Raport z planety SOL-3

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
corrum

"Raport z planet Sol-3" to interesująca powieść science-fiction napisana w formie raportu uczestnika wyprawy kosmicznej, która z planety Loga przybywa na trzecią planetę w układzie Sol. Raport relacjonuje przebieg wydarzeń i przekazuje Logotom wiedzę o skomplikowanych stosunkach społeczno-obyczajowych w różnych państwach Solotów, poddając je wnikliwej analizie i surowej ocenie. Racjonalistycznemu umysłowi autora raportu niełatwo jest zrozumieć duchowe wartości świata, w którym się znalazł.
Planeta Sol jest metaforycznym obrazem Ziemi, a świat przedstawiony w fantastycznej powieści J.Jesionowskiego - celowo wyjaskrawiony - skłania do głębszej nad nim refleksji.

Meteorytka | 2017-02-10
Przeczytana: 09 lutego 2017

"Raport z planety Sol-3" to pierwsza tak propagandowa science fiction, z którą się spotkałam. Szczególnie widać to w zestawieniu jej z dziełami Lema, Zajdla, czy Edmunda Wnuka-Lipińskiego. Jak sam tytuł wskazuje, książka jest napisana w formie raportu obcej cywilizacji o odwiedzonej Ziemi (czyli planecie Sol-3). Już sama forma jest nieprzekonująca, wyraźnie widać sztuczność, która objawia się w opisywaniu i przytaczaniu wielu informacji o macierzystej planecie kosmitów, czyli Lodze, o której przecież docelowi odbiorcy raportu - Logotowie wszystko wiedzą.

Kreacja obcej cywilizacji jest nieautentyczna, ewolucja istoty rozumnej pozbawionej agresji, nie prowadzącej wojen i niezdolnej do obrony wydaje się wynikiem pacyfistycznego myślenia życzeniowego artysty. Masowy wegetarianizm, czyli dieta pozbawiona białka zwierzęcego także nie sprzyja rozwojowi gatunku.

Autor rozrzedza propagandę logicznymi spostrzeżeniami, przez co książka nie jest bezwartościowym bełkotem. Znajdują się...

Jale | 2015-03-14
Przeczytana: 14 marca 2015

Książka czytana dzisiaj, że tak powiem - na świeżo, zaskakuje trafnością wielu osądów. I to trafnością tym ciekawszą, że znaczna jej część mogła być odbierana w roku jej wydania (czyli 1986) jako banialuki wycelowane przeciw ukochanej, wspaniałej Ameryce. Dziś jednak to, co wyśmiewał Jesionowski opisując USA, dotyka i nas, więc złośliwości pod adresem systemu opartego na politycznych walkach i konsumpcjonizmie są już jak najbardziej zrozumiałe i dotykające sedna wielu problemów.

Owszem, trafiają się tam pewne błędy (wbrew pozorom w USA jednak nie kocha się piłki nożnej) i wyolbrzymienia (najczęściej jednak celowe), przez wiele tematów autor się pospiesznie prześlizguje (przybysze z obcej planety raczej krótko i pobieżnie zapoznają się z ZSRR i Chinami - w końcu gdyby poświęcić więcej uwagi tym krajom, rzecz mogłaby utknąć gdzieś w cenzurze), a odmalowany system społeczny obcego globu jest wręcz kuriozalnie odhumanizowany, zaś bohaterowie jawią się momentami jako łagodni idioci,...

Sławomir | 2013-11-19

Fajne polskie SF w starym stylu. Smoków tam nie ma więc gimbom się nie spodoba. Może nieco naiwna ale przez to lekka i fajna do poczytania. Nie wiem czy ktoś tam znajdzie coś odkrywczego ale szczerze mogę polecić jako odprężającą ale nie odmóżdżającą lekturę.

mozgoczaszka | 2016-11-26
portos | 2016-09-28