rozwiń zwiń

Nowości i zapowiedzi tygodnia. Co będziemy czytać?

LubimyCzytać LubimyCzytać
07.08.2023

Rozpoczynający się tydzień przyniesie aż osiem premier książek, które okażą się pod patronatem Lubimyczytać. Wśród nich znajdziecie klasyk literatury science fiction, nową powieść autora znakomicie przyjętej przez czytelników książki „Mam na imię Jutro”, a także kilka propozycji dla fanów kryminału. I znacznie, znacznie więcej.

Nowości i zapowiedzi tygodnia. Co będziemy czytać?

„Burza kolorów” Damian Dibben tłumaczenie: Maria Gębicka-Frąc (wyd. Albatros)

Oszałamiająca opowieść o sztuce i ambicji, miłości i zdradzie, o pasji i obsesji.

Szaleńczy wyścig, w którym biorą udział najsłynniejsi artyści epoki renesansu.

Nowa książka autora wspaniałej powieści „Mam na imię jutro”.

Witajcie w piętnastowiecznej Wenecji. Tu rywalizacja o sławę i fortunę może oznaczać walkę o życie.

Wenecja, XV wiek, złote czasy renesansu. Artyści przybywają tu w poszukiwaniu bogactwa i sławy, ale nie tylko…

Zorzo del Castelfranco, lub Giorgione, jak zapamiętała go historia, jest wschodzącą gwiazdą malarstwa; przystojny, czarujący, słynący z nieokiełznanej pasji. Ale jego kariera właśnie zawisła na włosku. Konkurencja nie zna litości, a piętrzące się długi bezlitośnie ciągną go na dno. Ostatnio usłyszał jednak plotkę o tajemniczym nowym pigmencie, przywiezionym do Wenecji przez najbogatszego człowieka w Europie. Książę Orientu ma być barwą o odcieniu tak uwodzicielskim jak sama noc. Gdyby tylko Zorzo ją zdobył i oficjalnie nadał jej nazwę, zdołałby na wieki zapisać się w historii.

Sposobem na zbliżenie się do kupca jest namalowanie portretu jego żony. Zorzo zrobi wszystko, aby zdobyć to zlecenie. Nie wie jednak, że Sybille Fugger nie jest zwykłą kobietą. Jest piękna i mądra, ale skrywa wiele sekretów. Zorzo zostaje uwikłany w spisek, który rozciąga się na całą Europę. Kluczem, by przeżyć, jest odkrycie, kto pociąga za sznurki w tej grze.

Poziom wody w weneckich kanałach niebezpiecznie się podnosi, do miasta zbliża się zaraza, a coraz bardziej zdesperowany Zorzo nie wie już, komu może zaufać. Czy ośmieli się zaryzykować wszystko dla sztuki? Czy Sybille okaże się kluczem do sukcesu, czy też przyczyną jego upadku?

Epicka i zagadkowa powieść – thriller i historia miłosna w jednym.

„Bill, bohater galaktyki” Harry Harrison tłumaczenie: Arkadiusz Nakoniecznik (wyd. Rebis)

Paragraf 22 literatury SF, znakomita satyra na militaryzm

Bill jest prostym chłopakiem mieszkającym na rolniczej planecie Phigerinadon II, położonej na totalnym zadupiu galaktyki. Jego największym życiowym marzeniem jest zostać operatorem mechanicznych roztrząsaczy obornika. Niestety tak się akurat składa, że ludzie prowadzą w tym czasie wojnę z Chingerami, którzy – jak głosi patriotyczna propaganda – są rasą ogromnych i krwiożerczych jaszczurek. Bill, umięśniony i niezbyt rozgarnięty byczek, idealnie nadaje się na żołnierza, więc zostaje podstępem wcielony do cesarskiej armii. Trafia do obozu szkoleniowego Lew Trocki, pod komendę okrutnego sierżanta Kostuchy Dranga, który zamierza pozbawić go wszelkich ludzkich cech i zamienić w maszynę do zabijania…

Niestety wciąż aktualna, pełna absurdalnego humoru i dzikich pomysłów parodia gloryfikujących wojnę książek, takich jak Żołnierze kosmosu Heinleina.

„Zły wybór” Hanna Greń (wyd. Czwarta Strona)

Rok 1993. Odkąd do rodziny Teodora Kozińca wkroczył fanatyzm religijny, agresywny ojciec i uległa mu partnerka stosują drastyczne metody wychowawcze. Dla nękanego nastolatka ucieczka z domu wydaje się jedynym wyjściem.

