór wygląda tj powinno - ma ciekawą pracę ( ale czy jej kontakty ze współpracownikami są dobre?), kochającego męża – Jacka (ale czy naprawdę szczerze i oddanie ją kocha?), szczęśliwie zakochanych rodziców (czy aby czegoś nie ukrywają przed nią?), zwariowaną kuzynkę – Irenę (która rzeczywiście daje sobie radę ze wszystkimi sprawami?).

Podczas zagłębiania się w książkę poznajemy również Juliusza – terapeutę i jego młodą żonę – Gajkę oraz ich kolegę...

Joanna | 2013-09-05
Przeczytana: 07 czerwca 2011

Sara - nieśmiała, przysłowiowa „szara myszka”, której życie od dzieciństwa stawia problemy jak chociażby wada wymowy - dzielnie, wytrwale wykonując zalecenia logopedy realizuje swe marzenia o egzaminach do szkoły aktorskiej . Niska samoocena i brak wiary we własne zdolności niweczą szansę zostania aktorką. Po wielkim rozczarowaniu w przeddzień swojego niedoszłego ślubu Sara nie poddaje się rozpaczy. Otoczona rodziną , przybraną siostrą- przyjaciółką usamodzielnia się , a z czasem poznaje na kursie komputerowym – Jacka Ziębę, swego przyszłego męża. Robiąc błyskotliwą karierę zawodową, szybko awansując w firmie / Jacek/ - przeprowadzają się do Warszawy. Sara w tym czasie poszukuje pracy, czuje się samotna, zagubiona, nie potrafi łatwo nawiązywać znajomości, jest typową introwertyczką. Kiedy znajduje pracę w radio Ambi odczuwa zniechęcenie, zakres jej obowiązków ogranicza się do odbierania telefonów od słuchaczy, parzenia herbaty współpracownikom. Wytchnieniem są dla niej dyżury...

W najnowszej powieści Katarzyny Grocholi po raz kolejny natkniemy się na kobiety porzucane, tęskniące za mężczyzną, który odszedł, próbujące zmienić swoje życie, wreszcie wierzące w to, że zdrada je ominie, a małżeństwo okaże się trwałe i szczęśliwe. Oczywiście, jak to w życiu (i w literaturze popularnej) bywa, nie zawsze jest tak kolorowo, jak by się chciało, ale... Ale po każdej burzy wychodzi słońce, to wie każda czytelniczka tego typu powieści. Nie krytykuję Grocholi, choć po świetnym „Trzepocie skrzydeł” obawiałam się nieco rozczarowania za sprawą powrotu do konwencji rodem z serii „Żaby i anioły”. Na szczęście pisarka, choć sięga do nieco lżejszej tematyki, to jednak utrzymuje poziom książki poprzedniej. „Kryształowy Anioł” można więc postawić na jednej półce z debiutanckim monologiem zdradzonej kobiety - „Przegryźć dżdżownicę” oraz z przejmującą opowieścią o przemocy w rodzinie sportretowaną w „Trzepocie skrzydeł”. Główna bohaterka, Sara, ma wyjątkowego pecha, jeśli chodzi o...

książek: 2010
Gosia | 2013-10-23
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 22 października 2013

Jest to faktycznie pierwsza powieść P. Grocholi jaką przeczytałam. Przedtem czytałam jej "rozmowy" z córką i przyjacielem - psychologiem. Spodziewałam się lekkiego babskiego czytadła, lektury na poprawę humoru. Nie jest to jednak typowa komedia romantyczna. Przy okazji śledzenia losów głównej bohaterki - Sary, autorka przemyca wiele prawd o współczesnym życiu, a nawet sprytnie podanych porad psychologicznych. Próbuje zwrócić uwagę na problem samotności wśród tłumu, życia niby wśród ludzi, a jednak obok, braku możliwości porozumienia się nawet z najbliższymi osobami. Sara niesie z sobą bagaż problemów jeszcze z dzieciństwa - poczucie niedocenienia, niskiej wartości, braku wiary we własne siły. To przekłada się na jej relacje w małżeństwie, rodzinie i w pracy. Taka trochę sierotka, ale jej postawa daje do myślenia, leczy ze znieczulicy, pokazuje, że trzeba zawalczyć o siebie i taki świat jaki chcielibyśmy mieć wokół siebie.

Książka jest fajnie napisana, czyta się ją lekko i z zaciekawieniem.

Polecam:)

Hania.

Polecam na poprawę nastroju :)wywołuje usmiech na twarzy :)

Monika | 2014-07-20
Na półkach: Przeczytane, Rak nieborak, 2014
Przeczytana: 19 lipca 2014

Bardzo lubię większość książek pani Katarzyny. Bardzo podobał mi się również "Kryształowy anioł".
Tak, główna bohaterka jest niezwykle irytująca, ale mamy też w powieści Gajkę - osobę niezwykle pozytywną i budzącą tylko sympatię.
Pani Katarzyna ma lekkie pióro, czyta się Ją niezwykle łatwo. Tym swoim lekkim piórem, w lekki sposób opisuje jednak sprawy gatunkowo ciężkie i trudne. To wielka sztuka!
Polecam.

Kiwi_Agnik | 2013-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2013

Książka pokrzepiająca serce.

Dobrze się czyta. Polecam

yaola | 2014-03-27
Przeczytana: 27 marca 2014

Lekko i łatwo się czyta, ale z całym szacunkiem dla autorki to już niestety było: zdradzona kobieta i "rycerz na koniu" pojawiający się nieoczekiwanie i w nad wyraz oczekiwanym momencie. Wolałam jednak "Nigdy w życiu"