Wizje alternatywne 3

Okładka książki Wizje alternatywne 3
Jacek DukajEugeniusz Dębski Wydawnictwo: Solaris Seria: Kosmiczny rodzynek fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Kosmiczny rodzynek
Solaris
2001-01-01
2001-01-01
Wizje alternatywne

Okładka książki Wizje alternatywne Andrzej Drzewiński, Jacek Dukaj, Eugeniusz Dębski, Jarosław Grzędowicz, Marek S. Huberath, Jacek Inglot, Mirosław Piotr Jabłoński, Krzysztof Kochański, Maja Lidia Kossakowska, Marek Oramus, Jacek Piekara, Andrzej Sapkowski, Jacek Sobota, Wojciech Szyda, Andrzej Ziemiański, Rafał A. Ziemkiewicz, Andrzej Zimniak, Maciej Żerdziński
Ocena 7,1
Wizje alternat... Andrzej Drzewiński,...
Okładka książki Inne światy Sylwia Chutnik, Jacek Dukaj, Aneta Jadowska, Anna Kańtoch, Jakub Małecki, Remigiusz Mróz, Łukasz Orbitowski, Robert J. Szmidt, Aleksandra Zielińska, Jakub Żulczyk
Ocena 6,6
Inne światy Sylwia Chutnik, Jac...

więcej Więcej

Zdecydowanie jest to lepszy zbiór opowiadań niż te zebrane w poprzednim tomie. Myślę, że ten tom opowiadań warto przeczytać.

Opowiadania nierówne, jak zwykle w antologiach.
Pierwsze o aniołach, "Pieśń Adoriona", nudnawe. Drugie: "MagicBox" - czy tylko ja zauważyłam że inspirowane genialnym "Kongresem futurologicznym" Lema? Dla kogoś, kto Lema nie czytał byłoby wybitne.
Niezły "Śpiew Szczurołapa", średnia "Droga na Salinę" (tu aluzja do "Śledztwa" Lema). "Fantomas przeciwko najwyższej fazie...

O aniołach, jak i o wampirach twórczości nie lubię. Dębski genialny, kilka opowiadań ze środka też niezłe, ale przez ostatnie już znowu nie przebrnąłem. Za to "Magic Box" rewelacja.

Trzeci tom Wizji, niestety najsłabszy. Fajny pomysł Mirosława P. Jabłońskiego ale niedopracowany. Dobry "Śpiew szczurołapa" Inglota. I świetne "Nocne wyścigi w głąb Anny". Reszta w najlepszym razie przeciętna. A już zupełnie nie rozumiem zachwytów nad "Aguerre w świcie" Dukaja (ale może nie odczytuję tego tekstu prawidłowo).

• Fantastyka
  • SF, Fantasy i Horror