Pozornie więcej szczęścia ma czternastoletnia Apolonia Swift. Osierocona dziewczynka znalazła miłość w domu przybranych rodziców. Musi jednak mierzyć się z nienawiścią babki. Pewnego dnia, uciekając przed natarczywością kobiety, staje się mimowolnym świadkiem rozmowy dwóch mężczyzn uwikłanych w morderstwo. Rzucone w jej stronę groźby nie pozostawiają złudzeń. Pola i jej bliscy mogą być w niebezpieczeństwie, bo gdy ktoś raz zabił, nie ma skrupułów, by odebrać kolejne życie.

Dzieci żyjące w poczuciu zagrożenia i winy, dorośli nie zawsze godni zaufania. Ofiary i kaci. Bohaterowie wrzuceni w tę kryminalną historię nie mają przed sobą łatwej przyszłości.

„Poszukiwacz zwłok” Mieczysław Gorzka (wyd. Czarna Owca)

Komisarz Laura Wilk staje na czele grupy śledczej poszukującej brutalnego zabójcy nastolatek, co nie podoba się jej kolegom z wydziału kryminalnego. Mimo początkowych sukcesów, brak współpracy między policjantami komplikuje sytuację. Kiedy jeden ze śledczych zostaje zamordowany, komisarz Wilk uświadamia sobie, że problem jest o wiele poważniejszy, niż jej się początkowo wydawało.

Maciej Lesiecki, psycholog współpracujący z policją, jest tak uwikłany w walkę z traumami z dzieciństwa, że nie dostrzega niepokojących zdarzeń, które nagle pojawiają się w jego życiu. Powoli traci kontrolę i jest coraz bardziej zagubiony. Nieoczekiwanie otrzymuje propozycję od nieznajomej kobiety. Ma znaleźć zwłoki zaginionej przed wielu laty młodej dziewczyny. Przyjmuje to zlecenie wierząc, że dzięki temu rozwiąże wszystkie swoje problemy. A sprawa ta nie jest prosta i niesie ze sobą wiele zagrożeń.

Pomimo własnych problemów komisarz Wilk próbuje pomóc Lesieckiemu. Oboje wpadają w pułapkę. Muszą walczyć o życie w świecie, gdzie wrogowie pozostają wrogami, na przyjaciół nie można liczyć, a za rogiem czai się nieuchwytny zabójca.

„Dopóki rosną cytrynowe drzewa” Zoulfa Katough tłumaczenie: Dominik Górka (wyd.  We need YA)

Zanim w Syrii rozpoczęła się walka o wolność, Salama była studentką farmacji. Miała rodziców i starszego brata. Miała swój dom. Miała normalne życie.

Teraz Salama jest wolontariuszką. Pomaga rannym, którzy codziennie zgłaszają się do szpitala. Kocha swój kraj, potajemnie jednak szuka sposobu na wydostanie się z niego. To jedyna możliwość, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz swojej ciężarnej szwagierce.

Strach towarzyszy jej w każdej sekundzie. Dziewczyna musi stawić czoła bombom spadającym z nieba, atakom wojskowym, wszechobecnej śmierci, a także zacierającym się granicom moralności. A kiedy jej ścieżki krzyżują się z pewnym chłopakiem, Salama zaczyna wątpić w swoją siłę i determinację do tego, żeby opuścić dom. Będzie musiała zdecydować, w jaki sposób ona sama może uczestniczyć w rewolucji i walczyć o wolność Syrii.

„Daisy Haites” Jessa Hastings (wyd. Albatros)

Druga część cyklu współczesnych gorących romansów, których akcja rozgrywa się w środowisku młodej londyńskiej elity - pięknych i bogatych dwudziestolatków, którzy mają u stóp cały świat i dostają wszystko, czego zapragną.

Cykl Magnolia Parks podbił serca czytelników - najpierw poprzez media społecznościowe, a potem w tradycyjny sposób: za sprawą rynku wydawniczego i telewizji.

Wielbicielki powieści Colleen Hoover, „Plotkary", i serialu „Euforia” oszaleją na jej punkcie!

W życiu wszystko ma swoją cenę...

Normalne życie. To jedyne, czego kiedykolwiek pragnęła dwudziestoletnia Daisy Haites. I jedyne, co jej zupełnie nie wychodzi. Odkąd ich rodzice zostali zamordowani, Daisy wychowywał starszy brat, Julian. Jako szef gangu miał na oku wszystko i wszystkich - także ją. A jego zajęcie uczyniło jej życie... delikatnie mówiąc: skomplikowanym.

Sprawy nie ułatwia to, że Daisy zakochała się właśnie w pięknym i nieprzystępnym Christianie Hemmesie, jednym z nielicznych mężczyzn w Londynie, którzy nie czują respektu przed Julianem. Życie Christiana również nie jest usłane różami, on z kolei oddał serce dziewczynie swojego najlepszego przyjaciela... Ale właściwie dlaczego nie miałby nawiązać romansu z Daisy, skoro wybranka jego serca jest zajęta? To przecież nie musi być nic zobowiązującego.

