Raport z planety SOL-3

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
corrum

"Raport z planet Sol-3" to interesująca powieść science-fiction napisana w formie raportu uczestnika wyprawy kosmicznej, która z planety Loga przybywa na trzecią planetę w układzie Sol. Raport relacjonuje przebieg wydarzeń i przekazuje Logotom wiedzę o skomplikowanych stosunkach społeczno-obyczajowych w różnych państwach Solotów, poddając je wnikliwej analizie i surowej ocenie. Racjonalistycznemu umysłowi autora raportu niełatwo jest zrozumieć duchowe wartości świata, w którym się znalazł.
Planeta Sol jest metaforycznym obrazem Ziemi, a świat przedstawiony w fantastycznej powieści J.Jesionowskiego - celowo wyjaskrawiony - skłania do głębszej nad nim refleksji.

Jale | 2015-03-14
Przeczytana: 14 marca 2015

Książka czytana dzisiaj, że tak powiem - na świeżo, zaskakuje trafnością wielu osądów. I to trafnością tym ciekawszą, że znaczna jej część mogła być odbierana w roku jej wydania (czyli 1986) jako banialuki wycelowane przeciw ukochanej, wspaniałej Ameryce. Dziś jednak to, co wyśmiewał Jesionowski opisując USA, dotyka i nas, więc złośliwości pod adresem systemu opartego na politycznych walkach i konsumpcjonizmie są już jak najbardziej zrozumiałe i dotykające sedna wielu problemów.

Owszem, trafiają się tam pewne błędy (wbrew pozorom w USA jednak nie kocha się piłki nożnej) i wyolbrzymienia (najczęściej jednak celowe), przez wiele tematów autor się pospiesznie prześlizguje (przybysze z obcej planety raczej krótko i pobieżnie zapoznają się z ZSRR i Chinami - w końcu gdyby poświęcić więcej uwagi tym krajom, rzecz mogłaby utknąć gdzieś w cenzurze), a odmalowany system społeczny obcego globu jest wręcz kuriozalnie odhumanizowany, zaś bohaterowie jawią się momentami jako łagodni idioci,...

Sławomir | 2013-11-19

Fajne polskie SF w starym stylu. Smoków tam nie ma więc gimbom się nie spodoba. Może nieco naiwna ale przez to lekka i fajna do poczytania. Nie wiem czy ktoś tam znajdzie coś odkrywczego ale szczerze mogę polecić jako odprężającą ale nie odmóżdżającą lekturę.

mozgoczaszka | 2016-11-26
portos | 2016-09-28