Bill, bohater Galaktyki

Tłumaczenie: Arkadiusz Nakoniecznik
Wydawnictwo: Fantastyka
Bill, the Galactic Hero
Marek

Bill bohater galaktyki to jeden z najbardziej cenionych utworów Harrisona i jednocześnie przykład humorystycznego nurtu jego pisarstwa. Jest on satyryczną polemiką z niektórymi aspektami twórczości najpopularniejszego z autorów amerykańskich - Roberta Heinleina. Bill bohater galaktyki jest odpowiedzią satyryczną na militaryzm, imperializm i szowinizm, na typ edukacji, który - zdaniem...

Bill bohater galaktyki jest odpowiedzią satyryczną na militaryzm, imperializm i szowinizm, na typ edukacji, który - zdaniem Harrisona - produkuje nie supermenów, ale odmóżdżone roboty. O ile Heinlein igra z ideą nadczłowieka, a jego nieśmiertelni lub superinteligentni manipulatorzy są przedstawiani z sympatią, o tyle Harrison nie ma wątpliwości, że superman jest szkodliwy!

UWAGA
Książka w częściach była wydawana z Miesięcznikiem Fantastyka w roku 1986, jako środkowa wkładka do samodzielnego zszycia.

Ścibór | 2015-05-14

Pełna humoru i ironii opowieść o kraju owładniętym bezmyślną imperialistyczną polityką oraz chorobą militarnej megalomanii. Choć opowieść osadzona jest w niekreślonej czasie i miejscu, można spokojnie odnieść ją do wielu sytuacji znanych z przeszłości i teraźniejszości ludzkości.

Marcin | 2010-10-22
Przeczytana: 22 października 2010

Przesiąknięte humorem, komizmem, ironią i drwiną z militarnej, imperialistycznej polityki. Bill jest obecnie moim ulubionym antybohaterem:D
W książce między humorami można znaleźć opisy, które aż za bardzo przypominają bezmyślną i imperialistyczną politykę pewnego kraju.

Łukasz Śmigiel | 2011-05-18

Heh, a do tego heh hehhehehe :-) Genialnie zabawne, kosmiczne jaja. humor, SF i literatura wojenna w jednym. Miód!

sybla | 2013-12-16

Genialna, jak nie cierpię wojska, tak Billa uwielbiam. Nie trzeba antydepresantów, jeśli na półce stoją książki o tym "Wielkim Międzygalaktycznym Superwojaku" :P

Szczur74 | 2010-10-03
Przeczytana: 2008 rok

Genialna satyra na wszelkie militaryzmy. Po przeczytaniu "Billa bohatera galaktyki" nie potrafię się nie śmiać gdy czytam "Żołnierzy kosmosu".

Ergo_sum | 2015-08-08
Przeczytana: 1987 rok

Super rozrywkowa książka! Do tej pory pamiętam te kły sierżanta! Jak zwykle, dobrze napisana i warta przeczytania

Sławomir | 2013-10-20

Książka z dużą dozą absurdalnego humoru. Świetna, po prostu świetna.

Entemaron | 2010-08-07

Zdecydowanie nie jest to lektura dla ludzi poważnych.
Wielbicielom abstrakcyjnego poczucia humoru gorąco polecam.

Marcin | 2012-07-18

Świetna książka, bardzo się uśmiałem chociaż jej pełne zrozumienie wymaga znajomości innych książek gatunku.

Remigiusz | 2010-09-02

ubawiłem się po pachy, choć pod przykrywką humoru kryje się bardzo poważne antywojenne przesłanie