Tylko że niezobowiązujący romans rozkwita w uczucie, którego żadne z nich się nie spodziewało... Daisy, Christian i Julian muszą pogodzić się z faktem, że w życiu wszystko ma swoją cenę, a za to, co najdroższe, można zapłacić tylko krwią.

„Mallaroy. Tom 2” A. M. Juna (wyd. SeeYA)

Nikt nie dostaje życia na własność.

Bliźniaczki Lanford wiedzą to aż za dobrze, wciągnięte w sieć intryg, kłamstw i poświęceń.

Erin utknęła w niezwykłej szkole z internatem, udając swoją zmiennokształtną siostrę. Podejrzane układy z czarodziejką, łobuzerskie przepychanki z wilkołakiem i publiczne policzkowanie królewicza wampirów o dziwo nie ułatwiły ukrywania faktu, że jest człowiekiem.

Alea nie może jej pomóc, bo podróżuje z grupą tajemniczych rewolucjonistów, by ratować kraj przed Wielkim Niebezpieczeństwem… w którego istnienie zaczyna wątpić. Kiedy część sekretów wychodzi wreszcie na jaw, wszystko jedynie bardziej się komplikuje, a za rogiem już czekają kolejne – tym razem bardziej złowrogie.

„Partnerzy. Początek” Robert Michniewicz (wyd. Czarna Owca)

Wywiad polski kontra wywiad rosyjski. Kto wygra w tej dramatycznej rozgrywce?

Luty 2022 roku.

W powietrzu wisi konflikt rosyjsko-ukraiński. W tym napiętym momencie porucznik Agencji Wywiadu Barbara Szymańska wyrusza na pogranicze ukraińskie. Jej celem jest odebranie od agenta uplasowanego we władzach Federacji Rosyjskiej tajnych informacji. Szymańska nie wie, że służby rosyjskie przygotowują pułapkę, która ma dać pretekst do interwencji wojskowej. Walcząc o własne życie, Basia z pomocą niedoświadczonego kolegi próbuje jednocześnie zdemaskować intrygę wywiadu rosyjskiego, sięgającą najwyższych polskich władz.

[zb]


komentarze [10]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Fawaris 09.08.2023 22:20
Czytelniczka

Burza kolorów mnie ujęła, leci na wishlistę :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Burza kolorów
AgaGaga 09.08.2023 09:23
Czytelniczka

Ne pewno przeczytam Gorzkę i Michniewicza. Pewnie też Greń.
A tak na marginesie, okładka "Poszukiwacza zwłok" beznadziejna. Masakra. Owca miała kiedyś takie ładne okładki...  

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
saa-saa- 09.08.2023 09:08
Czytelnik

Mój typ to Hanna Greń i jej Zły Wybór.  Tak nawiasem mówiąc, czasy fanatycznych katolików znęcających się nad własnymi dziećmi przechodzą do lamusa. Już w przedszkolu, a na pewno w pierwszej klasie dziecko dostanie pełen zestaw narzędzi do rozpoznania opresywnych rodziców, numer telefonu do Stop Klapsom i 112. Przykre ale powieść pani Hani szybko się zestarzeje i pies z...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Tereda 20.11.2023 16:37
Czytelnik

Religia w szkole to też objaw fanatyzm religijnego, a przymus chodzenia na niedzielne, i nie tylko, msze to co? 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
saa-saa- 20.11.2023 18:16
Czytelnik

@Tereda 
Proponuję ci napisanie protestu do królowej Danii, Małgorzaty. W Danii dzieci mają religię w szkole przez 10 lat podstawówki i później przez 3 lata gimnazjum (odpowiednik naszego liceum). O zgrozo, religia nie jest na skraju planu lekcji ale perfidnie pośrodku dziennego planu. Czyż to nie upiorne?!

O przymusie chodzenia na msze nic nie wiem. Uświadom mnie, proszę.  

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Zaczytana 07.08.2023 14:07
Czytelniczka

Ja kończę  Flaw(less). Opowiedz mi naszą historię i zacznę Zła królowa

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Flaw(less). Opowiedz mi naszą historię  Zła królowa
Anna-Maria 07.08.2023 10:28
Czytelniczka

Na pewno  Burza kolorów

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Burza kolorów
Książka_koc_kot 03.08.2023 11:01
Czytelniczka

Poszukiwacza zwłok bardzo polecam!!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Agnieszka Szajda 07.08.2023 12:10
Bibliotekarka

Ja również. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 03.08.2023 10:59
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post