Japońska opera za trzy grosze

Tłumaczenie: Maria Wisłowska
Seria: Klub Interesującej Książki
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Nihon Sanmon Opera
kashka

"Japońska opera za trzy grosze" to niemal dokumentalna powieść z życia osiedla złodziejskiego, które powstało w pobliżu terenów zbombardowanej w czasie ostatniej wojny fabryki broni w samym centrum Osaki. Ludźmi tymi, nie znajdującymi miejsca w normalnym społeczeństwie, rządzą jednak surowe prawa i swoisty kodeks moralny. Dzieje tej osobliwej zbiorowości stanowią ciekawy obraz zarówno stosunków w Japonii tuż po zakończeniu wojny, jak i postaw ludzkich w warunkach osaczenia i niepewności.

źródło opisu: PIW, 1973

źródło okładki: www.conrada11.pl

MaciekWroc | 2014-07-17
Przeczytana: 17 października 2013

Zastanawiałem się jak zrecenzować tę pozycję, bo nie jest to książka lekka i przyjemna, w każdym razie jak tak ją odebrałem. Widzimy tu obraz biedy i ludzkiego poniżenia najniższych warstw społeczeństwa japońskiego po przegranej dla nich II wojnie światowej. Próba odnalezienia się w skrajnie nieprzyjaznym środowisku nowego kraju i przetrwania niczym szczury na okręcie. Poznajemy życie złodziejskiej wioski zbieraczy złomu, która mimo ciągłych "nalotów" policji próbuje jakoś żyć. Atutem książki z pewnością jest funkcja poznawcza (niesamowite pomysły logistyczne liderów i "specjalistów),jeśli ktoś lubi historię, ale pozostałym polecam z umiarkowanym optymizmem,z obawy o ich reakcje i ocenę książki. Dla koneserów tematu ;)

stannirvany | 2014-05-23
Przeczytana: 04 czerwca 2014

日本三文オペラ Nihon Sanmon Opera, Japan's Threepenny Opera, 1959
tłum. z niemieckiego Zuzanna Melicka

Tyle brudu w tej książce, tyle zepsucia, zgnilizny, smrodu... Kiedy czytałam, czułam wręcz odór dzielnicy szabrowników, odór bimbru, brudu, moczu i zepsutego mięsa. Naturalizm do granic możliwości, który robi ogromne wrażenie. I cały ten naturalizm, chociaż taki odpychający i wstrętny, to właśnie on przyciąga, to właśnie on hipnotyzuje, i to właśnie dzięki niemu chce się czytać dalej i dalej i brnąć w ten świat złodziei, żebraków i kalek. I czytam z coraz większym zaciekawieniem i chcę coraz więcej tego naturalizmu. Świetna! (Brawo też dla tłumacza, bo przekład rewelacyjny, choć tłumaczyła z niemieckiego, więc chyba bardziej brawo dla niemieckiego tłumacza)

neuromance | 2016-09-05
Przeczytana: 05 września 2016

Brudna, naturalistyczna powieść o biedzie i poniżeniu. Niby mamy konkretnego głównego bohatera (Fukusuke) ale tak naprawdę to historia całego osiedla Apaczów - nędzarzy, który brak pieniędzy popchnął do szabrownictwa. Fascynujące jest, że nawet w tym środowisku byłych złoczyńców i typów spod ciemnej gwiazdy króluje surowy kodeks moralny. Opowieść o walce z beznadzieją losu i trudnych latach w powojennej Japonii.

trycha | 2014-02-17

Sposób wnikliwego opisywania codziennego życia zbieraczy złomu sprawia, że książka hipnotyzuje i wciąga. Kolejna pozycja jedynie dla czytelników, których japońska literatura pociąga. I nie mam tu na myśli miłośników H. Murakamiego.

sowidyl | 2016-10-22
portos | 2016-10-06