Labirynt wyobraźni

* ŻÓŁTA CYSTERNA

Marianna | 2013-06-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, S-F
Przeczytana: 11 czerwca 2013

12 ZDAŃ O…: „LABIRYNCIE WYOBRAŹNI”

Jeśli sięgnęliście po "Labirynt wyobraźni", bo chcieliście skosztować nieco literatury science fiction starej daty, to szybko ją odłóżcie, chyba, że chcecie mieć w ustach gorzki smak zawodu z wyraźnie dominującą nutą smakową nudy.

Książka Jerzego Grundkowskiego to zbiór niedługich opowiadań, które są w większości o niczym konkretnym. Można wręcz podzielić tytuły na dwa typy.
Pierwszy to ten, gdzie niesprecyzowany główny bohater kręci się bezcelowo wokół własnej osi wyobrażeń i snów, w których wiecznie jest ciemno i nie ma pojęcia co się dzieje. Potem następuje krótka puenta historii i w tym momencie czytelnik drapie się po głowie z niejasnym poczuciem, że niesamowicie się wynudził, a nie ma pojęcia o co tak właściwie w tej opowieści chodziło.
Drugi zaś posiada narracje pierwszoosobową, ale nadal jakoś ciężko stwierdzić, żeby działo się coś konkretnego czy ciekawego.

I to właściwie tyle, jeśli idzie o recenzje. Miało być 12 zdań, ale nie...

Bosy_Antek | 2013-01-31
Przeczytana: 20 stycznia 2013

Na wiele różnych sposobów można udręczyć wiernego fana science-fiction. Jerzy Grundkowski w swoim tomiku opowiadań pt. "Labirynt wyobraźni" udowadnia, że zna się na rzeczy i od samego początku uparcie pracuje nad tym, bym moja miłość do gatunku szybko wywietrzała.

Tak na serio - teksty te mają dziś już tylko wartość historyczno-literacką. Nie ratuje ich nic, bowiem środki, jakimi "fantastyczny" efekt osiąga Autor, lub cel, w jaki sięga po "fantastykę" właśnie, są każdorazowo chybione lub zdezaktualizowane.

Pierwszy utwór "Planeta dobrych ludzi" jest statyczną wizją obcej cywilizacji, planety istot życzliwych, zorganizowanych, wrażliwych i altruistycznych. Wypisz, wymaluj bolesny rachunek wystawiony społeczeństwu polskiemu przełomu lat 70 i 80, bo właśnie wtedy tekst ten powstał. Tylko co z tego? Czy rzeczywiście formuła s-f ma to najlepszy wehikuł, by w pseudonaukowy, w duchu chybionego oświeceniowego ducha, przetransportować kilka oczywistych prawd o nas samych?

A inne...

Dziuber | 2016-11-09